Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Hafta Hafta Gebelik


hafta hafta gebelik

Hafta Hafta Gebelik Takvimi


Gebeliğiniz süresince hem bebeğinizde hemde sizde bazı değişiklikler oluşacaktır. Hafta hafta gebelik takibi hem bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecek hemde verdiği bilgilerle doğuma daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır.

Gebelik 40 haftalık bir süreçten oluşmaktadır. İlk 3 ay bebeğin organ oluşum dönemidir. Bu dönemde doktorunuzun bilgi olmadan ilaç kullanmak yada röntgen çektirmek sakıncalıdır. Her konuda muhakkak kadın doğum uzmanınıza danışınız.

Hafta hafta hamilelik takvimini kullanarak kendinize ait bir program çizebilirsiniz. Haftalara göre yapmanız gereken egzersizler, gebelikte beslenme düzeniniz yada gebelikte cinsellik konularında eşinizle daha uyumlu bir süreç yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesinde sadece doktorun çabaları yeterli değildir. Aynı zamanda annenin ve babanın da gebelikle ilgili bazı konularda bilgili ve duyarlı olması gereklidir. Bu konuların en başında hafta hafta gebelik takvimine göre gebelikte oluşabilecek değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak gelmektedir. Bu sayede çiftler gebelik takibi sırasında oluşan bazı belirtilerin aslında gebelikte zaten var olduğunu, bunların bir anormallik ifade etmediğini öğrenecekler ve gebelikteki stres katsayıları azalacaktır. Daha mutlu ve bilinçli bir gebelik geçireceklerdir.

Hafta hafta gebelik cetveli sayesinde hangi haftalarda hangi testleri yaptırmanız gerektiğini de öğreneceksiniz. Yapılacak testler konusunda bilgi sahibi olmanız doktorunuzun test tahlilleri hakkındaki yorumları daha rahat anlamanızı sağlayacaktır.

Gebelikte oluşabilecek acil durumlar olan kanama, suların erken gelmesi, bebek hareketlerinde azalma gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğini, hangi haftalarda hangi belirtinin daha önemli olduğu yada ne ifade ettiğini öğreneceksiniz. Bu acil durumların varlığında hemen kadın doğum doktorunuzla iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Hafta hafta gebelik takibi sırasında en önemlisi elbette doktorunuzun size olan önerileridir. Siz kendinizi doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda yönlendiriniz. Bu sayfadaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Buradan veya diğer internet sitelerinden okuduğunuz bilgilerle kendinizi tedavi etmeye yada belirtilerinizi yorumlamaya kalkmayınız. Acil bir durum varlığında hemen doktorunuzla görüşerek doktorunuzun tedavisine başvurunuz. Belirtilerin erken tesbit edilmesi ve erken yapılan müdahale sayesinde çoğu zaman gebeliğinizin istenmeyen bir şekilde sonlanması önlenecektir. Ancak ne kadar düzenli takip yapılırsa yapılsın, gebeliklerin her zaman sağlıklı bir şekilde sonlanmayacağı da bir gerçektir.

Gebelik haftası hesaplama sayfamızdan kendi gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz. Hafta hafta gebelik tablosundan hesapladığınız gebelik haftasına tıklayarak haftanıza ait bebekte yada annedeki değişiklikleri okuyabilirsiniz.

Hamilelik haftanızı bilmiyorsanız öncelikle gebelik hesaplama sayfamızdan gebelik haftanızı hesaplayınız.

Hafta Hafta Gebelik

1. HAFTA
1 haftalık gebelik

Gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı son adet tarihinin birinci günüdür. Gebelik haftası hesaplamasında, herkeste yumurtlama günü farklı olacağından ve bu günün tesbitinin zor olacağından dolayı son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınır. 1. gebelik haftasında aslında henüz gebeliğin oluşum aşamalarının devam ettiği dönemdir. Henüz gebelik oluşmamıştır.

Devamını Okuyunuz
2. HAFTA
2 haftalık gebelik

2. gebelik haftasında henüz gebe olduğunuzun farkında değilsiniz. Herhangi bir belirti bu haftalarda yaşanmaz. Artık adet kanaması pek çok hastada bitmiştir. Bu haftada 1. Gebelik haftasında büyümeye başlayan yumurtalar büyümeye devam eder. 1-3 adet yumurta 18-20 mm büyüklüğe ulaşarak bu dönemde yumurtlama olayı gerçekleşecektir. Yani bu dönem yumurtlama dönemidir.

Devamını Okuyunuz
3. HAFTA
3 haftalık gebelik

3. gebelik haftasında henüz gebelik oluşmamıştır. 2. gebelik haftası sonunda başlayan yumurtlama işlemi sonrasında yumurta tüpler tarafından tutularak rahim içine doğru yönlendirilir. Yumurta tüplerin kendi hareketleri ve tüp içerisindeki fırça şeklindeki yapılar sayesinde rahim içerisine doğru ilerlemeye başlar.

Devamını Okuyunuz
4. HAFTA
4 haftalık gebelik

4 haftalık gebelikte bebeğiniz henüz ultrasonda tesbit edilemeyecek kadar küçüktür. Büyüklüğü 1 mm den azdır. Ancak 4 haftalık bir bebekte kan dolaşımı başlamıştır. Bu dönemin sonunda normalde adet kanamasını beklemektesiniz. Ancak gebe kalan bayanlarda tabiiki adet gecikmesi olacaktır.

Devamını Okuyunuz
5. HAFTA
5 haftalık gebelik

5. gebelik haftasında adet gecikmesi nedeniyle hastada gebelik şüphesi oluşacaktır. Gebelik varlığını öğrenmek için idrarda yada kanda gebelik testi yapmanız gerekmektedir. Eczanede satılan idrarda gebelik testi günümüzde oldukça güvenilirdir. Ancak bazen kullanılan testin cinsine bağlı olarak yanılmalar olabilir.

Devamını Okuyunuz
6. HAFTA
6 haftalık gebelik

6 haftalık gebelikte östrojen ve progesteron hormonları iyice yükselmiştir. Bu hormonların yükselmesine bağlı olarak annede duygusal değişiklikler meydana gelir. Yine hormonal değişimlere bağlı olarak bu haftalarda bulantı, kusma, iştahsızlık, değişik besinlerden tiksinme hissi gibi değişiklikler de oluşur.

Devamını Okuyunuz
7. HAFTA
7 haftalık gebelik

7 haftalık gebelikte bulantı, kusma, halsizlik, kasık ağrısı gibi gebelik belirtileri devam etmektedir. Bulantı ve kusmaları fazla olanlarda ki bu hastalığa hiperemesiz gravidarum diyoruz, bu hastalarda kilo alımı olmayabilir tam tersine hastalar kilo kaybederler. Bu dönemde çok su içmeyiniz aksi halde bulantınız artacaktır.

Devamını Okuyunuz
8. HAFTA
8 haftalık gebelik

8.Gebelik haftasında bebeğin boyu 1.5-2 cm civarındadır. Bebeğimiz bir taraftan büyürken bir taraftan da organ oluşumları devam ediyor. Bu haftada göz çukurları ve retinadaki sinirler gelişmeye başlar. Burun ve kulaklar şekillenmeye başlar. Kalbin içinde aort ve akciğere giden kanallar gelişmektedir.

Devamını Okuyunuz
9. HAFTA
9 haftalik gebelik

9 haftalık gebelikte ayak parmakları oluşmuştur. Kollar ve bacaklar uzamaya devam etmektedir. Göz kapakları gözü kapatacak kadar gelişmiştir. Dış kulak kepçesi iyice gelişmiştir. Bu haftada eller ve ayaklar hareket edebilmektedir. Ancak siz henüz bebek hareketlerini hissedemezsiniz.

Devamını Okuyunuz
10. HAFTA
10 haftalik gebelik

10 haftalık gebelikte artık organ oluşumları yavaş yavaş tamamlanmaya başlamıştır. Bu dönemde fetüs diye adlandırılan bebeğin baş popo mesafesi 3-4,5 cm arasındadır. Ağırlığı ise 5 gramdır. Fetus artık daha çok bebeğe benzemektedir. Bu haftalarda bebek idrar yapmaya başlar. Suyun içinde hareketleri daha aktiftir.

Devamını Okuyunuz
11. HAFTA
11 haftalik gebelik

11 haftalık gebelikte fetüs organ oluşumu neredeyse tamamlandı. Bu haftada artık düşük riskide iyice azalmaktadır. Bu haftada düşük riski yaklaşık %1’dir. Bu hafta bebek 8 gram ağırlığına ulaşmıştır. Baş popo mesafesi ise 4,5-6 cm arasındadır. Bebeğinizin hareketliliği gittikçe artmakta olup siz bunu henüz hissedemezsiniz. Gözün iri tabakası şekillenmeye devam etmektedir.

Devamını Okuyunuz
12. HAFTA
12 haftalik gebelik

12 haftalık gebelik gebeliğin ilk 3 aylık döneminin dolmak üzere olduğunu gösterir. Bu haftada bebeğiniz büyümeye devam ederken el ve ayak parmakları arasındaki perdeler tamamen yok olacaktır. Baş popo mesafesi 6.5-8 cm olup ağırlığı 15 gram kadardır. Bu haftada organların tamamı oluşmuştur.

Devamını Okuyunuz
13. HAFTA
13 haftalik gebelik

13 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 8-9 cm arasındadır. Kilosu ise 14-25 gram seviyelerindedir. Bebeğinizin kolları ve bacakları gelişti artık uzamaya başlıyor. Kemiklerdeki bu uzamaya paralel olarak kaslarda gelişmeye devam ediyor. Gözlerin yüz orta hatta olan yolculuğu devam ediyor.

Devamını Okuyunuz
14. HAFTA
14 haftalik gebelik

14 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 9-10 cm, kilosu ise 40 gramdır. Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu haftada bebeğinizin bazı mimikleri gelişmeye başlıyor. Yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma ve gözlerini kısma mimikleri bunlardan başlıcalarıdır. Bebeğiniz ellerini sık sık ağzına götürmektedir.

Devamını Okuyunuz
15. HAFTA
15 haftalik gebelik

15 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 10-12 cm, kilosu ise 70-75 gramdır. Bundan sonraki dönemler gebeliğinizin en rahat dönemleri olacaktır. Bebeğiniz bir taraftan hızlıca büyürken bir taraftan da amnion sıvısı dediğimiz bebeğin içinde bulunduğu sıvı artmaya devam ediyor. Bu sıvıyı oluşturan en büyük etken bebeğin idrarıdır.

Devamını Okuyunuz
16. HAFTA
16 haftalik gebelik

16 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 14-17 cm, kilosu ise 110-130 gramdır. Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Artık baş hareketlerini de serbestçe yapma yeteneğini kazanıyor. Kollar ve bacaklarını zaten çok aktif bir şekilde hareket ettirebiliyor. Kafa büyümesi biraz yavaşladığı için vücuda oranı yavaş yavaş küçülecektir.

Devamını Okuyunuz
17. HAFTA
17 haftalik gebelik

17 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 15-18 cm, kilosu 180-200 gram civarındadır. Gebeliğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bebeğiniz ile onu besleyen plasenta hemen hemen aynı boyutlardadır. Bebeğinizin kalbi bu haftalarda günde 30 litre kan pompalamaktadır.

Devamını Okuyunuz
18. HAFTA
18 haftalik gebelik

18 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 20 cm, kilosu ise 200-220 gram civarındadır. Bebeğinizin el ve ayak açma kapama hareketleri daha sık ve kuvvetlidir. Bebeğin barsaklarında mekonyum adı verilen dışkı oluşmaya başlar. Yine erkek bebeklerde prostat gelişimi de başlar.

Devamını Okuyunuz
19. HAFTA
19 haftalik gebelik

19 haftalık gebelikte bebeğin boyu 15-16 cm, ağırlığı ise 250 gr civarındadır. Bebeğin vücudu lanugo denilen tüylerle kaplıdır. Artık halk arasında bebeğin kremi olarak adlandırılan, bebeğin cildini koruyan verniks oluşmaya başlamıştır. Ölü deri, yağ hücreleri ve lanugo tüylerinden oluşan bu yapı içinde bulunduğu suyun etkilerinden cildi doğuma kadar koruyacaktır.

Devamını Okuyunuz
20. HAFTA
20 haftalik gebelik

20 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 25 cm, ağırlığı ise 250-320 kilogramdır. Kız bebeklerde rahim gelişmesi bu haftada başlar. Bebeklerde belli aralıklarla uyku ve uyanıklık durumları gelişmeye başlayacaktır. Bebeğinizin saç ve kaş oluşumu başlamıştır. Hareketlerini çok aktif bir şekilde hissedeceksiniz. Kız bebeklerde vajina ve labiumlar gelişmeye devam ederler.

Devamını Okuyunuz
21. HAFTA
21 haftalik gebelik

21 haftalık gebelikte bebeğin boyu 28 cm. ve ağırlığı yaklaşık 400 gramdır. Artık bebek hareketlerini daha rahat hissedeceksiniz. Bebek hareketleri hafta geçtikçe artacak ve şiddetlenecektir. Bebek büyüdükçe dışarıdan verilen ses ve dokunma gibi uyaranları hissetttiğini ve tepki verdiğini göreceksiniz. Bebekler bu haftalarda artık dışarıdan gelen yüksek frekanslı sesleri işitebilmektedir.

Devamını Okuyunuz
22. HAFTA
22 haftalık gebelik

22 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 25-30 cm, kilosu ise 450-500 gram oldu. Artık göz kapakları da oluştu ancak daha ileriki haftalarda kullanmaya başlayacak. Kaşları çok ince tüy şeklindedir. Doğumda henüz farkedilecek düzeyde değildir. Kız çocuklarda rahim oluşumunu tamamlamıştır. Erkek bebeklerde testisler karından yavaş yavaş erkeklik torbasındaki yerine doğru inmeye başlamıştır.

Devamını Okuyunuz
23. HAFTA
23 haftalik gebelik

23 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 28-30 cm, kilosu 550-600 gram şeklindedir. Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Hala kafası vücuduna oranla daha büyüktür. Orta kulak kemikleri gelişiminin sonlarına doğru yaklaşıyor. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı daha hızlı bir şekilde artmaktadır. Bundan dolayı bebek hareketleri daha çok artacaktır.

Devamını Okuyunuz
24. HAFTA
24 haftalik gebelik

24 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 30-32 cm, kilosu ise 560-640 gramdır. Bu haftadan itibaren algılarının büyük kısmı gelişmiştir. Uyaranlara bilinçli cevaplar verebilmektedir. 20 haftalık gebeliğe kadar hiç kıvrımlanmayan ve düz bir yüzeye sahip olan bebeğin artık beyin kıvrımları yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır.

Devamını Okuyunuz
25. HAFTA
25 haftalik gebelik

25 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 28-33 cm, kilosu ise 700-800 gramdır. Bebeğinizin hareketleri giderek artmaktadır. Bebeğin hareketleri oldukça önemlidir. Annenin bebeğin karında iyi olduğunu anlamasını sağlayacak tek şey bebek hareketleridir. Bebek hareketleri ne kadar fazlaysa bebek o kadar iyi demektir.

Devamını Okuyunuz
26. HAFTA
26 haftalik gebelik

26 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 34-36 cm kilosu ise 800 gramdır. Bu haftada artık bebeğin akciğer damar yapısı gelişmeye başlamıştır. Aynı zamanda hava kesecikleri de sürfaktan adı verilen akciğerin olgunlaşmasını sağlayan maddeyi salgılamaya başlamıştır. Bebeğin el ve ayak izleri oluşmaya başlamıştır. El tırnakları da artık oluşmaya başlamıştır.

Devamını Okuyunuz
27. HAFTA
27 haftalik gebelik

27 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 35 cm, kilosu ise 900-950 gram civarındadır. Bebeğinizin akciğerlerinin gelişimi devam etmektedir. Artık bebeğiniz gözlerini açıp kapatmaya başlamıştır. Bebek hareketleri eskisine oranla daha fazla ve daha kuvvetlidir. Hatta bazen hareket ederken canınızı yakabilir.

Devamını Okuyunuz
28. HAFTA
28 haftalik gebelik

28 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 36 cm, kilosu ise 1050 gramdır. Bebeğinizin kaşları ve kirpikleri oluşumunu tamamladı. Saçları halen uzamaya devam ediyor. Bebeğiniz artık yağ depolamaya başladı. Vücut ağırlığının %2-3 ünü yağ dokusu oluşturmaktadır. Bebekteki yağ dokusu kahverengi yağ dokusudur. Bu yağ dokusu bebeğin ısı kontrolünü sağlamada oldukça etkilidir.

Devamını Okuyunuz
29. HAFTA
29 haftalik gebelik

29 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 38 cm, kilosu ise 1300 gramdır. Bebeğinizin ses, tat ve koku ile ilgili algıları tamamen gelişmiştir. Işık algısı da gelişmeye devam etmektedir. Akciğerlerin gelişimi devam ediyor. Akciğer gelişimini sağlayan sürfaktan sentezi gittikçe artıyor. Bebeğiniz eskisine göre daha güçlüdür. Bebek hareketleri sırasında canınızı yakabilir.

Devamını Okuyunuz
30. HAFTA
30 haftalik gebelik

30 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 39 cm, kilosu 1400 gramdır. Bebeğinizin cildindeki lanugo adı verilen ince tüyler yavaş yavaş kaybolmaya başlıyor. Göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatmaya başlamıştır. Bebeğinizin görmesi hala gelişim aşamasındadır. Hatta doğduğunda bile görme fonksiyonu çok gelişmiş değildir.

Devamını Okuyunuz
31. HAFTA
31 haftalik gebelik

31 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 40 cm, kilosu ise 1650 gramdır. Bebeğinizin büyüme hızı bu haftadan sonra biraz azalacaktır. Bu haftalarda bebeğin amnion sıvısı oldukça fazladır ve bebek hareketlerini daha fazla hissedebilirsiniz. 32 haftalık gebelikten itibaren bebeğin alanı gittikçe daralacak ve buna bağlı olarak bebek hareketlerinde hafif bir azalma yaşanacaktır.

Devamını Okuyunuz
32. HAFTA
32 haftalik gebelik

32 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 41 cm, kilosu ise 1750 gramdır. Bebeğinizin anne karnında giderek alanı daralmaktadır. Bu nedenle içerde bebekler, bacaklar karına çekilmiş ve bağdaş kurmuş pozisyonunda dururlar. Bu bebeklerin en rahat duruş pozisyonudur. Alanın daralmasına bağlı olarak bebek hareketleri de giderek azalacaktır.

Devamını Okuyunuz
33. HAFTA
33 haftalik gebelik

33 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 42 cm, kilosu ise 2000 gramdır. Bebeğinizin amnion sıvısı miktarı bu haftalardan sonra artmaz. Sabit kalır yada hafif azalabilir. Eğer bebeğinizin suyu çok azalacak olursa bazen kordon sıkışmasına bağlı olarak bebeğinizin kalp atımları bozulabilir. Ancak tedirgin olmayın. Bebeğinizin amnion sıvısı doktorunuz tarafından ultrason ile takip edilmektedir.

Devamını Okuyunuz
34. HAFTA
34 haftalik gebelik

34 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 43 cm, kilosu ise 2200 gramdır. Bebeğinizin akciğer gelişimi tamamlanmak üzere. 1 hafta sonra bebeğinizin akciğer gelişimi tamamlanacak ve dış ortamda yaşayabilecek konuma gelmiş olacaktır. Bebeğinizin cilt altı yağ dokusu doğum kilosundaki yağ dokusuna yaklaşmıştır. Cildi pürüzsüzdür.

Devamını Okuyunuz
35. HAFTA
35 haftalik gebelik

35 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 44 cm, kilosu ise 2450 gramdır. Bebeğinizin akciğer gelişimi tamamlanmıştır. Bu haftadan itibaren doğacak bebeklerde genelde küvez ihtiyacı dahi olmaz. Organ gelişimleri büyük ölçüde tamamlandı. Ancak bazı organların gelişimleri doğum sonrası da devam edecektir. Bu haftadan sonra bebek sadece kilo alacaktır.

Devamını Okuyunuz
36. HAFTA
36 haftalik gebelik

36 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 46 cm, kilosu ise 2700 gramdır. Bebeğiniz hızla kilo almaya devam ediyor. Elleri ve parmakları boğum boğum olmaya başladı. Artık akciğerleri gelişti. Bu haftalarda doğacak olursa yüksek ihtimalle küvez dahi gerekmeyecektir. Bebeğinizin tüyleri ve üzerindeki verniks kazeoza denilen kremsi yapılar dökülmeye devam ediyor.

Devamını Okuyunuz
37. HAFTA
37 haftalik gebelik

37 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 47 cm, kilosu ise 2850 gramdır. Bebeğiniz artık dışarıda kendi başına yaşayabilecek kapasitededir. Anne karnında bebekler nefes alıp verme egzersizleri yapmaktadır. Bebeğin tüyleri neredeyse tamamen dökülmüştür. Sadece omuzlarında ve sırtında bir miktar tüy kalabilir.

Devamını Okuyunuz
38. HAFTA
38 haftalik gebelik

38 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 48 cm, kilosu ise 3000 gram civarındadır. Bebeğinizin barsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkısı birikmeye başlamıştır. Doğumdan sonraki ilk 24 saatte bebek dışkısını yapacaktır. Doğum sonrası idrar yapması ise ilk 72 saate kadar takip edilebilir. Ancak büyük çoğunluğu ilk 25 saatte idrarını yapmaktadır. Hatta bazı bebekler doğum sonrası hemen idrar yapar.

Devamını Okuyunuz
39. HAFTA
39 haftalik gebelik

39 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 49 cm, kilosu ise 3200 gramdır. Bebeğiniz artık dışarıda kendi başına yaşayabilecek kapasitededir. Anne karnında bebekler nefes alıp verme egzersizleri yapmaktadır. Bebeğin tüyleri neredeyse tamamen dökülmüştür. Sadece omuzlarında ve sırtında bir miktar tüy kalabilir. Bebeğinizin barsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkısı birikmeye başlamıştır.

Devamını Okuyunuz
40. HAFTA
40 haftalik gebelik

40 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 50 cm, kilosu ise 3350 gramdır. Doğumdan sonraki ilk 24 saatte bebek dışkısını yapacaktır. Doğum sonrası idrar yapması ise ilk 72 saate kadar takip edilebilir. Ancak büyük çoğunluğu ilk 24 saatte idrarını yapmaktadır. Bebeklerin başında bulunan kemikler hala sertleşmemiştir. Normal doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Devamını Okuyunuz
41. HAFTA
41 haftalik gebelik

41 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 50 cm ve kilosu 3500 gram civarındadır. Artık bebeğiniz dışarıya çıkmaya hazır. Anne karnındaki tüm gelişimini tamamladı. Doğduğunda bazı bebeklerin vücut yüzeylerinde karemsi yapılar olabilir. Verniks kazeoza dediğimiz bu yapılar bazı bebeklerde daha yoğun olup bebek açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

Devamını Okuyunuz
42. HAFTA
42 haftalik gebelik

42 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 50-53 cm, kilosu ise 3500-3900 gram civarındadır. Bu haftada doğan bebeklerde verniks kazeoza denilen kremsi yapıların azalmasına bağlı olarak cildi kuru ve kırışık olabilir. Bu tamamen normal ve geçicidir. Bu bebeklerde tırnaklar ve saçlar daha uzundur. Vücudundaki lanugo denilen tüyler ise iyice azalmıştır.

Devamını Okuyunuz

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com