Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Hamilelik Belirtileri - Gebelik Belirtileri


hamilelik-belirtileri-gebelik-belirtileri

Hamilelik Belirtileri (Gebelik Belirtileri ) Nelerdir?


Hamilelik belirtileri, kadınlarda yumurtlama döneminde yumurtanın spermle döllenmesi ve rahme yerleşmesi sonrasında başlayan bir dizi belirtilerdir. Hamilelik belirtileri her gebede görülmeyebilir, bir kısmı yada tamamı görülebilir. Kişinin vücut ye duygusal yapısı ve gebelikteki hormon değişiminin derecesi herkeste farkli derecelerde gebelik belirtileri oluşmasına neden olur. Hamilelik belirtileri olmayan kadınların gebeliklerinin sağlıksız olduğu yönündeki bilgiler tamamen yanlıştır. Hiçbir gebelik belirtisi olmayan kadınlarda tamamen sağlıklı bir gebelik olabileceği gibi, hamilelik belirtileri olan kadınlarda da kesin sağlıklı gebelik olacak diye bir kural yoktur.

- Hamilelik belirtileri ilk hafta: İlk hamilelik belirtileri döllenmeden hemen sonra başlayabilir. Ancak bazı kadınlarda adet görmeye yakın zamanlarda tada adet gecikmesinden sonra olası gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Adet gecikmesi olmadan hamilelik belirtileri olarak kadınlarda göğüslerde ağrı ve büyüme, halsizlik, baş ağrısı, vücutta şişkinlik hissi gibi belirtiler oluşabilir. Ancak bu erken hamilelik belirtilerinin bir çoğu aslında gebe olmayan bazı kadınlarda da görülebilir. Bu nedenle bu belirtiler olan kadınların gebelik ihtimali açısından dikkatli davranmaları yerinde olacaktır. Erken gebelik testi ile gebelik net ortaya konana kadar doktor önerisi olmayan herhangi bir tedavi kullanmamalıdır. - Hamilelik belirtileri ilk ay: Hamilelik belirtileri ilk ay içerisinde ilk haftadaki belirtilere benzer ve biraz daha fazla artmış halleridir. İlk haftadaki belirtiler biraz kuvvetlenirken, bunlara bulantı, kusma, kasık ve bel ağrısı, sık idrara çıkma gibi belirtilerde eklenecektir.

Hamilelik belirtileri nelerdir? Dilerseniz kısa kısa bunlardan bahsedelim:

hamilelik-belirtileri-adet-gecikmesi

- Adet gecikmesi

Adet gecikmesi olan kadınların ilk şüphelenecekleri durum gebelik ihtimalidir. Ancak bazen üzerine adet görme dediğimiz durumda hasta adet gecikmesi yaşamaz. Az bir kanaması olur ve onu adet zannedebilir. Bu nedenle gebe olduğunu düşünmez. Bu durumlarda uyanık olmak ve iyi sorgulamak önemlidir. Yapılan gebelik testi sonucunda eğer gebelik çıkmazsa adet gecikmesine neden olan diğer faktörlerin araştırılması için de bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

- İdrarda yada kanda gebelik testinin pozitif olması

Hiçbir belirtisi olmayan kadınlarda yapılan idrar testinde çift çizgi çıkması yada kan testinde pozitiflik saptanması gebeliğin kesin işaretidir.

- Yorgunluk ve halsizlik

Hamilelik belirtileri arasında en erken görülen belirtilerden birisi de halsizlik ve yorgunluktur.Özellikle gebeliğin erken döneminde yükselen progesteron hormonuna bağlı olarak genel bir vücut yorgunluğu oluşur.

- Sık idrara çıkma

Gebeliğin erken döneminde sık idrara çıkma şikayeti yine hormonal değişime bağlıdır. Artan progesteron hormonu nedeniyle vücutta sıvı artışı oluşur ve metabolizmanın hızlanmasına ve böbrek kan akımının artmasına bağlı olarak idrar akımı artar. İdrar torbasındaki gevşeme nedeniyle bazen gebeler idrarını tam olarak boşaltamayabilir. Buda sık idrara çıkmaya neden olabilir.

- Meme başı çevresinde koyulaşma

Hamilelikte artan melanin pigmenti nedeniyle meme ucu çevresinde koyulaşma ve meme çevresinde yağ birikimine bağlı küçük yağ bezecikleri oluşabilir.

- Memede hassasiyet ve büyüme

Hamilelik belirtileri arasında beklide en önemlisi ve en erken oluşanı memelerde büyüme ve hassasiyettir. Vücuttaki hormonal değişime bağlı olarak meydana gelir.

- Kabızlık

Gebelikte artan progesteron hormonu bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Yavaşlayan bağırsak hareketleri nedeniyle barsakta su emilimi artar ve kabızlık problemi ortaya çıkar. Bazen gebelik boyunca devam eder.

- Mide yanması

Mide yanması da gebelik belirtileri arasında olabilir. Özellikle yatar pozisyonda iken artan progesteron hormonunun mide boşalmasını geciktirmesi ve yemek borusu ile mide arasındaki kapağı gevşetmesi nedeniyle mide içerisi yemek borusuna kaçar. Bu olay mide yanması olarak ifade edilir. Yine mide salgılarının değişmesi ve hazımsızlık problemi nedeniyle de mide yanması yaşanabilir.

hamilelik-belirtileri-bulanti-kusma

- Bulantı ve kusma

Bulantı gebelik belirtileri arasında en tipik belirtilerdendir. Kadınlar eğer bulantı varsa hemen aklına hamilelik gelir. Elbette hamilelik ilk şüphelenilecek durumdur. Ancak bunun dışında basit bir mide rahatsızlığı bile mide bulantısına neden olabilir. Mide bulantısının sabah olması şart değildir. Ancak mutfağa girdikçe genellikle artan bir bulantıdır.

- Hamilelik hissi

Bazen anne adayları kendinin hamile olduğunu hissedebilir. Bazen hiçbir belirti olmasa bile bazı annelerin sezgi gücü yüksektir. Belirti olmasa bile daha önce yaşanmış gebelik hikayeleri de bilinç altından kadının gebe olduğu hissini uyandırabilir.

- Koku hassasiyeti ve tiksinti

Gebelerde koku hassasiyetinin artmesine bağlı olarak tiksinti problemide artar. Normal zamanlarda hiç etkilenmediği kokular, hatta bazen yemek kokuları bile gebeye itici gelebilir.

- Baş ağrısı

Baş ağrısı da gebeliğin erken belirtilerinden birisi olabilir. Her gebede yaşanmaz. Ancak artan progesteron hormonuna bağlı olarak baş ağrısı sıklığında artış yaşanabilir.

- Baş dönmesi ve bayılma

Gebelikte damarların genişlemesi tansiyonun düşmesine bağlı olarak baş dönmesi oldukça sık yaşanır. Bayılma tansiyon çok aşırı düşmedikçe pek yaşanmaz. Özellikle ilk 3-4 ayda düşük seyreden tansiyon daha sonra vücuttaki su oranının daha da artmasıyla bir miktar toparlar ve ilk 3 aydaki şikayetler genellikle azalır.

- Duygusal dalgalanmalar

Gebelikte kadının duygu durumu tamamen değişebilir. Bir taraftan gebeliğin verdiği sevinç yaşanırken, bir taraftanda korku ve endişeler oluşmaya başlayacaktır. Birde toplum arasında sıkça anlatılan olumsuz gebelik yada doğum hikayeleri korkuları daha da arttıracaktır. Yine hormonal değişime bağlı olarak kadınlarda çabuk öfkelenme, hüzünlenme yada durduk yere ağlamalar yaşanabilir. Erkeğin bu dönemde biraz daha anlayışlı ve destek olması önemlidir.

- Vücut ısısında artma

Yumurtlamadan sonra artan progesteron hormonuna bağlı olarak vücüt ısısında 1 derecelik bir artma yaşanabilir. Gebelik oluşanlarda bu ısı artışı devam ederken gebelik oluşmayanlarda adet görmeyle sonlanır. Bu nedenle düzenli vücut ısısını takip eden kadınlar bu vücut ısısı artışını tesbit edebilirler.

- İştahsızlık

İştahsızlık gebelik belirtisi olabilir.Ancak iştahsızlık toplumda oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Özellikle psikolojik sıkıntıların giderek arttığı günümüzde iştahsızlık yada aşırı yeme problemleri oldukça sık yaşanmaktadır.

hamilelik-belirtileri-kasik-bel-agrisi

- Kasık ve bel ağrısı

Bazı kadınlarda gebeliğin erken dönemlerinde kasık ağrısı ve bel ağrısı olabilir. Bunlar genelde yükselen hormonların beldeki bağları gevşetmesine ve barsak problemlerine bağlı olarak yaşanır.

- Şişkinlik

Özellikle barsak hareketlerinin yavaşlamasına ve barsaklarda gaz birikmesine bağlı olarak oluşur. Yine hazımsızlık problemleri ve kabızlık ta şişkinliği arttırır.

- Yerleşme kanaması

Bazen gebelik oluşan kadınlarda embriyo rahime tutunurken lekel şeklinde yada biraz daha fazla kanama olabilir. 1-2 gün sürer ve geçer. Buna yerleşme kanaması denir. Her kadında oluşmaz. Özellikle daha önceki gebeliğinde de aynı durumu yaşayan kadınlar bu durumun bir gebelik belirtisi olduğunu anlar. Bu kanamanın dışındaki tüm kanamalar gebelikte normal değildir. Muhakkak kanama olan gebeler bir kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır.

- Cinsel istek değişiklikleri

Genellikle gebelikte cinsel istekte azalma yaşanırken bazı kadınlarda cinsei istekte artma olabilir.

- İdrar renginde koyulaşma

İdrar renginde koyulaşma gebelikte olabilir. Özellikle ilk 3 aylık dönemde bulantı ve buna bağlı olarak yeterince sıvı alamamaya bağlı olarak idrar rengi koyulaşabilir. Sıvı alımını yeterince yapmayan her insanda idrar rengi koyulaşabilir. Bu nedenle sadece bu belirtiye bakarak gebelik düşünme yanlış olur.

- Aşerme

Gebeliğin erken döneminde bazı kadınlarda değişik yemeklere karşı bir istek artışı olur. Bazeb bu durum toprak yada kil yemeye kadar gidebilir.

- Akıntı

Gebeliğin erken döneminde şeffaf bir akıntı olabilir. Enfeksiyöz akıntılardan farklıdır ve herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

- Nefes darlığı

Çok nadiren artan progesteron hormonuna bağlı nefes darlığı gebeliğin erken bir belirtisi olabilir.

- Ağızda metalik tat hissi ve salya artışı

Bazı gebelerde ağızda metalik tat artışı olur. Ağız salgılarında artma yaşanabilir. Ancak bazen kullanılan vitamin ve demir ilaçları da agızda metalik tat hissi oluşturabilir.

- Rahim ağzı ve vajen değişiklikleri

Gebeliğin erken döneminde yapılan jinekolojik muayenede rahim ağzının yumuşadığı, rahim ağzı ve vajende kızarıklığın arttığı tesbit edilir. Bunlarda gebeliğin erken muayene bulgularıdır.

en-erken-hamilelik-belirtileri

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) ne zaman başlar?


Gebelik belirtileri döllenmiş embriyonun rahme yerleşmesinden hemen sonra başlayabileceği gibi adet gecikmesi olduktan sonra da başlayabilir. Elbette en önemli şüphelenilmesi gereken belirti adet gecikmesidir. Adet gecikmesi olan cinsel aktif kadınların ilk yapmaları gereken idrarda hamilelik testi yada kanda hamilelik testi olmalıdır. Hamilelik belirtileri akıntı şeklinde başlayabileceği gibi bazı kadınlarda hamilelik belirtileri kasık ağrısı şeklinde gebeliğin biraz daha ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Bazı kadınlarda ise hamilelik belirtileri olmayabilir.

En erken hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) ne zaman ortaya çıkar?


En erken hamilelik belirtileri döllenmeden hemen sonraki hormonal değişime bağlı olarak oluşabilir. İlk hafta hamilelik belirtileri oldukça silik olabilir. Hamileliğin ilk hafta belirtileri adet gecikmesi olduktan sonra şiddetlenmeye başlarken 6-8 hafta arasında daha da artacaktır. Tüm hamilelik belirtilerini her hastada tam olarak görmek mümkün değildir. Bazı belirtiler bazı kadınlarda daha az yada daha fazla görülebilir.

Dış gebelik belirtileri normal hamilelik belirtilerine benzer mi?


Maalesef dış gebelik belirtileri de normal hamilelik belirtilerine benzer. Bu nedenle normal gebelik ve dış gebelik ayrımında hcg takipleri ve ultrason gözlemleri oldukça önemlidir. İlerleyen dış gebelik vakalarında ise kanama ve ağrı şikayetleri giderek artacaktır. Önemli olan bu safhaya gelmeden önce dış gebeliğin testi edilmesi ve tedavi yoluna gidilmesidir.

İkiz gebelik belirtileri tek gebelikten farklı mıdır?


İkiz gebelik belirtileri de normal tek gebelik belirtileri ile aynıdır. Ancak bazı belirtiler tek gebeliğe göre daha abartılı olabilir. Bazen ikiz gebeliklerde bulantı ve kusma gibi belirtiler daha fazla olabilir. Yine kanda gebelik testindeki 2 günde bir olan yükseliş ikiz gebeliklerde daha fazla olacaktır.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda ne yapmalıyım?


Hamilelik belirtileri olan kadınların en kısa sürede bir gebelik testi yaptırarak sonucuna göre bir kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır. İdeal olan gebelik öncesi muayene olmaktır. Ancak planlı olmayan bir gebelikte belirtiler oluşur oluşmaz muayene olmakta fayda vardır.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda gebelik testini hemen yaptırmalı mıyım?


Gebelik belirtileri olan kadınların gebelik testini beklemeden yaptırmaları önerilir. Ancak her gebede adet gecikmesi olmadan belirti olmaz. Adet gecikmesi olan kadınlar herhangi bir belirti olmasa bile gebelik testi yaptırmalıdır. Hamilelik belirtileri olan kadınlar gebelik onaylandıktan sonra hamilelik haftası hesaplama sayfamızdan gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz. Daha sonra hafta hafta gebelik takibi sayfamızdan gebelik boyunca olacak gelişimleri takip edebilirsiniz.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda gebelik testini nerede yaptırabilirim?


Gebelik testini herhangi bir tıp merkezi, hastane yada muayenehanede yaptırabilirsiniz. Bizim kliniğimizde de gebelik testinizi yaptırabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda gebelik testi negatif çıkabilir mi?


Hamilelik belirtileri olan her kadında gebelik testi pozitif çıkmayabilir. Gebelik belirtileri pek çok kadında adet öncesi yaşanan belirtilere benzer. Bu belirtiler bazı kadınlarda aşırı şekilde yaşanabilir ancak gebelik testi yapıldığında gebelik testi negatif çıkar.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olanlar nelere dikkat etmelidir?


Hamilelik belirtileri olan kadınlar sanki gebelik varmış gibi dikkatli olmalıdır. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi bebeğin organ gelişim dönemidir. Bu dönemde dış etkilere karşı bebek çok hassastır. Bu nedenle gebelik belirtileri olan kadınlar ilaç kullanırken yada herhangi bir test yaptırırken gebelik şüphesi olduğunu düşünerek davranmalıdır. Sigara, alkol yada uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Röntgen çekimi aciliyeti yoksa gebelik varlığı dışlandıktan sonra yapılmalıdır.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) başladığında hamilelik kıyafetlerine hemen geçmeli miyim?


Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde rahim henüz pelvisin dışına çıkmamıltır. Bu nedenle kıyafetleriniz henüz sizi sıkmaya başlamaz. Ancak 3 aydan sonra karnınızın büyümesi dışarıdan da belli olmaya başlayacaktır. Bu nedenle 3 aydan sonra sıkı kıyafetleri bırakarak hamilelik kıyafetlerine geçiş yapmakta fayda vardır.

hamilelik-belirtileri-nelerdir

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda hemen ultrasona girmeli miyim?


Hamilelik belirtileri olur olmaz ultrasona girmek şart değildir. Öncelikle gebelik testinin yapılarak gebelik varlığı netleştirilmelidir. Eğer gebelik testi pozitif çıkarsa doktorunuz size ne zaman ultrasona girmeniz gerektiğini testinizin seviyesine göre söyleyecektir. Hcg değeri 2000 üzerinde çıkan kadınlarda ultrason bakılabilir. Bu değere kadar genellikle ultrason bakılsa bile gebelik testi edilemeyebilir.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda herhangi bir ilaç tedavisi almalı mıyım?


Hamilelik belirtileri olan kadınlar gebelik testleri eğer gebeliği destekliyorsa folik asit kullanmaya başlamalıdır. Bunun haricinde sağlıklı gebeliklerde erken dönemde herhangi bir ilaç takviyesine gerek yoktur.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda cinsel birliktelik zararlı mıdır?


Hamilelik belirtileri varlığında gebelik dahi olsa cinsel birlikteliğin bir sakıncası yoktur. Gebeliğin erken döenminde sağlıklı gebeliklerde cinsel birliktelik düşük riskini arttırmaz. Ancak gebelik sağlıksız ise cinsel birliktelik olmasa dahi belli bir süre sonra kanama kendiliğinden başlayacaktır. Ancak sağlıklı bir gebelikte kanama varlığında cinsel birlikteliğe ara vermek kanamanın düzelmesi açısından faydalı olacaktır.

Hamilelik belirtileri (Gebelik Belirtileri ) olduğunda röntgen çektirmek zararlı mıdır?


Hamilelik belirtileri olan kadınların röntgen çektirmeleri, tomografi yada radyasyon içeren diğer görüntüleme yöntemlerini kullanmamaları önerilir. Ancak hastanın hayati tehlikesi varsa hastaya bu konuda bilgi verilerek onayı alınarak işlemler yapılmalıdır. Tomografi çelikmesi gerekiyorsa pek çok durumda MRI görüntüleme ile gerekli bilgiler alınabilir. Bu nedenle tomografi gereken durumlarda MRI tercih etmek gebelikte oluşabilecek olumsuz etkileri önleyecektir.

Hamilelik belirtileri olan kadınların kliniğimize başvurarak gebelik testini yaptırabilir, muayenesini olabilir ve durumu hakkında detaylı bir bilgi alabilir. Hamilelik belirtileriniz varsa bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA