Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Prematüre - Prematüre Doğum - Prematüre Bebek


premature-dogum-premature-bebek

Prematüre bebek nedir?


Prematüre gebeliğin 37 haftasında önce, erken doğan bebekleri tanımlayan bir ifadedir. Erken doğum çoğu zaman gebeliğe bağlı nedenlerle kendiliğinden başlar. Ancak bazen gebelikteki riskli durumlarda kadın doğum uzmanı tarafından erken doğum kararı alınabilir.

Prematüre bebek nedenleri nelerdir?


Prematüre bebek nedenlerinden en önemlisi çoğul gebeliklerdir. Özellikle tüp bebek uygulamasının giderek daha da yoğum olarak kullanıldığı günümüzde çoğul gebelikler ve buna bağlı olarak prematüre bebekler artmaktadır. Prematüre bebek nedenleri şunlardır: - Çoğul gebelikler - Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) - Plasental anomaliler - Erken membran rüptürü - Uterustaki anatomik bozukluklar (septum, miyom) - Servikal yetmezlik - Sigara kullanımı - Sistemik hastalıklar

Prematüre bebek sorunları nelerdir?


En önemli problem erken doğuma bağlı henüz akciğerlerin yeterince gelişmemiş olmasıdır. Buna bağlı olarak solunum yetmezliği gelişebilir. Bunun yanında enfeksiyon, kafa içi kanama, kalsiyum ve şeker düşüklüğü, bağırsak iltihabı gibi problemler prematüre bebeklerde daha sık karşılaşılır. Prematüre retinopatisi dediğimiz görme bozuklukları oluşabilir. Sarılık bu bebeklerde daha sık görülür. Doğum sonrası kapanması gereken kalpteki kanallar kapanmaz.

Prematüre doğumlarda yaklaşım nasıl olamlıdır?


Öncelikle prematüre doğum olma riski olan gebeler takiplerini düzenli bir şekilde yaptırmalıdır. Doktorunun önerilerine harfiyyen uyarken, kendisi de erken doğum belirtileri açısından uyanık olmalıdır. Leke şeklinde dahi olsa kanama, su gelmesi, ağrı yada bebek hareketlerinde azalma olursa muhakkak doktoruyla irtibata geçmelidir. Prematüre doğumlarda hastane seçiminde yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olması oldukça önemlidir.

Prematüre haftası bebeğin takibinde en önemli noktadır. 35 haftanın üzerindeki prematüre bebeklerde problem çıkma olasılığı oldukça düşüktür. 35 haftanın altındakilerde akciğer gelişimi henüz tam anlamıyla tamamlanmadığından yenidoğan yoğum bakım takibi sıklıkla gerekecektir. 32 haftalık gebelik üzerindeki prematüre bebeklerde küvez ihtiyacı yaşansa bile bebek kayıpları genellikle oluşmaz. Prematüre bebeklerin yaşama sınırı 24 haftadır. 24 haftanın üzerindeki bebeklerde yaşama şansı olduğundan 24-32 hafta arası bebeklerde sezeryan ameliyatı düşünülmesi daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. 32 haftanın üzerindeki prematüre bebeklerde normal doğum uygun olan hastalarda düşünülebilir.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Bebekler ile ilgili aşağıdaki makaleleri de okuyabilirsiniz...

Tüm makaleleri görmek için tıklayınız...

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA