Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Kapalı Miyom Ameliyatı Ankara - Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş


kapalı laparoskopik miyom ameliyatı ankara

Kapalı miyom ameliyatı Ankara ilinde doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından titizlikle uygulanmaktadır. Kapalı miyom ameliyatı, miyom ameliyatları içerisinde en konforlu yöntemdir. Kapalı ameliyat adı verilen laparoskopik miyom ameliyatı karın açılmadan özel aletlerle gerçekleştirilir. Kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2020 detayları için bize her zaman ulaşabilir, doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Miyom (rahimde ur) nedir?


Miyom (rahimde ur) kadınlarda oldukça yaygın görülen iyi huylu tümörlerdendir. Her 5 kadından birinde görülmektedir. Miyomlar kadınların rahimlerindeki kas hücrelerinden gelişir. Ailesel yatkınlığı olanlarda hormonal bozukluklar ve çevresel faktörlerin etkisiyle gelişir ve menopoza girene kadar büyümeye devam eder.

Miyom türleri nelerdir?


Myomlar rahimde yerleşme yerlerine göre adlandırılır:
İntramural myomlar: En sık görülen miyom türüdür. Rahmin kas tabakası içinde bulunur. Büyümeye bağlı bası bulguları, kanama ya da ağrı oluştururlar.
Subseröz myomlar: Rahmin dış zarının altında yerleşmiş miyomlardır. Bazen saplı olabilir. Genelde herhangi bir şikayete neden olmazlar. Kanama bozukluğu subseröz miyomlarda pek görülmez. Çok büyük boyutlara ulaşırlarsa nadiren bası semptomu oluştururlar.
Submüköz myomlar: Rahmin iç zarının altına yerleşen miyomlardır. Bu miyomlarda adet kanamaları uzayabilir, kanama miktarı artabilir yada kanama düzensizlikleri yaşanabilir. Aynı zamanda gebe kalmayı engelleyip, gebe kalan hastalarda düşüğe neden olabilir. Bazen rahim ağzını genişleterek rahimden dışarı sarkabilir. Sarkan bu miyomlar genelde saplı olup vajinal yoldan tedavi edilebilir.

Rahimde miyom belirtileri nelerdir?


Kadınların %20’sinde miyomlar bulunur. Myomlar genelde herhangi bir şikayete neden olmazlar. Bazı hastalarda aşırı ya da düzensiz adet kanaması, kasık ya da bel ağrısı, sık idrara çıkma gibi çeşitli şikayetlere neden olabilirler.

Rahimde miyom tedavisi nasıl yapılır? Her miyom ameliyat gerektirir mi?


Her hastada miyom tedavisi gerekmez. Herhangi bir şikayete neden olmayan myomlarda sadece ultrasonografik takip yeterlidir. Ancak aşırı kanaması ve ağrısı olanlarda, çocuk sahibi olamayan hastalar yada tekrarlayan düşükler yapan hastalarda tedavi gerekir.
Miyom tedavisinde en kesin yöntem cerrahidir. Ameliyat gerektiğinde bazı durumlarda sadece rahimdeki myomlar alınırken (myomektomi), bazı durumlarda rahim tamamen myomlarla birlikte alınır (histerektomi). Ameliyatı belirlerken myomun oluşturduğu şikayetler ve bu şikayetlerin şiddeti, myomların yeri ve büyüklükleri, hastanın yaşı, hastanın gebelik istemi olması gibi faktörler göz önüne alınmalıdır. Myom tedavisi Ankara ilinde Çankaya semtindeki muayenehanemizde yapılmaktadır. Myom ameliyatı gerekenlerde anlaşmalı olduğumuz Ankaradaki miyom ameliyatı yapılan hastanelerde işlem gerçekleştirilmektedir.

Miyom ameliyatı Ankara İlinde Nasıl Yapılır?


Myom operasyonu karından yapılan kesi yoluyla açık yapılabileceği gibi laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile de yapılabilmektedir. Teknolojinin ilerlediği günümüzde myom ameliyatlarının tamamına yakını laparoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Rahimin iç zarında yerleşen miyomlar histeroskopi dediğimiz kameralı alet yardımıyla alınmaktadır. Yine robotik cerrahi yöntemle de myom operasyonları yapılabilmekle birlikte şu an için oldukça pahalıdır.

Açık Miyom Ameliyatı Ankara


Karına enine veya dikine bir kesi ile açılarak miyomların alınmasıdır. Tüm miyom tiplerinde yapılabilmekle beraber subseröz myom ve intramural myomlar için daha uygundur. Ameliyat lokal yada genel anestezi altında yapılabilir.

Laparoskopik miyom ameliyatı Ankara (kapalı miyom ameliyatı)


Karına açılan 2-3 adet 0.5-1 cm.lik deliklerden karın içerisine sokulan kamera yardımıyla miyomlar gözlenir. Diğer deliklerden geçirilen aletler yardımıyla miyomlar rahimden kesilerek çıkartılır. Tüm myom tiplerinde uygulanabilir. Ancak subseröz miyom ve intramural myomlar için daha uygun bir ameliyat şeklidir. 10 cm. den büyük miyomlarda yada 4 den fazla miyomlarda önerilmese de bu tamamen cerrahın tecrübesi ile alakalı olup laparoskopik yöntemle yapılması mümkündür. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Histeroskopik miyom ameliyatı Ankara ( histeroskopi ile miyom alınması)


Rahim ağzından girilen bir kameralı alet yardımıyla aynı seansta myom gözlenerek kesme ve çıkarılma işlemi yapılabilmektedir. Sadece submüköz myomların alınması için uygundur. Diğer miyomlarda kullanılmaz. Ameliyat genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. 2 saatlik gözlem sonucunda hastalar genelde taburcu edilir.

Alttan miyom ameliyatı Ankara (vajinal yoldan miyom çıkarılması)


Alttan miyom ameliyatı rahim içinden dışarıya doğru sarkan saplı myomların alınmasında uygun yöntemdir. Myom kendi etrafında çevrilerek alınır.
Çok yaygın miomları olanlarda yada yaşı ileri olup çocuk sayısını tamamlamış bayanlarda hastanın da onayı alınarak histerektomi dediğimiz rahmin tamamen alınması ameliyatı da yapılabilir. Ancak yaşı uygun olan tüm hastalarda tercih edilecek yöntem laparoskopi ile miyomun alınmasıdır.

Miyomların robotik cerrahi yöntemi ile çıkarılması


Robotik cerrahi karın içerisinde hareket etme kabiliyetini arttırmakla birlikte laparoskopik miyomektomiye bir üstünlüğü yoktur. Ancak laparoskopik tecrübesi düşük olanlarda operasyonu kolaylaştırabilir. Ancak oldukça pahalı bir yöntem olmakla birlikte isteyen hastalara robotik miyomektomi yöntemi önerilmektedir.

Laparoskopik miyom ameliyatı (miyomektomi) nasıl yapılır?


Bu yöntemde göbek deliğinden yapılan 1 cm.lik kesi aracılığı ile karbondioksid gazı verilerek karın şişirilir. Laparoskop denilen kameralı alet yerleştirilerek rahim ve yumurtalıklar izlenir. Myom ameliyatında ilk aşama miyoma ulaşmak için rahmin duvarına kesi yapılarak myom hattının bulunmasıdır. Daha sonra miyom çekiştirilerek ve kenarlarından sıyrılarak çıkarılır. İkinci aşama myom çıktıktan sonra kalan boşluğun onarılmasıdır. Genelde iki kat halinde onarılır. Çıkartılan myom morselasyon cihazı dediğimiz cihazla parçalanarak dışarıya alınır. Bir diğer yöntem ise vajenden yapılan kesi ile alttan çıkarılmasıdır. Miyom çıkarıldıktıktan sonra kanama kontrolü yaparak karın içindeki karbondioksit gazı boşaltılır ve operasyona son verilir. Laparoskopik miyom ameliyatı Ankara ilinde doktorlarımız tarafından anlaşmalı hastanelerimizde yapılmaktadır.

Miyom operasyonu kaç saat sürer?


Myom operasyonun süresi miyomun büyüklüğüne, sayısına, cerrahın tecrübesine ve kullanılan yönteme göre değişir. Tek miyomu olanlarda genelde 1 saate operasyon biter.

Laparoskopik myom ameliyatının açık ameliyata göre avantajları nelerdir?


Karında açılan kesi oldukça küçük olup kozmetik açıdan oldukça iyidir. Miyom operasyonu sonrası iyileşme süresi oldukça kısadır.
Enfeksiyon riski daha azdır.
Miyom operasyonu sonrası şikayetler daha az ve ağrı kesici ihtiyacı minimum olur.
Günlük yaşama kısa sürede döner.
Karın içi yapışıklık oranları daha düşüktür.
Açık ameliyata göre daha az kanama olur.

Miyom ameliyatı riskli midir?


Laparoskopik myomektomi bir ameliyat olup anestezi ve ameliyatla ilgili tüm riskler burada da geçerlidir. Ancak tecrübeli ellerde yapılacak olursa komplikasyon oranları oldukça düşüktür.

Miyomlar kansere dönüşür mü?


Myomların kansere dönüşme ihtimalinin oldukça düşük olduğu söylenmektedir. 1000 hastadan 2-3 ünde miyomlardan kanser gelişebilmektedir. Özellikle görüntüsü ve kıvamı farklı olan miyomlarda kanserleşmeden şüphelenilerek gerekli incelemelerin yapılması gerekmektedir. Ancak kesi ayrım sadece patolojik inceleme ile konur.

Ameliyattan sonra miyomlar tekrar oluşur mu?


Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın myomlar yıllar içerisinde tekrar oluşabilir. Bu risk 35 yaşından genç olan ve çok sayıda miyomu olan hastalarda daha fazladır. 5 yıl içinde miyomların tekrarlama riski %10-20 dir. Bu riskin uygulanan yöntemle herhangi bir bağlantısı yoktur

Laparoskopik (kapalı) miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler:


- Myom operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenlerarasında belkide en önemli faktör, hasta eğer gebelik planlıyor ise, myomun yerine ve yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte en az 3-6 ay gebe kalmamaları önerilir. Daha erken gebe kalanlarda rahimde gebelik sırasında yırtılma riski artmaktadır. Laparoskopik myom ameliyatı sonrası hamilelik dikkatli takip ile genelde sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılır.
- Laparoskopik miyom ameliyatı sonrasında hasta kendini tamamen rahat hissettiğinde birliktelik başlayabilir. Bu süre genelde 15 gün olup açık yapılan ameliyatlarda bu süre 30-40 günü bulabilmektedir.
- Laparoskopik miyomektomi ameliyatından bir veya iki gün sonra hasta genelde taburcu edilir. Myomu alınan hastalar düzenli jinekolojik takiplerine devam etmeyi ihmal etmemelidir. Laparoskopik miyom ameliyatı Ankara doktorlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları


Kapalı miyom ameliyatı fiyatları Ankara ilinde ameliyatın yapılacağı hastaneye, yöntemin açık yada kapalı ameliyat olmasına göre değişir. Kapalı miyom ameliyatı fiyatları açık ameliyatlara göre 1.5-2 kat daha pahalıdır. Ancak hastanın konforu düşünüldüğünde kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2020 açık ameliyata göre her zaman yüksek olsa bile laparoskopik yöntem tercih edilmelidir. Laparoskopik miyom ameliyatı fiyatları 2020 detayları için bize her zaman ulaşabilie ve doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Ankarada miyom ameliyatı yapan doktorlar arasında bizim doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş miyom ameliyatı yapan en iyi doktorlar arasında yer almaktadır.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz...

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?
Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com