Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Spiral Nasıl Takılır - Spiral Nasıl Çıkarılır – Spiral Takılması Fiyatları Ankara - Spiral Çıkarılması Fiyatları Ankara


spiral-nasil-takilir-cikarilir-spiral-takilmasi-cikarilmasi-fiyatlari-ankara

Spiral nedir (Rahim içi araç, RİA)?


Spiral, rahim içerisine yerleştirilen ve gebelik oluşmasını engelleyen oldukça basit bir korunma yöntemidir. İçerisinde bakır yada hormon içeren plastik çubuklardır. Spiral taktırma ve spiral çıkarılması oldukça kolay ve ağrısız bir işlem olduğundan oldukça sık tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir.

Spiral nasıl takılır?


Spiral taktırma işlemi oldukça basittir. Jinekolojik muayene esnasında vajen antiseptik bir solusyonla temizlendikten sonra rahim iç boyutu ölçülür. Daha sonra alınan bu ölçüye göre hazırlanan spiral rahim ağzından geçirilerek rahim içine yerleştirilir. 2 dakika süren bir işlemdir. Ancak rahim ağzında darlık varsa bu hastalarda takılma işleminde zorlanılabilir.

Spiral ne zaman takılır?


Spiral taktırmak herhangi bir dönemde yapılabilir. Ancak gebelik olmadığından emin olmak amacıyla en uygun dönem adet dönemidir. Aynı zamanda adet döneminde spiral takma işleminde ağrının da daha az olacağı söylenmektedir. Gebelik ihtimali olmayan yada gebe olmadığından emin olan hastalarda herhangi bir dönemde takılabilir.

Spiral zararları var mıdır? Spiralin yan etkileri nelerdir?


Spiralin bilinen önemli bir yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak enfeksiyon riskini bir miktar arttırabilir. Bu nedenle enfeksiyonu olan hastalara spiral takma işlemi yapılmaz. Tedavi sonrasında tekrar değerlendirilerek uygunsa takmak gerekir. Spiral ile gebe kalma riski 1/1000 dir. Özellikle spirali kayan hastalarda bu oran yükselebilir. Bu nedenle spiral taktırma işleminde sonra 1. ve 3. ayda ultrason ile kontrol edilmelidir. Spiral ile gebe kalındığında ise dış gebelik riski artmaktadır.

Spiral ne zaman çıkarılır ? Spiral adetliyken mi çıkarılır?


Spiral çıkarılması gebelik düşünen hastalarda herhangi bir dönemde yapılabilir. Ancak ideal dönem yine adetli dönemdir. Adetli dönemde rahim ağzında hafif genişleme olduğundan daha rahat çekilecektir.

Spiral nasıl çıkarılır?


Spiral çıkarılması işlemi jinekolojik muayene esnasında yapılabilen basit bir işlemdir. Halk arasında bilindiğinin aksine spiral çekilmesi de oldukça basit ve ağrısız bir işlemdir. Spekulum dediğimiz bir alet yardımıyla rahim ağzı görüldükten sonra spiralin ipi gözlemlenir. Daha sonra bir alet yardımıyla spiralin ipinden tutularak çekilir ve çıkarılır. Ancak muayenede ipi görünmeyen spirallerin farklı yöntemlerle çıkarılması gerekecektir.

Histeroskopi ile spiral çıkarılması nasıl yapılır?


Histeroskopi ile spiral çıkarılması muayenede ipi görünmeyen spirallerde uygulanır. Histeroskopi dediğimiz kameralı alet yardımıyla girilerek spiralin ipi bulunur ve bir alet yardımıyla çekilip alınır. Bu esnada hasta sedasyon dediğimiz hafif anestezi aldığından herhangi bir ağrı hissetmez.

İpi görünmeyen spiral hangi işlemle alınır ? İpi kopmuş spiral nasıl çıkarılır?


Eğer muayenede spiralin ipi görünmüyorsa öncelikle ultrasonla spiralin rahim içinde olup olmadığı kontrol edilir. Spiral rahim içerisinde ise ipi içeriye kaçmış demektir. Bu durumda spiral çıkarılması için özel ince uçlu aletler ile rahim içerisine girilerek spiral bulunur ve çekilir. Hiç ağrı hissetmek istemeyen hastalarda ise sedasyon dediğimiz hafif anestezi altında histeroskopi dediğimiz kameralı bir alet yardımıyla rahim ağzından girilerek çekilebilir.

Ancak yapılan ultrasonra rahim içerisinde spiral yoksa ya spiral kanama ile birlikte düşmüştür ve hasta fark etmemiştir. Yada rahimden karın içerisine düşmüştür. Bu hastalarda direk karın grafisi çekilerek karın içerisinde spiral varlığı araştırılır. Grafide spiral gözlenmezse adet kanaması ile birlikte düştüğü kanısına varılır. Ancak çekilen grafide spiral gözlendiyse karın içerisine düşmüş demektir. Bu hastalarda laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile girilerek spiralin bulunup çıkarılması gereklidir.

Spiral rahim duvarına yapışması durumunda nasıl çıkarılır?


Spiral yapışması durumunda normal yollarla spiralin çekilmesi zorlaşır. Spiral çıkarılması esnasında genelde ipi kopar. Bu nedenle bu hastalarda histeroskopi ile rahim içine girilerek yapıştığı yerden spiral kesilerek çıkarılır.

Spiral ipi içeri kaçarsa ne yapılmalıdır?


Spiral ipi içeri kaçarsa tedirgin olmayınız. Eğer korunmaya devam etmek istiyorsanız spiralinizin çekilmesine gerek yoktur. Koruma özelliği devam edecektir. Bazen adet kanaması sırasında spiralin ipi kendiliğinden rahim ağzından dışarıya çıkabilir. Ancak spiralin çekilmesi gerekiyorsa özel yöntemlerle bulunarak spiral çıkarılması işlemi gerçekleştirilir.

Spiral kendin çıkarmak tehlikeli midir?


Spiralinizi kendiniz çıkaramazsınız. Vajenden ipini tutup çekmeniz için özel aletler gerekecektir. Elinizle bunu yapmanız mümkün değildir. Ayrıca spiral çıkarılması sırasında rahim ağzında zedelenmeye neden olabilirsiniz.

Spiral nerede çıkarılır ?


Spiral kadın doğum uzmanının olduğu herhangi bir yerde çıkarılabilir. Ana çocuk sağlığı merkezlerinde bunun eğitimini almış ebeler tarafından da çekilebilir. Normal muayene sırasında çekildiği için muayenehanelerde yada hastanelerde çektirebilirsiniz. Muayenehanemizde spiral çıkarılması işlemi kolay ve ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

Gebelikte spiral çıkarılması uygun mudur?


Gebelikte spiral çıkarılması konusunda bazı riskler mevcuttur. İlk 3 aylık gebelik sırasında eğer spiralin ipi görünüyorsa spiral çıkarılması önerilmektedir. Ancak ipi görünmeyen spirallerde spiral çıkarılması önerilmez. Spiral çıkarıldıktan sonra düşük riskinin arttığı hastaya belirtilmelidir. Ancak aynı risk çekilmeyen spirallerde de mevcuttur. Özellikle gebelik büyüdükçe çekilmeyen spirallerde kesenin zedelenmesi ve erken doğum riski yükselir.

Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olur mu?


Spiral çıkarıldıktan sonra bazı hastalarda hafif bir kanama olabilir. Özellikle rahim ağzı dar olanlarda kanama riski daha fazladır. Ancak spiral çıkarılmasında ciddi bir kanama genelde olmaz.

Spiral çıkarıldıktan sonra nezaman hamile kalınır ? Spiral çıkarıldıktan sonra hemen hamile kalınırmı?


Spiral çıkarıldıktan sonra hemen hamile kalabilirsiniz. Spiral çıkarılması işleminden hemen sonra spiralin koruyucu etkisi ortadan kalkacaktır. Hamilelik düşünüyorsanız 2-3 ay öncesinden folik asit başlamanız ve gebelik öncesi testleri yaptırmanız uygun olacaktır.

Spiral çıkarıldıktan sonra adet düzensizliği olurmu?


Spiral çıkarıldıktan sonra adet düzensizliği genelde olmaz. Başka nedenlerden kaynaklanan adet düzensizlikleri yaşanabilir. Ancak spiralin çekilmesi adet düzensizliği nedeni değildir. Eğer spiral çekildikten sonra bu tür problemler yaşıyorsanız bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

Ankara spiral taktırma fiyatı ve Ankara spiral çıkarma fiyatı nasıldır?


Ankara spiral çıkarma fiyatı hastaneden hastaneye değişkenlik göstermektedir. Ankara spiral takma fiyatları spiral cinsine göre değişmekle birlikte 500 -1000 tl arasında, iken Ankara spiral çıkarılması fiyatları 300 -500 tl arasında değişir. Ankara spiral takılması fiyatları yada Ankara spiral çıkarma fiyatları hakkında bilgi almak için 0312 285 85 88 den bize ulaşabilirsiniz.

Spiral takılması, spiral çıkarılması ve histeroskopi ile spiral çıkarılması ameliyatı kliniğimiz kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Spiral takılması fiyatları ve spiral çıkarılması fiyatlarıiçin bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Jinekolog Ankara, Spiral Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde tesbit edilen rahim içi patolojilerinin ameliyatları, histeroskopi dediğimiz kameralı aletle, hastada herhangi bir kesi olmadan, anlaşmalı hastanelerimizde gerçekleştirilmektedir.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com