KLİNİĞİMİZDE YAPILAN TESTLER


TÜM KAN TESTLERİ

Kliniğimizde kan grubu, hemogram, biyokimya, PT, aPTT, hepatit markerleri, hormon testleri, toxoplazma, rubella, CMV, VDRL, vitamin D, B12, ferritin,folik asit ve diğer tün kan testleri alınabilmektedir.

TÜM İDRAR TESTLERİ

Kliniğimizde tam idrar analizi (dansite, glukoz, bilirubin, vb), idrar mikroskopisi, idrar kültürü, idrarda protein, 24 saatlik idrarda protein miktarı ve diğer tüm idrar testleri alınabilmektedir.

SMEAR TESTİ

Smear testi (Rahim ağzı kanseri tarama testi) muayene esnasında bir fırça yardımıyla alınan, ağrısız bir işlemdir. Bu testle mikrobiyolojik ve HPV ile ilgili değişiklikler de değerlendirilebilmektedir.

PATOLOJİ TESTLERİ

Rahim ağzı ve rahim içinden alınan parçalar, vajen ve vulvadan yapılan biyopsiler, vajinal veya vulvar kistlerden alınan aspiratlarda patolojik değerlendirme için gönderilebilmektedir.

HPV TESTLERİ

HPV Human papilloma virüsü) rahim ağzı kanseri virüsüdür. Yüzlerce alt tipi olup bunlardan yaklaşık 10 tanesi rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Bunların tiplendirilmeside yapılabilmektedir.

NIPT

Anneden alınan kanda bebeğe ait hücreler üretilerek DNA analizi ile bebekte başta Down sendromu olmak üzere pek çok genetik hastalığın tanısı konulabilmektedir. Kanınızı kliniğimizde verebilirsiniz.

İKİLİ TEST

Gebeliğin 11-13.6 haftaları arasında ense kalınlığı ölçülür. Aynı zamanda anneden alınan kanda PAPPA ve fhCG değerleri ölçülerek bebekteki Down sendromu riski hesaplanır.

ÜÇLÜ TEST

Gebeliğin 16-20 haftaları arasında ultrasonografik değerlendirme yapılır. Anneden alınan kanda AFP, estriol ve fhCG değerleri ölçülerek bebekteki Down sendromu riski hesaplanır.

DÖRTLÜ TEST

Gebeliğin 16-20 haftaları arasında ultrasonografik değerlendirme yapılır. Anneden alınan kanda AFP, estriol, inhibin ve fhCG değerleri ölçülerek bebekteki Down sendromu riski hesaplanır.

SONOHİSTEROGRAFİ (SULU ULTRASON)

Rahim içinde myom yada polipten şüphelenildiğinde rahim ağzından şırınga ile sıvı verilerek aynı seansta ultrason bakılır. Uygulama hasta açısından ağrısız ve rahat bir işlemdir.

KÜLTÜR TESTLERİ

Vajinal akıntıdan alınan kültür örneklerinde aerob ve anaerob bakteriler, neisseria gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar, mikoplazma ve üreoplazma tesbiti yapılabilir.

AMNİOSENTEZ

Tarama testlerinde Down sendromu riski yüksek çıkan hastalarda anne karnından iğne ile girilerek bebeğin suyundan örnek alınır ve bu örnek genetik olarak incelenir.

4 BOYUTLU ULTRASON

Tüm hastalarda kullanılabilen ancak daha çok gebelikte bebeğin değerlendirilmesinde kullanılan 4 boyutlu ultrason teknolojisi ile bebeğinizi daha doğmadan önce görmeniz mümkün olmaktadır.

GEBE ULTRASONU

Gebeliğin ilk ayından itibaren bebeğin takibi düzenli aralıklarla ultrason ile takip edilebilmektedir. Aylık olarak yapılan takipler 32 haftadan itibaren 2 haftada bir yapılmaktadır.

JİNEKOLOJİK ULTRASON

Jinekolojik şikayetlerle başvuran hastalarda özellikle rahim içinin, duvarlarının ve yumurtalıkların değerlendirilmesi amacıyla vajinal ultrason oldukça faydalı bir ultrason yöntemidir.

NST

Özellikle 32 haftadan sonra bebeğin anne karnında rahat olup olmadığını tesbit etmek amacıyla bebeğin kalp atımları ve rahim kasılmalarının kaydedilmesi esasına dayanmaktadır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com