Gebelik Öncesi Danışma Ankara

  Gebelik öncesi danışma Ankara; çocuk yapmayı planlayan çiftlerin, alanında deneyimli bir kadın doğum uzmanından aldıkları danışmanlık hizmetidir. Gebelik öncesi danışma ile hamilelik sürecinde anne ve bebek sağlığına etki edebilecek olan tüm faktörler, değerlendirmeye tabi tutulur. Bu değerlendirmenin, gebelikten önceki oldukça erken bir aşamada yapılıyor olması, hamilelik sürecine daha sağlıklı hazırlanmayı mümkün kılar. Sağlıklı bir hazırlanma süreci, hamileliliğin de hem anne için hem de bebek için daha sağlıklı tamamlanmasının önünü açar. Gebelik öncesi danışma ile çiftler, hamilelik ve doğum sürecinde kendilerini bekleyen tüm süreçler hakkında detaylı bilgi sahibi olurlar.

  Yazımızın devamında gebelik öncesi danışma ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara gebelik öncesi danışma için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Öncesi Danışma Nedir?

  Ortalama 40 hafta gibi uzun bir süreci kapsayan gebelik süreci, ebeveyn adayları için heyecan verici değişimleri içerir. Bu süreç içerisinde, anne karnındaki bebek dış dünyaya hazır olmak için her gün biraz daha gelişirken, anne adayı da bu değişimlerden etkilenir. Aynı zamanda, anne adayının sağlığı, hem bebeğin gelişimi üzerinde hem de hamilelik süreci üzerinde önemli rol oynar. Anne ve babadan bebeğe geçen genetik faktörler, bebeğin gelişimini etkiler. Tüm bu değişkenlerin gebelik süreci üzerindeki olası etkilerini tespit edebilmek için çiftler, gebelik öncesi danışmanlık hizmetine başvurabilirler.

  Gebelik öncesi danışmanlık, alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim tarafından verilir. Danışmanlık sürecinde, ebeveyn adayları gebelik sürecinde yaşayacakları gelişmeler hakkında, detaylı olarak bilgilendirilirler. Aynı zamanda, anne ve baba adayı, gebelik sürecini etkileyebilecek tüm faktörler yönünden değerlendirilmeye tabi tutulurlar.

  Gebelik Öncesi Danışma Ankara Nasıl Yapılır?

  Gebelik öncesi danışma için çiftler, kadın doğum uzmanına başvururlar. Kadın doğum uzmanı hekim, çifti muayene ederek, gerekli değerlendirmeleri yapar ve ebeveyn adaylarına süreç hakkında bilgilendirmede bulunur.

  Anne ve baba adaylarının fiziksel, sosyal, genetik durumları; yaş, kilo, beslenme ve yaşam alışkanlıkları, hekimlerce değerlendirilir. Bu faktörler, gebelik süreci üzerinde önemli etkileri olan değişkenlerdir. Özellikle beslenme, egzersiz ve diğer yaşam biçimi alışkanlıkları konusunda, ebeveyn adaylarından belirli değişiklikler yapmaları istenebilir.

  Anne ve babada bulunan kronik hastalıkların tespit edilmesi, gebelik öncesi danışmanın önemli bir parçasıdır. Özellikle anne adayında var olan, bebeğin gelişimi, gebelik ve doğum sürecini etkileme ihtimali bulunan hastalıklar için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Bu nedenle, anne adayı kalp ve damar hastalıkları, şeker, tansiyon, tiroid, guatr, karaciğer ve böbrek hastalıkları yönünden, değerlendirmeye tabi tutulur.

  Bu değerlendirmeler kapsamında, ebeveyn adaylarına belirli test ve tetkikler uygulanabilir. Kan ve idrar testleri, ultrason ile görüntüleme gibi tetkiklere başvurulabilir. Ankara gebelik öncesi danışma için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Ankara Gebelik Öncesi Danışma Avantajları Nelerdir?

  Gebelik öncesi danışma ile beraber, çiftlerin hamilelik sürecine çok daha hazır bir şekilde giriş yapmaları sağlanır. Ayrıca, hamilelik sürecini etkileyebilecek tüm faktörler değerlendirmeye tabi tutulduğu için gebelik süreci, daha sağlıklı bir şekilde ilerler. Bunun yanı sıra, gebelik öncesi danışma sayesinde;

  • Anne ve bebek sağlığını riske atabilecek faktörler belirlenmiş olur,
  • Gebelik sürecini olumsuz etkileyebilecek risklere bağlı olarak, gerekli olan tedaviler erkenden başlatılır,
  • Doğumsal anomali riski düşürülmüş olur,
  • Doğum sürecinin de daha sağlıklı olarak geçirilmesinin önü açılır,
  • Ebeveynlerden bebeğe geçme riski bulunan kalıtımsal hastalıklar belirlenir ve bu hastalıklara yönelik gerekli önlemler alınır,
  • Anne adayının erken gebelik semptomları gibi gebelik sürecinde yaşayacağı değişimlerle ilgili bilgilenmesi sağlanır. Bu sayede, anne adayı gebelik sürecinde yaşayacakları konusunda daha farkındalığı yüksek bir hale gelir.

  Erken Dönem Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Anne adaylarının, gebeliğin ilk dönemlerinde vücutta salgılanan hormonların etkisi ile hissettikleri birtakım belirtiler bulunur. Erken dönem gebelik belirtileri olarak adlandırılan bu belirtiler, özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yoğun olarak görülür. Bu belirtiler;

  • Özellikle sabahları yoğunlaşan mide bulantısı ve kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Halsizlik, yorgunluk,
  • Göğüslerde şişlik ve hassasiyet,
  • Sık idrara çıkma olarak karşımıza çıkar.

  Ankara Gebelik Öncesi Danışmanlık Fiyatları 2021

  Gebelik öncesi danışmanlık kapsamında başvurulan test ve tetkikler, çift özelinde belirlenir. Bu nedenle, danışmanlık ücretleri değişebilir. Ankara gebelik öncesi danışmanlık fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.