Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Laparoskopi ile çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?
Çikolata kisti nedir?


Cikolata kisti rahim iç zarının rahim dışında yerleşmesi olarak adlandırılır. Kadınların %10’unda görülen bu hastalık çocuk problemi yaşayan hastalarda %30-50 arasında tesbit edilmektedir. Normalde iyi huylu bir hastalık olmasına rağmen davranış açısından oldukça tahrip edici bir hastalıktır.

Çikolata kisti neden olur ?


Çikolata kisti endometriozis dediğimiz hastalığın ileri evrelerinde oluşan kistik yapılardır. Karın içindeki yada diğer organlardaki yapışmış küçük endometriotik odaklarda her adet döneminde kanama olur ve odak gittikçe büyüyerek kistik yapı halini alır. İmmün sistemi normal çalışan kadınlarda karın içine dökülen bu endometriotik odaklar temizlenir. Ancak immün sistemi zayıf ve genetik yatkınlığı olan kadınlarda bu odaklar yeteri kadar temizlenemez ve karın içerisine ve organların üzerine yapışır. Bu nokta çikolata kistlerinin gelişmesindeki başlangıç noktasıdır.

Çikolata kisti belirtisi nelerdir?


Çikolata kisti olanlarda en sık görülen belirti giderek artan adet sancısı ve kasık ağrısıdır. Yine bu hastalarda adetten bağımsız kasık ağrıları olabilir. Çikolata kisti ağrısı gittikçe artan ve tedavilere yanıtı daha az olan ağrı tipindedir. Bu hastaların bir kısmında ise infertilite dediğimiz kısırlık problemi yaşanır. Bunların haricinde endometriozisin yerleştiği organlara göre belirtiler verebilir. Barsaklara yerleşirse rektal kanama, idrar torbasına yerleşirse idrarda kanama gibi bulgular oluşabilir. Çikolata kisti patlarsa ciddi kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma tarzındaki akut karın dediğimiz tablo oluşur. Bu durumda laparoskopi ile girerek müdahale edilmesi gereklidir.

Çikolata kisti nasıl anlaşılır?


Çikolata kisti ultrasonda görüntüsünden tanınır. Ancak bazı kistler çikolata kistine benzeyebilir. Bu tür hastalarda laparoskopi kesin tanıyı sağlar.

Çikolata kistinin zararları nelerdir? Çikolata kisti çocuğa engel midir?


Çikolata kisti karın içerisinde yaygın yapışıklıklara neden olarak yumurtalık ve tüpler arasındaki ilişkiyi bozar. Çikolata kisti tedavi edilmezse zamanla yumurtalıklarda yumurta hücrelerini tahrip eder. Bu nedenlerle bu hastalarda çikolata kisti hamileliğe engel olabilir. Ancak çikolata kisti olup hamile kalanlarda elbette mevcuttur. Bu hastalarda sezaryen gerekenlerde ameliyat sırasında çıkarılır.

Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?


Medyada çikolata kisti bitkisel tedavileri ile alakalı pekçok haber mevcuttur. Özellikle soğan kürü bu tedaviler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak soğan kürünün çikolata kisti tedavisinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliği yoktur.

Çikolata kisti tedavisi hastanın şikayetine, yaşına, çocuk isteğine göre değişir. Çocuk isteği olan hastalarda öncelikle gebelik elde etme tedavileri denenir. Cerrahi başlangıçta tercih edilmez. Çünkü cerrahi ile yumurtalık hücre kaybı yaşanacaktır. Hastanın gebelik şansı azalabilecektir. Bu nedenle öncelikle diğer tedaviler denedikten sonra hala gebelik elde edilmezse o zaman çikolata kisti ameliyatı düşünülebilir.

Ağrısı ön planda olanlarda ağrı kesiciler birinci planda düşünülmesi gereken ilaçlardır. Ancak sadece ağrı kesici ile rahatlamayan hastalarda doğum kontrol hapları, progesteronlar, GnRh anologları gibi ilaçlar kullanılabilir. Yine bu hastalarda hormon içeren spiraller de bir diğer seçenektir.

Ciddi ağrısı olanlarda, büyük veya anormal görüntüsü olan çikolata kistlerinde ameliyat düşünülür. Ameliyat gereken hastalarda ilk seçenek laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemidir.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı ne kadar sürer?


Çikolata kisti ameliyatı süresi kistin büyüklüğüne, yapışıklık derecesine, tek yada iki yumurtalıkta olmasına veya cerrahın tecrübesine göre değişir. Normal şartlarda sadece tek yumurtalıkta kist varsa, ameliyat 30-60 dakika arasında sürer.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?


Öncelikli tercihimiz her zaman laparoskopidir. Hastanın karnından açılan 0.5-1 cm.lik 2-3 adet delikten girilerek kamera yardımıyla karın içi gözlenir. Daha sonra kullanılan aletlerle kist kapsülü soyularak çıkarılır. Çikolata kisti ameliyatı sonrası kanama kontrolü yapıldıktan sonra açılan delikler kapatılarak operasyon sonlandırılır.

Çikolata kisti ameliyatı olanlara bu ameliyat sonrası hastalığın tamamen temizlenemeyeceği, yaşamın ileri dönemlerinde tekrar başka bir odaktan çikolata kisti gelişebileceği konusunda bilgi verilmelidir.

Çikolata kisti ameliyatı sonrası kanama olabilir. Bu açıdan hasta ilk 4-6 saat dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Takipte problem yaşanmayan hastalarda bu saatin sonunda sıvı alımı ve yürüme başlatılmalıdır.

Çikolata kisti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastaların çocuk isteği yoksa hastalığın tekrarlama olasılığını azaltmak için doğum kontrol hapları, progesteronlar yada GnRh analogları başlanabilir. Çocuk isteği olan hastalarda bu ilaçlara başvurmadan doğrudan bebek tedavisi yoluna gidilmelidir.

Herhangi bir tedaviya gerek kalmadan çikolata kisti ameliyatı sonrası hamile kalanlar olabilir. Bu ameliyat sırasında bozuk olan anotominin yeniden düzenlenmesine bağlıdır. Hasta genç ve başka infertiliteye neden olacak bir faktör yoksa bu hastalarda ameliyat sonrası bir müddet kendiliğinden gebeliğin oluşması beklenebilir.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı fiyatları nasıldır?


Laparoskopik çikolata kisti ameliyatları ameliyatın yapılacağı şehre, hastaneye veya cerraha göre değişiklik gösterebilir. Bu ameliyatlar Ankarada ameliyatın zorluğuna göre 5000-10000 tl arasında değişmektedir. Ameliyat fiyatları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çikolata kisti ameliyatı izlemek için tıklayınız.


Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com