Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Plasenta - Bebeğin Eşi - Plasenta Anomalileri


plasenta bebeğin eşi

Plasenta nedir?


Plasenta diğer adı bebeğin eşi olarak adlandırılan, anne ve bebek arasındaki her türlü alışverişi sağlayan önemli bir yapıdır. Latince kökenli bir kelime olup düz yassı kek anlamına gelmektedir. Gebeliğin başından itibaren oluşup doğum sonrası atılana kadar fonksiyonuna devam eder. Plasenta doğum sonrası rahim kasılmaları ile birlikte dışarı atılır.

Plasenta nasıl oluşur?


Plasenta oluşumu gebelik sürecinin ilk 3 ayında olur. Yumurta spermle döllendikten sonra bölünmeye başlar. Çoğalan hücrelerin bir kısmı bebeği oluştururken bir kısmı ise farklılaşarak plasentayı oluşturur. Plasenta trofoblast dediğimiz hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler rahim duvarına doğru invaze olur. Annenin kan dolaşımı ile bebeğin kan dolaşımı birbirine bağlanır.

Plasenta nerede oluşur?


Plasenta rahim duvarının herhangi bir yerinde oluşabilir. Ön duvarda, arka duvarda, yan duvarda yada rahim ağzına yakın (plasenta previa) yerleşebilir. Plasentanın yeri embriyonun ilk tutunduğu yere göre değişiklik gösterebilir.

Plasenta ne zaman oluşur?


Plasenta gebeliğin ilk 3 aylık döneminde oluşur. Tam fonksiyonunu kazanması 20 haftayı bulmaktadır.

Plasenta yapısı


Plasenta 20-25 cm çapında, yuvarlak yapıdadır. Plasenta trofoblast dediğimiz hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler anne ve bebek arasındaki değişimi sağlarken bir taraftanda hormon salgılarlar. Plasentanın üzeri koryon zarı dediğimiz bir zarla örtülüdür. Plasenta süngerimsi bir yapıdadır. Plasental dolaşımda anne ve bebeğin kanı hiçbir zaman karışmaz.

Plasentanın görevleri nelerdir? Plasenta ne işe yarar?


Plasenta gebelik boyunca anneden bebeğe besinlerin ve oksijenin geçmesini sağlarken bir taraftanda bebekte oluşan atıkların ve karbondioksidin anneye geçmesini ve atılmasını sağlar. Ayrıca pekçok hormon salgılayarak gebeliğin devamını sağlar.

Plasenta anomalileri


- Bilobule plasenta: Plasenta iki ayrı lobdan oluşmaktadır. Her iki lob birbirine eşittir. Plasenta lobları eşit olmazsa aksesuar plasenta (plasenta suksentriata) olarak adlandırılır.
- Membranöz plasenta: Fetal membranların villuslarla kaplı olmasıdır.
- Sirkumvallat plasenta: Plasentanın fetal yüzündeki koryon tabakasının küçük olmasına bağlı olarak plasentanın ortası çökük, kenarları hafif kalkık görünümdedir. Bu plasentada IUGR, erken doğum veya plasenta dekolmanı riski artmaktadır.
- Sirkummarjinat plasenta: Sirkumvallat plasentanın kenarlarında plikasyon olmayan tipidir. Bu nedenle ortasında çöküklük olmaz.
- Battledore plasenta: Tek plasentalı ikizlerde görülme olasılığı yüksektir. Umblikal kordon plasentaya ortadan değilde kenarlardan girmektedir. Marjinal insersiyon olarakta adlandırılmaktadır. Umblikal damarlar kordonun içinde olmadan serbest olarak plasentaya giriş yapıyorsa valementöz insersiyon olarak isimlendirilir.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA