Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Robotik Cerrahi Ankara – Robotik Cerrahi Ameliyatı Ankara – Robotik Cerrahi Ameliyat Fiyatları Ankara


robotik-cerrahi-ankara-robotik-cerrahi-ameliyati-fiyatlari-ankara

Robot nedir? Robotik cerrahi nedir?


Ameliyatlarda kullanılan robot ne demektir diye düşünebilirsiniz. Robotik cerrahi da vinci robotu adı verilen robotik sistemler kullanılarak yapılan cerrahilerdir. Ameliyat yapan robotlar mevcut değildir. Da vinci robotik cerrahiyi robotik sistemler aracılığı ile yine cerrah yapmaktadır.

Robotik cerrahi nasıl yapılır?


Robotik cerrahide asta genel anestezi altında uyutulduktan sonra robot kolları bir cerrah tarafından hastanın karnına ameliyatın şekline göre yerleştirilir. Yapılacak ameliyatlara göre 4 yada 5 robotik kol kullanılabilir. Bu kollardan bir tanesi kamerayı içerirken diğerleri operatif aletleri içerir. Cerrahiyi yapacak cerrah ise bir konsolun başında ekrandan bakarak 2 adet joyistik benzeri aparatlarla ameliyatı gerçekleştirir. Bu esnada diğer cerrah da hastanın başındadır. Gelişebilecek herhangi bir aksilik anında hemen müdahale edecektir.

Robotik cerrahide 3 boyutlu kamera yardımıyla karın içerisi en ince detayına kadar görülebilmektedir. Aletlerin uçları 540 derece dönebilmektedir. Yani el bileğinin 2 kere dönmesi kadar hareket kabiliyetine sahiptir.

Robotik cerrahi avantajları nelerdir?


Robotik cerrahi laparoskopik ameliyatların açık ameliyatlara olan tüm üstünlükleri sağlamaktadır. Daha az kesi, daha az kanama, daha az ağrı, daha çabuk toparlanma ve daha çabuk taburcu olma gibi avantajlar robotik cerrahide de mevcuttur. Bunların yanında laparoskopide olmayan bazı avantajları da mevcuttur. Laparoskopik cerrahi cerrah için yorucu bir ameliyattır. Oysa robotik cerrahi de cerrah ameliyatı oturarak joyistik dediğimiz aparatlar aracılığı ile yapmaktadır. Cerrah için oldukça konforlu bir yöntemdir. Ancak asıl avantajları hasta içindir. Görüş kalitesi laparoskopiye göre oldukça üstündür. Laparoskopi de görüntü 2 boyutlu iken robotik cerrahi 3 boyutlu görüntü olanağı sağlamaktadır. Laparoskopide olmayan derinlik hissi sayesinde operasyonlar oldukça kolaylaşmaktadır.

Cerrahın elinde olabilecek titremeler robotik cerrahi de robotik kollara yansımaz ve bu sayede cerrahın ameliyatı yapması kolaylaşır. Robotik kolların ucundaki aletler oldukça kıvrak olduklarından derin ve ulaşılması zor, hareket kısıtlılığı olan dar alanlarda çalışma kapasitesi yükselmektedir. Bu nedenle özellikle kanser vakalarında ve obes hastaların ameliyatlarında gittikçe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Jinekolojik alanda özellikle rahim ağzı kanserinde oldukça efektif bir şekilde kullanılmaktadır.

Robotik cerrahi dezavantajları varmıdır?


Robotik cerrahinin de bazı ufak dezavantajları mevcuttur. Bunların başında elbette maliyeti gelmektedir. Robotik cerrahi de kullanılan mekanik kollar oldukça pahalıdır. Ayrıca sistemin kurulmasının zaten maliyeti oldukça yüksektir. Ayrıca bu ameliyatlarda devlet ödemesi ameliyatın masraflarını karşılamamaktadır. Bu nedenle masrafları büyük çoğunluğu maalesef hastaya yansımaktadır.

Her hastanede robotik cerrahiyi bulmak mümkün değildir. Ancak zamanla elbette robotik cerrahi de ucuzlayacak ve tüm hastanelerde yaygınlaşacaktır.

Robotik cerrahinin hasta hazırlaması aşaması diğer vakalara göre biraz zaman alabilmektedir. Bu nedenle ameliyat süresini biraz uzatabilmektedir. Ancak aletlerin operatif yeteneklerinin yüksek olması nedeniyle bu süre kaybı telafi edilebilmektedir.

Ayrıca hastaya yapılması gereken acil bir durumda kolların sökülmesi zaman kaybına neden olabilir. Ancak gelişen teknoloji ile beraber mekanik kollarda daha rahat takılabilen ve sökülebilen, zaman kaybını en aza indiren araçlar olarak gittikçe gelişmektedir.

Robotik cerrahi yapan hastaneler nerelerde vardır?


Robotik cerrahi yapan pek çok merkez vardır. Bunlar ağırlıklı olarak Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunlaşmaktadır. Robotik cerrahi yapan hastaneler Ankarada bir kısmı üniversite yada devlet hastanesi iken bir çoğu da özel hastane statüsündedir. Bizde robotik cerrahi ameliyatını anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde gerçekleştirmekteyiz.

Robotik cerrahi yapan doktorlar kimlerdir?


Robotik cerrahi yıllar geçtikçe tüm branşlarda yaygınlaşmaktadır. Robotik cerrahi yapan doktorlar bu eğitimi veren kliniklerde 2 günlük teorik ve pratik eğitim alarak bu ameliyatı yapma becerisini kazanırlar. En çok kullanıldığı branşlar, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, üroloji branşlarıdır.

Ankara robotik cerrahi ameliyatları nelerdir?


Laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile yapılan tüm ameliyatlar robotik cerrahi ile de yapılabilmektedir. Robotik cerrahi yapılan ameliyatları oldukça kolaylaştırmaktadır. Özellikle derinlerde çalışılacak yada dar alanda yapılacak ameliyatlarda aletlerin manüplasyon kapasitelerinin çok yüksek olmasına bağlı olarak ameliyatları kolaylaştırmaktadır. Robotik cerrahi tüp açma ameliyatında oldukça efektif olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında robotik cerrahi miyom ameliyatlarında da cerrahın işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Robotik histerektomide gittikçe artan oranlarda yapılmaya başlanmıştır.

Ankara robotik cerrahi fiyatları nasıldır?


Robotik cerrahi fiyatları Ankarada ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak ameliyata göre farklılık göstermektedir. Ancak robotik cerrahi oldukça pahalı bir ameliyat şeklidir. Robotik cerrahi ameliyat fiyatları 20.000 – 40.000 tl arasında değişmektedir. Ankara robotik cerrahi fiyatları için bilgi almak amacıyla bize 0312 285 85 88 den ulaşabilirsiniz.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde jinekolojik muayene Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara jinekolojik muayene için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Jinekolojik Muayene Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA