Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Ayrıntılı Ultrason Ankara – Detaylı Ultrason Ankara – 4 Boyutlu Ultrason Ankara – Renkli Ultrason Ankara


detayli-ultrason-ankara-ayrintili-ultrason-ankara-4-boyutlu-ultrason-ankara

Ayrıntılı ultrason nedir?


Ayrıntılı ultrason aynı zamanda detaylı ultrason veya ileri düzey ultrason olarak adlandırılır. Halk arasında 4 boyutlu ultrason yada renkli ultrason olarak bilinmektedir. Ancak 4 boyutlu ultrason veya renkli ultrason detaylı ultrason anlamına gelmez. 4 boyutlu ultrason ayrıntılı ultrason değerlendirmesinin bir parçası olarak kullanılabilir. Ancak şart değildir. Bazı anomalilerin değerlendirilmesinde faydalı ek bilgiler verebilir. Renkli ultrason olarak adlandırılan da genellikle dopler ultrasondur. Dopler ultrasonda bebekle ilgili değişik damarlardaki kan akım değişiklikleri incelenir.

Ayrıntılı ultrason (Detaylı Ultrason) hangi bölüme girer?


Ayrıntılı ultrasonu bu eğitimi almış radyologlar yada kadın doğum uzmanı olup perinatoloji eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılır. Ankara detaylı ultrason ile uğraşan pekçok radyolog ve perinatoloji uzmanı mevcuttur. 4 boyutlu ultrason ve renkli ultrason ise tüm kadın doğum uzmanlarının muayenehanelerinde mevcuttur. Sadece 4 boyutlu ultrason yaptırmak istiyorsanız herhangi bir gebelik haftasında yaptırabilirsiniz. 4 boyutlu ultrason ile ailelere bebeğin yüzü,elleri ve ayaklarını göstermekteyiz. Ancak güzel görüntü çıkması için bebeğin pozisyonunun uygun olması ve amnion sıvı dağılımının yeterli olması gereklidir.

Ayrıntılı ultrason (Detaylı Ultrason) ne zaman yapılır? Ayrıntılı ultrason kaçıncı haftada yapılır?


Ayrıntılı ultrason 18-23 hafta arası yapılabilir. Gebelik haftası ilerledikçe bazı anormalliklerin görülme şansı azalır. Ciddi anormallikler 12-13.haftadan itibaren görülebilir. Ancak tüm sistemlerin detaylı incelenebilmesi için en ideal hafta 18-20 haftalardır. Ancak anormallik düşünülen vakalarda daha ileri haftalarda da detaylı ultrason ile değerlendirme yapılabilir. Ancak bazı gerekli tedavilerin yapılması açısından geç kalınmış olacaktır.

Ayrıntılı ultrasonda(Detaylı Ultrason) nelere bakılır?


Ayrıntılı ultrasonda baştan başlanarak tüm organlar sistematik bir şekilde incelenir. Beyin yapıları ve boşlukları, kalp yapısı ve boşlukları, iç organlar, kollar ve bacaklar, omurga ve diğer tüm sistemler dikkatli bir şekilde incelenir. Detaylı ultrasonda kalbin dört boşluğu ve damar çıkışları incelenir. Bunlar normalse %60-70 kalple ilgili bir sorun yok demektir. Ancak kalbin ileri değerlendirilmesi fetal ekokardiyografi olarak adlandırılmaktadır. Bu inceleme pediatrik kardiyologlar veya perinatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Detaylı ultrasonda bebekte anormalliklerin tamamı saptanamayabilir. Küçük anormallikler bu işin uzmanları tarafından dahi görülemeyebilir. Ayrıntılı ultrason ile anormalliklerin yakalanma oranı %70-90 dır. Detaylı ultrasona girdim bebeğimde hiçbir anormallik çıkmayacak düşüncesi yanıltıcı olabilir.

Ayrıntılı ultrason (Detaylı Ultrason) gerekli midir?


Detaylı ultrason her gebelikte yapılması gereklidir. Sadece riskli gebeliklerde değil tüm gebelerde yapılması önerilmektedir. Detaylı ultrasonda bebekte yaşamla bağdaşmayan anormallikler tesbit edildiğinde kadın doğum uzmanınız yapılacaklar konusunda sizi bilgilendirecektir. Gebelikte hiçbir şekilde tahliye düşünmeyen çiftlerde bile yapılması gereklidir. Çünkü bazı anormalliklerde daha doğum anında çocuğa müdahale etmek gerekecektir. Her müdahale her hastanede yapılmamaktadır. Ayrıntılı ultrason böyle bir durumun varlığının önceden bilinmesini sağlayarak, uygun hastanede gerekli önlemler alınarak doğum yaptırılmasını ve bebeğin yaşama şansının artmasını temin edecektir.

Ayrıntılı ultrason (Detaylı Ultrason) nerden bakılır? Ayrıntılı ultrason karından mı yapılır?


Ayrıntılı ultrason 18-23 haftalar arasında bakılacaksa karından bakılmaktadır. Ancak bazen gebeliğin ilk 3 aylık döneminde ciddi anormallik şüphesi olan bebeklerin değerlendirilmesinde transvajinal yoldan ultrason bakılabilir. Bu tercih gebelik haftasına ve bakılacak anomalinin tipine göre değişkenlik göstermektedir.

Ayrıntılı ultrason (Detaylı Ultrason) nasıl yapılır? Ayrıntılı ultrason aç karnına mı yapılır?


Ayrıntılı ultrason randevusu için kadın doğum uzmanınız sizi yönlendirecektir. Detaylı ultrason için 18 haftadan önce uygun olan haftaya randevu almanız gerekecektir. Ayrıntılı ultrason için aç karna yada idrara şıkışık olmanıza gerek yoktur.

Ayrıntılı ultrason (Detaylı Ultrason) sonucu ne zaman çıkar?


Ayrıntılı ultrason bakılması 30-45 dakikalık bir zaman almaktadır. Çoğul gebeliklerde bu süre daha da uzayabilir. Bakılması bittikten sonra raporlanması 5-10 dakika sürmektedir. Detaylı ultrason raporunu ve ultrason fotoğraflarınızı aldıktan sonra kadın doğum uzmanınız tarafından değerlendirilecektir.

4 boyutlu ultrason görüntüleri nasıldır?


4 boyutlu ultrasonda bebeğinizi hareket ederken dahi anlık olarak video şeklinde seyredebilirsiniz. Ultrason cihazları bu görüntülemenin kısa bir bölümünü kaydeder. 3 boyutlu ultrasonda ise eş zamanlı olarak bebeğin hareketlerini göremezsiniz. Önce bebeğin görüntüleri taranır daha sonra ultrason cihazı tarafından görüntüler birleştirilerek hareketli görüntü haline getirilir.

4 boyutlu ultrasonun belki hayati gibi görünmese de aslında en önemli avantajlarından biri, anne ve baba adaylarının doğmamış bebeklerinin gerçek görünümünü görmeleri ile normalde doğumdan sonra kurulması beklenen duygusal bağların daha önceden oluşmasıdır.

4 boyutlu ultrason Ankara fiyatları 2020 nasıldır?


Detaylı ultrason fiyatları Ankarada 300-800 tl arasında değişmektedir. Ancak 4 boyutlu ultrason Ankarada tüm kadın doğum uzmanı muayenehanelerinde yapılmaktadır. 4 boyutlu ultrason ayrıntılı ultrason değildir. Muayenehanelerde muayene ücretine 4 boyutlu ultrason dahildir. Ayrıntılı ultrason fiyatları Ankara, 4 boyutlu ultrason fiyatları Ankara veya renkli ultrason fiyatları Ankara ile ilgili 0312 285 85 88 den bilgi alabilirsiniz.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA