Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Suda Doğum Ankara


suda-dogum-ankara

Suda Doğum nedir?


Suda doğum sıcak su dolu bir küvet yada havuz içerisinde yapılan normal doğum işlemidir. Suda doğum yönteminde amaç sıcak suyun ağrı giderici etkisinden faydalanmaktır. Avrupada ve Amerikada uzun yıllardır kullanılan bu yöntem ülkemizde de yıllardır yapılmaktadır. Ancak epidural normal doğum kadar hiçbir zaman popüler olamamıştır. Gerek pek çok hastanede uygun düzeneklerin olmaması, gerekse pekçok hekimin suda doğuma sıcak bakmaması nedeniyle epidural doğum kadar yaygınlaşamamıştır.

Suda Doğum nasıl olur?


Ağrının çok olmadığı erken dönemler genellikle küvetin dışında geçirilir. Ağrı artmaya başladıktan sonra sıcak suyun ağrı kesici etkisinden faydalanmak için küvete girilebilir. Genellikle doğuma yakın, ağrının en yüksek olduğu dönemlerin küvette geçirilmesi hastayı oldukça rahatlatacaktır. Bazı hekimler suda doğum deyince bebeğin tamamen suyun içine doğurtulmasını kastederken bazı hekimler ağrılı dönemlerin suda geçirildikten sonra doğum anında masaya alınması ve bebeğin suyun içine doğurtulmamasını önermektedir. Suda doğum istiyorsanız nasıl bir yöntem uygulanacağını doktorunuzla istişare ediniz.

Suda Doğumun faydaları nelerdir?


- Suda doğum sıcak suyun ağrıyı azaltıcı etkisi sayesinde daha az sancılı olur.
- Sıcak suyun kas gevşetici etkisi nedeniyle doğum yolundaki kaslar gevşer ve doğum hızlanır.
- Annenin vücudundaki kan dolaşımı hızlanır.
- Ayrıca suyun kaldırma kuvveti nedeniyle suda doğum yapan kadınlar suyun içerisinde ufak çabalarla rahat hareket ederler.
- Aynı zamanda su insanın stresini azaltarak rahatlatmaktadır.

Suda doğum kimlere önerilmez?


- Erken doğum yapacak olanlar,
- Bebeğin iri olduğu durumlarda,
- Çoğul gebeliklerde,
- Bebeğin ters olduğu durumlarda,
- Normal doğum sırasında problem çıkma ihtimali olan riskli gebeliklerde sezeryan ameliyatı gereksinimi yüksek olduğundan bu gebelerde suda doğum önerilmez.

Suda doğumun riskleri nelerdir?


- Suda doğum sırasında bazı hekimler bebeğin suyun içerisine doğurtulmasını isterken, bazıları doğum anında masaya alınmasını istemektedir. Suyun içerisine doğurtulan bebeklerin akciğerlerine su kaçma riski vardır. Bu nedenle bebekte solunum sıkıntısı olabilir ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı gelişebilir.
- Özellikle suda doğum yapanlarda, doğum anında bazen annenin idrarı ve büyük tuvaleti suyun içine kaçabilir. Bu suyun içerisine doğan bebeklerde enfeksiyon riski oluşacaktır.
- Suda doğumda suyun içerisinde bebeğin alınması, kordonun kesilmesi gibi işlemler daha zordur. Bu nedenlerle bazen istenmeyen kazalar yaşanabilir.
- Suda doğum hiçbir zaman epidural doğum kadar ağrısız bir doğum imkanı sağlamaz.

Ankara suda doğum fiyatları ne kadardır?


Suda doğum fiyatları ankarada hastaneden hastaneye değişmektedir. Ankara suda doğum yapan hastanelerin sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır. Pek çok özel hastanede suda doğum için gerekli sistem kurulmamıştır. Ankara suda doğum ücretleri 7000 -10.000 tl arasında değişmektedir. Suda doğum ücretleri ankara için bilgi almak isterseniz bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Doğum ile ilgili aşağıdaki makaleleri de okuyabilirsiniz...

Tüm makaleleri görmek için tıklayınız...

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA