Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Gebelikte İlk Üç Ay


amniosentez

Düşük Riski (Abortus İmminens)


Gebelik sırasında, vajinal kanama olması anormal bir durumdur. Bu kanama gebeliğin 20. haftasından önce olursa düşük tehdidinin olduğu anlamına gelir. Düşükler genellikle gebeliğin ilk 3 ayında olur. Bu dönemde kendiliğinden düşük oranı %15’dir. İlk 3 aydaki düşükler daha çok bebekteki genetik anormalliklerden kaynaklanır. Ancak 3 aydan sonraki düşüklerde durum farklıdır. Bunlarda genellikle bebekte bir problem yoktur, sorun rahimden (rahim ağzı yetmezliği, rahim anormallikleri, myom, polip gibi), pıhtılaşma sorunlarından, enfeksiyonlardan vb kaynaklanabilir.

Düşük tehlikesi olan gebelerin istirahat etmesi, bol sıvı alması, iyi beslenmesi ve stresten uzak durması gerekir. Düşük riskini azaltmak için bazı ilaçların da kullanılması gerekebilir. Kahve, kola, kafeinli içecekler, sigara vb kötü alışkanlıklar düşük riskini artırır. Bu nedenle bunlardan uzak durulmalıdır. Bazen tüm tedbirlerin alınmasına ve tedavi verilmesine rağmen düşük gerçekleşebilir. Genellikle kanama ve ağrıyla birlikte rahim ağzı açılır ve vajenden bebeğe ve eşine (plasenta) ait parçalar düşer. Düşük yapan hasta muayene edilir ve ultrasonla rahim içinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilir. Eğer bebek ve plasentası tam olarak rahimden atılmışsa, rahim içinde parça kalmamışsa buna tam düşük denir. Böyle hastaların rahim içi tam olarak temizlendiğinden küretaj olması gerekmez. Bazen bebeğin ve eşinin bir kısmı düşer, bir kısmı rahim içinde kalır. Bu şekilde içerde parça kalmışsa buna tam olmayan düşük denir. Tam olmayan düşükte, rahim içinin kalan parçalardan temizlenmesi için küretaj yapmak gerekebilir.

Kliniğimizde riskli gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Jinekolojik Muayene ve ultrason fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadın Doğum Uzmanı Ankara, Jinekolojik Muayene Fiyatları Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin KöşüşKliniğimizde

Kliniğimizde gebelik takibi 4 boyutlu ultrason ile yapılmaktadır. Gebelikle ilgili tüm testler, detaylı ultrason (radyoloji uzmanı tarafından), bebek kalp grafileri kliniğimizde yapılmaktadır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com