Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Tüp Bebekte Beslenme – Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme


Tüp Bebekte Beslenme – Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebekte beslenme nasıl olmalıdır?


Tüp bebekte beslenmenin doğurganlık ve sağlıklı gebelik üzerine önemli etkileri mevcuttur. Tüp bebek tedavisinde beslenme bebeğinizin sadece anne karnında değil, doğumdan sonraki hayatında, sağlıklı bir birey olması açısındanda önemlidir.

Aslında infertilite ve/veya tüp bebek tedavisi alacak çiftlerde uygulanacak özel bir diyet yoktur. Öncelikle tüp bebek tedavisinde yenmemesi gerekenlerin beslenme ortamından uzaklaştırılması gerekmektedir. Organik, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme söz konusudur. Üreme çağındaki kadınlarda aşırı kilo yada zayıflık olmadıkça, veya ciddi beslenme problemi olmadıkça, beslenmenin kadın doğurganlığı üzerinde belirgin bir etkisi yoktur. Ancak çiftlerin hem genel sağlık durumlarının iyi olmasını sağlayacak, hem de beslenme bozukluğuna bağlı vitamin-mineral eksikliği ve bunlardan kaynaklanan fertilite sorunlarını engelleyecek, gebelik olması halinde de bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli besin öğelerini karşılayacak şekilde sağlıklı ve organik olarak, tüp bebek öncesi beslenmeleri uygun olacaktır.

Tüp bebekte embriyonun tutunması için neler yenmelidir?


Tüp bebekte bebeğin tutunması için ne yemeli şeklindeki sorulara herhalde doğal ve organik beslenmenin önemini vurgulamak en önemli açıklama olacaktır. Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı bir embriyo olması gerekir. Sağlıklı bir embriyoyu ise sağlıklı bir sperm ve sağlıklı bir yumurta oluşturur. Bu nedenle sadece gebeliği taşıyacak olan anne adayının değil, baba adayının da sağlıklı sperm üretmesi için sağlıklı olması ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Çiftlerin dengeli-sağlıklı beslenerek gebelik için hazırlanması, hormonal ve üreme sisteminin olumlu yönde desteklenmesini ve vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlar. Bu şekilde oluşan sağlıklı embriyonun rahme tutunması ve gelişmesi için uygun ortam da oluşturulmuş olur.

Bu durum için tarla ve tohum örneğini verebiliriz. Tohum ne kadar kaliteli olursa, ürün o kadar iyi olacaktır. Ancak sadece tohumun kalitesi yetmez, ekileceği toprağında verimli olması gerekir. Yoksa tohum iyi olsada çorak yerde gelişemez. Burada tohum embriyoyu temsil ederken, rahim ve kadın vücudu da toprağı temsil etmektedir.

Tüp bebek öncesi yapılması gerekenler nelerdir?


Çocuk düşünen çiftlerin yada tüp bebek tedavisi planlanan çiftlerin tüp bebek öncesi yapılması gerekenleri ve yaşam şekli değişikliklerini dikkate alması gerekir. Embriyoyu oluşturacak olan sperm ve yumurtanın gelişme ve olgunlaşma süreci yaklaşık 90 gündür. Bu 90 günlük gelişim boyunca yediğiniz, içtiğiniz şeyler, soluduğunuz hava, egzersiz, stres seviyeniz, rahim ve yumurtalıklara giden kan akımını ve hormonal denge gibi pek çok şeyi etkiler. Bu nedenle bugün tükettiğiniz gıdalar, yaptığınız şeyler, önümüzdeki 3 ay içinde gelişecek olan yumurta ve sperm kalitesini etkileyecektir. Bu nedenle çiftlerin tedavi başlamadan birkaç ay öncesinden itibaren sağlıklı yaşam tarzına geçmeleri gerekir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar mutlaka bırakılmalı, doktora danışılmadan özellikle tüp bebekte transfer sonrası beslenmede içeriği net olarak bilinmeyen yiyecekler, içecekler tüketilmemeli, ilaç kullanılmamalıdır. Tedavi başlanacağı zaman tüm gereksiz ilaçlar, bitkisel tedaviler, takviyeler ve çaylar kesilmelidir. Bitkisel bile olsa bu takviyelerin tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Sadece tüp bebek öncesinde yada sırasında değil, tüp bebekten sonra yapılması gerekenler aynı şekilde devam ettirilmelidir.

Embriyo transferi sonrası beslenme nasıl olmalıdır?


Embriyo transferinden sonra beslenme embriyo transfer öncesi beslenme kadar önemlidir. Embriyo transferinden önce dikkat ettiğimiz beslenme önerilerine embriyo transferi sonrasında da aynen devam etmemiz gerekmektedir. Tüp bebekte bebeğin tutunması için ne yemeliyim şeklindeki düşüncelerle kafanızı çok yormayınız. Düzenli ve organik beslenmeniz ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda davranmanız yeterli olacaktır.

Organik ve sağlıklı beslenme doğurganlık anlamında faydaları şunlardır:
• Doğru beslenme vitamin, mineral ve gerekli antioksidanları sağlar. Böylece metabolizmaya bağlı vücutta oluşan serbest radikallerin oluşturabileceği DNA hasarları engellenmiş olur.
• Hormonal dengeyi normalleştirir, hormon yapımını ve fonksiyonlarını düzenler.
• Gebelikte fetusun sağlıklı gelişimi için gereken folik asit gibi besinleri sağlar.
Tüp bebek tedavisi alacak hastalarda bu beslenme önerilerine ek olarak tüp bebek tedavisinde faydalı yiyecekler, bazı destekleyici ürünler, multivitaminler, koenzim Q-10, L-arginin, arı sütü, propolis verilebilir. Bu ürünlerin etkinliği kanıtlnmamış olmakla beraber bazı hastalarda faydalı olabileceği düşünülmektedir. Bu ürünler mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Tüp bebek öncesi beslenmede neler dikkat etmeliyim?


• En başta dikkat etmemiz gereken, her gün yeterince su içmektir. Pek çok kişi aslında yeterince su içmediğinin farkında değildir ve dehidratasyondadır. Kişinin kilosuna bağlı değişmekle beraber günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. Bu miktar yaz aylarında 1 litre daha fazladır. Yeterince su içmek tüm organlara giden kan akımını artırır ve vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.
• Dengeli ve sağlıklı beslenme için tüm gıdalar doğal ve organik olmalıdır. Sebze ve meyveler taze olmalı, çeşitli tür ve renktekiler tüketilmeli, tek yanlı beslenme olmamalıdır.
• GDO’lu gıdalar, rafine edilmiş-işlenmiş, paketlenmiş ürünler tüketilmemelidir.
• Gıdalar tarım ilacı, hormon, antibiyotik gibi maddeleri içermemelidir. Tüm bunların hormonal sistem dolayısıyla üreme sistemi üzerine olumsuz etkileri vardır.
• 12 saatten uzun süre bekleyen yemekler güvenli ve sağlıklı olmadığı için tüketilmemelidir.
• Proteinden zengin gıdalar tüketilmelidir. Özellikle hayvansal proteinler; yumurta, balık, yağsız kırmızı et, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
Vejeteryan olan yada etle arası iyi olmayan hastalar bitkisel kaynaklı proteinlere ağırlık vermeli ve beraberinde mutlaka hayvansal kaynaklı vitaminleri içeren vitamin ilaçları kullanmalıdır. Bunlar daha fazla baklagil, tam tahıllar, nohut, bezelye, kabuklu kuruyemiş ve keten tohumu tüketmelidir.
• Karbonhidratlarda sağlıklı diyetin bir parçasıdır. Ancak kompleks karbonhidratlar (doğal lifli gıdalar) tüketilmelidir. Yani bol miktarda meyve, tam tahıllar, bal tüketilmelidir. Rafine karbonhidratlar, doğal olmayan şekerler yani, saf şeker, çay şekeri, suni tatlandırıcı özellikle sakkarin içeren gıdalar, işlenmiş-paketlenmiş ürünlerden uzak durulmalıdır.
• Günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmelidir.
• Çinkodan zengin gıdaların doğurganlık üzerine olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bundan zengin gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir. Kabuklu kuruyemişler, tam tahıllar, baklagiller, patetes ve süt ürünleri çinko açısından zengindir.
• Doymuş yağ tüketimi fazla olan kadınlarda daha az olgun yumurta elde edildiği arştırmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle doymuş yağ veya trans yağ içeren gıdalar, özellikle margarin, katı yağlar, fast-food türü yiyecek ve içecek tüketimi azaltılmalı yada kesilmelidir. Doymamış yağ asitleri vücudumuz için faydalıdır. Doymamış yağ asitleri sıvı yağlarda özellikle zeytin yağında, kabuklu kuruyemişlerde ve balık türlerinde bulunur.
• Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, tüberküloz, brucella ve listeria enfeksiyonu riski nedeniyle tüketilmemelidir.
• Papaya tüketilmemelidir.
• Çiğ etten yapılan salam, sosis, pastırma, etli çiğ köfte tüketilmemelidir.
• Kabuklu deniz ürünleri; midye, istakoz, derin su balıkları ağır metal içermesi nedeniyle tüketilmemelidir.
• Kahve tüketimi sınırlandırılmalı, türk kahvesi, granül kahveye tercih edilmelidir. Kafein içeren gıdalar çay, kolalı içecekler, çikolata tüketimi azaltılmalıdır.
• Sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır. Bunlar hem embriyo kalitesini düşürür, hem embriyonun rahme tutunması zorlaştırır. Gebelik oluştuğu takdirde düşük, erken doğum riskine, gelişme geriliğine, erken doğuma ve bazı anormalliklere neden olabilir.
• Çiğ yumurta ve çiğ yumurtadan yapılan şeyler, salmonella enfeksiyonu riski nedeniyle tüketilmemelidir.
• Soya yada bitkisel östrojen (fitoöstrojen) içeren gıdalar tedavi süresince tüketilmemelidir.

Tüp bebekte beslenmenin bebek açısından önemi oldukça açıktır. Bu beslenme önerilerini hamilelik dönemindede uygulamalısınız. Hamilelikte beslenme bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinde beslenme sürecinde kazandığınız yaşam şeklini tüm hayatınıza uyarlamanız aslında sağlıklı bir yaşam kapısınıda açacaktır sizlere. Sağlıklı beslenin, sağlıkla kalın.

Tüp Bebek ile ilgili aşağıdaki makaleleri de okuyabilirsiniz...

Tüm makaleleri görmek için tıklayınız...

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?

Kliniğimizde tüp bebek uygulamaları anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüp Bebek Uzmanı Ankara, Tüp Bebek Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Tarafmızdan tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde yapılmaktadır. Gelişen yumurtalar daha sonra sedasyon ile toplandıktan sonra döllenmekte ve büyümeleri takip edilmektedir. Uygun zamanda rahim içine yerleştirilmektedir.

Tüp Bebek Uzmanı Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA