Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Aşılama (IUI) Nedir?


asilamanedir

Aşılama (inseminasyon) infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılan basit, riski az olan bir yöntemdir. Bu yöntemde spremler yıkanıp yoğunlaştırılarak, daha sağlıklı ve hareketli olanlar seçilir. Bunlar daha sonra bir kateter aracılığıyla yumurtlama zamanında rahim içine, yumurtalara yakın bölgeye bırakılır. Bazı durumlarda aşılıma işlemi rahim ağzına veya vajene de uygulanabilir. Ancak bu tip aşılamaların başarısı rahim içine yapılan aşılamaya göre düşüktür.

Kaç Tip Aşılama Vardır?


Aşılama işleminde spermler kadın genital sisteminde farklı bölgelere bırakılabilir. Hepsinde ortak nokta spermlerin kadın üreme sistemine bırakılarak döllenme şansının artırılmasıdır. Spermlerin bırakıldığı yere göre aşılama işlemine isim verilir. En sık kullanılan bazı aşılama tipleri şunlardır:
• İntra-vajinal inseminayon: Bu en kolay aşılama şeklidir. Hazırlanmış spermler vajene özel bir kateter aracılığıyla yerleştirilir. Bu metod daha çok cinsel ilişkiye giremeyen veya vajinismus problemi olan çiftlerde kullanılır.
• Intra-servikal inseminasyon: Bu metodda spermler rahim ağzına enjekte edilir.
• Intra-uterin inseminayon: Burada hazırlanmış spermler özel bir kateter aracılığıyla rahim içine bırakılır.
• Intra-uterin tuboperitoneal inseminasyon: Bu metodda daha fazla miktarda semen kullanılırak önce rahim içi sonra tüpler spermle doldurulur.
• Intra-peritoneal inseminasyon: bu yöntemde spermler vajenden ufak bir iğneyle geçilerek batın boşluğuna geçilerek buraya bırakılır.

Kliniğimizde aşılama uygulamaları Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Aşılama fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadın Doğum Uzmanı Ankara, Aşılama Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş
Kliniğimizde

Tarafmızdan aşılama tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde yapılmaktadır. Uygun zamanda hazırlanan spermler rahim içine enjekte edilir.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com