Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Plasenta Yaşlanması - Plasenta Kireçlenmesi


plasenta-yaslanmasi-plasenta-kireclenmesi

Plasenta yaşlanması (plasenta kireçlenmesi) nedir?


Plasenta gebeliğin devamını sağlayan, anne ve bebek arasındaki alışverişi düzenleyen bir yapıdır. Plasentanın görünümünde gebelik boyunca bazı değişiklikler gelişir. Bazı hastalarda gebelikte plasenta yaşlanması yada plasenta kireçlenmesi dediğimiz durum oluşabilir. Plasenta kireçlenmesi hakkındaki tüm sorulara bu makalemizde cevap bulacaksınız.

Plasenta yaşlanması (plasenta kireçlenmesi) ne zaman olur?


Erken dönemde grade 1 plasenta olarak nitelendirilen plasenta yapısı, gebelik ilerledikçe grade 2 ve grade 3 plasenta yapısına geçecektir. Grade 3 plasenta artık olgun plasenta anlamına gelir. Lakün dediğimiz boşluklar ve bir miktar kalsifikasyon mevcuttur. 36 haftadan sonra sonra hamilelikte plasenta yaşlanması yada plasenta kireçlenmesi normal olarak kabul edilir. 32 haftada plasenta yaşlanması durumunda veya öncesindeki dönemde bebekle ilgili bazı risklerin artabileceği söylenmektedir. 38.haftada plasenta yaşlanması normal olduğu gibi 34.haftada plasenta yaşlanması da normal olarak kabul edilmektedir.

Plasenta yaşlanması (plasenta kireçlenmesi) sebepleri nelerdir?


Plasenta yaşlanmasının bilinen herhangi bir nedeni yoktur. Ancak gebelikte kalsiyum yüksekliği olanlarda ve sigara içenlerde daha fazla görüldüğü söylenmektedir. Ancak pekçok vakada herhangi bir neden bulunamaz.

Plasenta yaşlanması (plasenta kireçlenmesi) sonuçları nelerdir?


Plasenta yaşlanmasının 32 haftadan erken olduğu gebeliklerde bebekte gelişme geriliği, plasenta dekolmanı, erken doğum, doğum sonrası kanama, yenidoğan bebek ölümü gibi risklerin arttığı söylenmektedir. Yine bu hastalarda gebelik zehirlenmesi dediğimiz preeklampsi riskinin de arttığı belirtilmektedir. Ancak takiplerde pekçok gebede bunların hiçbirini görmemekteyiz.

Plasenta yaşlanmasına (plasenta kireçlenmesi) ne iyi gelir? Plasenta yaşlanmasına (plasenta kireçlenmesi ) nasıl önlenir?


Plasenta kireçlenmesini düzeltecek yada önleyecek herhangi bir tedavi şekli yoktur.

Plasenta yaşlanmasına (plasenta kireçlenmesi ) tedavi


Plasenta yaşlanması tesbit edilen gebelerde bu durumu düzeltmek için herhangi bir ilaç tedavisi uygulanamaz. Sadece bu hastalara durumları hakkında bilgi verip, dikkatli bir şekilde takip edilmesi önerilmektedir. Ancak yeni yapılan çalışmalarda plasenta yaşlanmasının aslında çok önemli bir faktör olmadığı belirtilmektedir. Plasenta yaşlanması normal doğum olurmu şeklinde düşünülebilir. Plasenta kireçlenmesi normal doğuma engel değildir yada sezeryan ameliyatı gerektirmez.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA