Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Tüplerin Açılması – Tüplerin Açılması Ameliyatı Ankara – Tüp Açma Ameliyatı Fiyatları Ankara


laparoskopik-tuplerin-acilmasi-tup-actirma-ameliyati-fiyatlari-ankara

Tüplerin açılması ne demektir?


Kadınların rahminde fallop tüpü adı verilen 2 adet boru şeklinde yapı vardır. Fallop tüpü yumurtlama sonrası yumurtanın alınmasını ve sperm tarafından döllenmesini sağlar. Fallop tüplerinin bağlanması yada herhangi bir nedenle tıkanması gebeliği engel olacaktır. Tüplerin açılması amacıyla yapılan tüp açtırma ameliyatı bu hastalarda tüplerin mikrocerrahi yöntemlerle açılması anlamına gelmektedir. Gebeliğe engel erkek ve kadında başka bir problem yoksa tıkalı tüplerin açılması yada bağlanmış tüpü açmak kadının gebelik şansını arttıracaktır. Tıkalı tüplerin açılması hakkındaki tüm sorulara bu makalemizde yanıt bulabilirsiniz.

Tüpler neden tıkanır?


Tüplerin tıkalı olmasının en sık sebeplerinden biri cerrahi olarak hastanın ve eşinin isteği doğrultusunda bağlanmasıdır. Bunun dışındaki nedenler ise şunlardır:
- Endometriozis adı verilen çikolata kistlerinin varlığı
- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
- Tüplerdeki doğuştan anormallikler
- Geçirilmiş tüberküloz enfeksiyonu
- Geçirilmiş karın içi ameliyatlara bağlı yapışıklıklar
- Dış gebelik operasyonları veya medikal tedavi sonrası
- Rahim ameliyatları sırasında tüplerin zedelenmesi
- Rahimde tüplere bası yapan miyomlar

Tüplerin tıkalı olmasının belirtileri nelerdir?


Kadınlarda tüplerin tıkalı olmasının belirtileri genellikle olmaz. Gebe kalamayan hastalarda çekilen ilaçlı rahim filmi ile tüplerin tıkalı olduğu tesbit edilir. Ancak her gebe kalamayan hastada tüplerde tıkanıklık var anlamına gelmez. Tüpleri tıkanık olduğu tesbit edilen hastalarda yakın zamanda geçirilmiş cerrahiler yada şiddetli enfeksiyonlar sorgulanmalıdır. Özellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan klamidya tüplerde ileri derecede hasara denen olarak tüplerin tıkanmasına neden olabilir.

Tüplerin kapalı olduğu nasıl anlaşılır?


Tüplerin kapalı olduğunu en kolay ilaçlı rahim filmi ile anlaşılır. İlaçlı rahim filmi anestezili yada anestezisiz çekilebilmektedir. Anestezi uygulanmayan hastalarda hafif kasık ağrısı olabilir. Bu nedenle isteyen hastalara anestezili ilaçlı rahim filmi çekilebilmektedir. Rahim filmi oldukça kısa süren, hastada ciddi ağrıya neden olmayan ve riski düşük bir işlemdir.

Aynı zamanda başka bir nedenler laparoskopi uygulanan hastalarda işlem esnasında rahim ağzından verilen metilen mavisi ile tüplerden geçiş direkt olarak görülebilir. Ancak bu her hastaya uygulanabilecek pratik bir yöntem değildir.

Tüplerin tıkalı olması ultrasonda belli olurmu?


Tüplerin tıkanık olduğu ultrasonda direkt olarak görülemez. Normal şartlar altında tüpler ultrasonda tesbit edilemeyecek kadar incedir. Ancak ultrasonda görülebilecek kadar genişlemiş ise tıkanık olma ihtimali artar. Yinede tıkanık olduğundan tam emin olamayız. Rahim ağzından ultrasonda görülen kontrast maddeler verilerek transvajinal ultrason ile tüplerden geçiş izlenebilir. Ancak tüplerin açıklığının kontrolünde altın standart yöntem ilaçlı rahim filmidir. Rahim filmi tüpler açık sonucunu verdiğinde tüplerin kontrolü için ekstra bir teste gerek yoktur.

Tüpleri kapalı olan hamile kalabilirmi ? Tüpler bağlıyken hamile kalınırmı?


Tüpler tıkalıysa hamile kalınırmı” sorusunun cevabı elbette normal dollarla kalamazsınız şeklindedir. Tüpler tıkalı olan kadınlar yada herhangi bir nedenle tüp bağlanması ameliyatı yapılan kadınlar normal yollarla yada aşılama ile gebe kalamazlar. Bu kişilerde 2 seçenek mevcuttur. Ya tıkalı tüplerin açılması ameliyatı, bağlı tüplerin açılması ameliyatı yapılacak yada direkt olarak tüp bebek tedavisine geçilecektir.

Tıkalı tüpler kendiliğinden açılır mı?


Enfeksiyona bağlı tıkanıklık gelişenlerde erken dönemde ilaç tedavisi başlananlarda tüplerdeki hasar önlenebilir. Ödeme ve hafif yapışıklıklara bağlı tüp tıkanıklığı açılabilir. Ancak zamanında tedavi edilmeyen veya ihmal edilen vakalarda tüplerdeki hasar artacak ve kendiliğinden düzelme şansı olmayacaktır.

Tüpler bağlandıktan sonra açılır mı?


Tüpler bağlandıktan sonra hasta ve eşi isterse tüp açtırma ameliyatı ile açılma şansı mevcuttur. Ancak bu noktadaki şansı yapılan tüp bağlanma ameliyatının şekline, tüpdeki harabiyetin derecesine ve kalan sağlam tüp uzunluğuna bağlıdır. Sezeryan ameliyatı veya diğer ameliyatlar sırasında yapılan tüp bağlanması ameliyatı sonrası tüplerin tekrar açılma şansı yüksektir. Ancak laparoskopik olarak tüpler yakıldı ve kesildi ise bu tüplerin tamiri oldukça zor olacaktır. Kalan tüp uzunluğuda yeterli olmayabilir. Bu kadınlarda tıkalı tüplerin açılması ameliyatının başarı şansı daha azdır.

Rahim filmi tüpleri açar mı?


İlaçlı rahim filmi sırasında rahim ağzından ilaç basınçla verilmektedir. Tüplerde hafif yapışıklığa bağlı tıkanıklık olanlarda tüpler bu esnada açılabilir. Bu nedenle rahim filminde tüplerin açık çıkması durumunda ilaçlı rahim filmi sonrası 3 ay kendiliğinden gebelik olurmu diye beklenmesinde fayda var.

Tüplerin tıkalı olması tüp bebeğe engel mi?


Tüplerin tıkalı olması tüp bebeğe engel değildir. Ancak eğer tüplerde enfeksiyona bağlı olarak aşırı genişleme varsa ve içerisinde sıvı birikmiş ise tıkalı olmasa bile bu tüplerin tüp bebek tedavisi öncesinde laparoskopi ile alınmasında fayda vardır. Aksi halde tüplerdeki enfeksiyon tüp bebekte başarı şansını azaltacaktır.

Rahim tüpleri nasıl açılır ? Bitkisel tedavisi varmıdır?


Rahim tüplerindeki tıkanıklıklar açık ameliyatla yada laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatla açılabilir. Eğer tüplerin karın boşluğuna açılan kısımda tıkanıklık varsa bunun açılma şansı daha yüksektir. Ancak tüplerin rahme yakın kısımlarında tıkanma varsa bu hastalarda başarı şansı daha azdır. Tüplerde yapışıklık bitkisel tedavisi bilimsel doğruluğu kanıtlanmış tedavi şekilleri değildir.

Tüp açma ameliyatı nasıl yapılır?


- Açık ameliyat: Kapalı tüpler açık ameliyatta mikrocerrahi yöntemler uygulanacak açılır. Hasarlı tüp uçları öncelikle kesilir ve hasarlı dokular uzaklaştırılır. Daha sonra çok ince ipliklerle tüpün iki ucu ağızlaştırılır. İşlem esnasında rahim ağzından metilen mavisi verilerek geçiş kontrol edilir.
- Laparoskopi : Tüpleri açma ameliyatı laparoskopik yöntemle de yapılabilir. Laparoskopik yöntemde de açık ameliyatta uygulanan tekniklerin aynısı uygulanır. Ancak ameliyat karından açılan 2-3 adet 0.5-1 cm.lik deliklerden yapılır.
- Histeroskopi: Tüplerin rahme açılan kısımlarında tıkanıklık olanlarda bazen histeroskopi ameliyatı ile tubal kanülasyon yapılarak ince yapışıklıklar açılabilir.
- Robotik cerrahi ile tüp açma ameliyatı: Robotik cerrahi ile de tüplerin açılması ameliyatı yapılabilir. Ancak oldukça maliyetlidir.

Tüp açma ameliyatı kimlere uygulanır?


Bu noktada önemli olan hasta tüp bağlanmasına karar verirken daha sonra açılmasını istediğinde tekrar açılmayacakmış gibi düşünüp ona göre karar vermesidir. Elbette ameliyatla açılması mümkün olmaktadır. Ancak ameliyat başarısı %60-80 arasında değişmektedir. Tüp açma ameliyatı isteyen hasta grupları şunlardır:
- Daha önceden tüplerini bağlatıp daha sonra pişman olan hastalar
- Tüp bağlanması ameliyatı sonrası çocuklarından bir veya daha fazlasının ölmesi
- Yapılan yeni evliliklerdeki çocuk isteği
- Önceki çocukların birisinde lösemi gibi bir kan hastalığının çıkması durumunda kardeşinden gebelik sırasında kök hücre almak için.

Tüp açılması ameliyatı mı yoksa tüp bebek mi yapılmalıdır?


Eğer kadın ve erkekte bebek olmasını engelleyecek başka herhangi bir problem yoksa, tüpleri açıldığında gebelik şansı yüksek olacaksa elbette ilk seçenek tıkalı tüplerin açılması ameliyatıdır. Ancak erkekte sperm bozuklukları varsa yada kadında yumurtlama bozukluğu yada rahimde anormallikler varsa yapılacak ameliyat ile gebelik şansı pek artmayacaktır. Bu nedenle bu tüp hastalarda tüp bebek tedavisine direkt olarak geçilmesi daha uygun olacaktır.

Tüp açma ameliyatının avantajlarından biri de tüp bebekte uygulanan aşırı doz hormon tedavisine maruz kalmamaktır. Ayrıca her tüp bebek denemesi yapılacak ameliyatın maliyetine denk gelecektir. İlk denemede tutmayacak olursa maliyet katlanacaktır. Oysa bağlı tüplerin açılması ameliyatı ile tüpleri açılan kadınlar diledikleri kadar gebelik düşünebilirler.

Ankara tüp açtırma ameliyatı fiyatları nasıldır?


Tüp açtırma fiyatları Ankarada hastaneler ve bölgeler arasında farklılık göstermektedir. 5.000 – 15.000 tl arasında değişmektedir. Ankara tüp açtırma ameliyatı fiyatları 2020 için 0312 285 85 88 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA