Dört Boyutlu Ultrason Ankara  

  Dört boyutlu ultrason Ankara; anne karnındaki bebeğin adeta videoya benzer, eş zamanlı görüntülerini almamızı sağlayan modern bir ultrason yöntemidir. Dört boyutlu ultrason sayesinde bebeğinizin gülümsemesi, hareketleri ve yüzü net bir şekilde görülebilir. Böylece çiftler bu heyecanlı süreçte doğumdan çok daha önce bebekleri ile tanışabilir, onu canlı canlı izlemenin keyfini çıkarabilirler. Dört boyutlu ultrasonun bir avantajı da özellikle uzuvlardaki gelişimsel sorunları ve bazı kromozomal hastalıkları çok daha erken dönemlerde fark edebilmemizdir. Yazımızın devamında Ankara dört boyutlu ultrason hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Ankara dört boyutlu ultrason ve fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi için ise Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Ankara (4D Ultrason) Nedir?

  Dört boyutlu ultrason görüntüleri, iki boyutlu ultrason görüntülerinin birleştirilmesi ile elde edilir. Bu nedenle anne karnındaki bebeğin kontrol anındaki hareketlerini ve durumunu net bir şekilde takip edebilmemizi sağlar. Dört boyutlu ultrasonda da tıpkı diğer ultrason görüntülemelerinde olduğu gibi ses dalgaları kullanılır.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrasonun Farkı Nelerdir?

  Klasik iki boyutlu ultrason görüntülemeleri, gebelik süreci için vazgeçilmez olsa da siyah-beyaz ve fotoğrafa benzer görüntüler verir. Bu şekilde bebeğin yüzünü ve hareketlerini seçmek ise mümkün değildir.

  Üç boyutlu ultrasonda ise iki boyutlu görüntülere derinlik kazandırılır. Böylece bebeğin yüzünü, uzuvlarını ve vücudunu çok daha net görebiliriz. Ancak iki boyutlu görüntülerin üç boyutluya dönüşmesi biraz zaman alır. Bu nedenle görüntüler eş zamanlı değildir.

  Dört boyutlu ultrason, gebeliğin 4. Ayından itibaren yapılabilir. Diğer ultrason görüntülemelerinden en önemli farkı ise tıpkı bir videoda izler gibi anne karnındaki bebeği izleme şansı vermesidir. Bu durum, çiftler için oldukça özel bir deneyimdir.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrason Ne İçin Yapılır?

  Gebelik sürecinde yapılan tüm ultrason görüntülemeleri bebeğin gelişimine dair detayları anlamamız için önemlidir. İki boyutlu ultrason bu süreçte altın standarttır. Gebeliğin ilk ayından itibaren gebelik kesesi, gebelik kesesinin büyümesi ve bebeğin gelişimi iki boyutlu ultrason ile takip edilebilir. Ancak bebeğin uzuvlarına, rahim içi anomalilere ve plasentanın gelişimine dair en net bilgiler dört boyutlu ultrason ile elde edilir. Aynı zamanda bebeklerini sabırsızlıkla bekleyen çiftlerin, bebeğin yüzünü ve hareketlerini erkenden görebilmesi için de dört boyutlu ultrason yapılabilir.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrason Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Bebeğin gelişim sürecini takip etmek
  • Eğer çoğul gebelik varsa, her bir bebeğin gelişim sürecini detaylı olarak inceleyebilmek
  • Rahimdeki yapısal sorunları teşhis etmek
  • Plasenta anomalilerini saptamak ve yerleşimini kontrol etmek
  • Spina bifida ve ensefalosel gibi anomalileri tespit etmek
  • Yarık damak, yarık dudak ve parmak eksikliği gibi anomalileri görebilmek
  • Bebeğin cinsiyetini erken dönemde öğrenebilmek
  • Uzuvlardaki anomalileri saptayabilmek için dört boyutlu ultrason yapılabilir.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

  Dört boyutlu ultrason için en ideal zaman gebeliğin 16. haftasından sonradır. Dördüncü aydan sonra bebeğin cilt altı dokuları tam olarak geliştiği için en net görüntüler alınabilir. Eğer siz de gebeliğin dördüncü ayına yaklaştıysanız dört boyutlu ultrason için Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Ankara Bebeğim İçin Zararlı Mıdır?

  Ultrason görüntülemelerinin anne ve bebek sağlığı için zararı yoktur. Aksine, 2D, 3D ve 4D ultrason sayesinde bebeğin iç organları, uzuvları ve genel sağlık durumu hakkında bilgi edinilebilir. Bu da gebelik ve doğum sürecini riske atabilecek pek çok rahatsızlığın önceden fark edilmesini, gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesini sağlar.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2021

  Ankara dört boyutlu ultrason fiyatları, diğer ultrason uygulamalarının fiyatlarından farklı olabilir. Ses dalgaları ile yapılmasına rağmen diğer ultrason yöntemlerine göre daha karmaşık bir yapısı vardır. Bu da fiyatların artmasına neden olabilir. Ankara dört boyutlu ultrason fiyatları hakkında net bilgi almak için kliniğimizi arayabilir, dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.