Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Postterm Gebelik - Gün Aşımı Gebelik - Geç Doğum


gun-asimi-gebelik-postterm-gebelik-gec-dogum

Postterm Gebelik (Gün Aşımı Gebelik , Geç Doğum) nedir?


Normal gebelik süresi son adet tarihinden itibaren 280 gün olup bu 40 haftaya tekabül eder. 41 haftayı geçen gebelikler postterm gebelik, gün aşımı gebelik yada geç doğum olarak adlandırılır. Ancak bazı hastaneler 42 haftayı sınır olarak almaktadır. Gebelikte gün geçmesi tüm gebeliklerin %5’ini oluşturmaktadır. Kadın doğum uzmanlarının en sık duydukları sorulardan bazıları “doğum kaç gün gecikebilir”, “doğum gecikirse ne yapılır”, “doğumu gecikenler ne yapmalı” şeklindedir. Bu sorulara cevap bulmak için bu makalemizi okuyunuz.

Postterm Gebelik (Gün Aşımı Gebelik , Geç Doğum) nedenleri nelerdir?


Günü geçen hamilelerin %90’ında herhangi bir neden bulunamaz. Önceki gebeliğinde gün aşımı gebelik yaşayanlarda bir sonraki gebelikte tekrarlama riski %50’dir. Erkek bebeklerde daha fazla görülmektedir. Postterm gebelik nedenleri şunlardır:
- Daha önce gün aşımı gebelik yaşayanlar
- İlk gebelikler
- Bebekte adrenal hipoplazi olması
- Bebekte anensefali denen beynin yokluğu durumunda
- Obezite olan kadınlarda
- X’e bağlı plasental sülfataz eksikliğinde

Postterm Gebelik (Gün Aşımı Gebelik , Geç Doğum) riskleri nelerdir?


Postterm gebeliklerde en önemli problem plasental yetmezliğe bağlı bazı bebeklerin anne karnında mekonyum dediğimiz kakasını yapmasıdır. Bu durumda her zaman olmamakla birlikte bebeğin kalp atımı bozulabilir. Akciğerlerine aspire edecek olursa bebeğin yoğun bakım takibinde kalmasına gerek duyulabilir. 43. haftada doğum yapanlarda ölü doğum riski artmaktadır. Bu nedenle 42 haftası dolan gebelerde daha fazla beklenmez.

Yine gün aşımı gebeliklerde geç doğum olduğundan bebek beklenenden daha iri olacaktır. Buna bağlı normal doğum travmaları yada sezeryan ameliyatı oranında artma oluşacaktır. Aynı zamanda bu bebeklerin suyu genelde azalır. Buna bağlı olarak bebekte kordon sıkışmasına bağlı kalp atımlarında bozulma olabilir. Geç doğum yapanlarda, bebekler genellikle yağ dokusu kaybına bağlı olarak bir miktar buruşuk ve kuru bir cilde sahip olur. Saçları ve tırnakları uzamıştır.

Postterm Gebelik (Gün Aşımı Gebelik , Geç Doğum) nasıl yönetilir?


41 haftası dolan gebeler artık doğum için yatırılmalıdır. Gün aşımı gebelik sınırını bazı hastaneler 42 hafta olarak almaktadır. Ancak bu durumda anne karnında mekonyum yapan bebek sayısı artmaktadır. Bu nedenle pekçok hastanede sınır 41 haftadır. Bizde takip ettiğimiz hastalarımızda 41 haftayı geç doğum sınır olarak almaktayız. Postterm gebeliklerde uygun olan hastalarda normal doğum yapılabilir. Rahim ağzı olgunlaşmış olanlarda suni sancı başlanır. Rahim ağzı olgunlaşmamış olanlarda rahim ağzını olgunlaştıracak tedaviler uygulandıktan sonra yine suni sancı başlanabilir. Ancak gün aşımı gebeliklerde, sezeryan gerektiren bir durum varsa sezeryan doğum da düşünülebilir.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Bebekler ile ilgili aşağıdaki makaleleri de okuyabilirsiniz...

Tüm makaleleri görmek için tıklayınız...

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA