Hamilelik Belirtileri Ankara

  Hamilelik belirtileri Ankara; embriyonun rahme tutunması ile beraber, gebelik sürecinde vücutta salgılanan hormonların etkisiyle ortaya çıkan belirtilerdir. Anne adayları, genellikle regl kanamasında gecikme olması ile hamilelik olasılığını düşünmeye başlarlar. Bu süreçte, özellikle adet dönemlerini takip etmeyen veya düzenli adet döngüsüne sahip olmayan kadınlar için hamilelik belirtilerini bilmek, önemli olmaktadır.  Ayrıca, anne adayları, gebelik sürecinde yaşayacaklarını önceden bilmek adına da, erken dönem hamilelik belirtilerini öğrenmek isterler. Gebelik sürecinin vermiş olduğu heyecan ile çocuk sahibi olmak isteyen ebeveyn adayları, hamilelik belirtilerini takip etmek isteyebilirler.

  Yazımızın devamında hamilelik belirtileri ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara hamilelik belirtileri hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Hamilelik Belirtileri Ankara Nelerdir?

  Kadının yumurta hücreleri ile erkeğin sperm hücrelerinin tüplerde karşılaşması ile döllenme gerçekleşir. Döllenmiş olan yumurta, rahme tutunur ve burada gelişimine başlar. Böylece, hamilelik süreci de başlamış olur. Gebeliğin başlaması ile beraber, annenin vücudunda da bazı değişimler yaşanmaya başlar. Yükselen hormon seviyelerinin etkisiyle, erken dönem gebelik belirtileri açığa çıkar.

  Normal bir adet döngüsü içerisinde, vücudun gebeliğe hazırlık süreci olarak, östrojen ve progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Hormon seviyesinin artması, rahmin iç tabakasının kalınlaşmasını sağlar. Bu sayede döllenen yumurta, rahme daha kolay tutunur. Gebeliğin gerçekleşmediği döngülerde, hormon seviyeleri tekrardan düşer. Bunun sonucunda, rahmin iç tabakası dökülür ve tekrardan incelir. Dökülen tabaka, regl kanaması ile vücuttan atılır. Gebelik gerçekleştiğinde rahmin iç tabakasında dökülme ve incelme olmaz. Dolayısıyla, regl kanamaları kesilir. Hamileliğin ilk ve en önemli belirtilerinden biri, gecikmiş regl kanaması olarak karşımıza çıkar.

  Ankara Erken Dönem Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Regl kanamasında gecikme olmasının yanı sıra, gebeliğin erken dönemlerinde farklı belirtiler de açığa çıkabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde, hafif, lekelenme benzeri bir kanama olabilir. Bu kanama, regl kanaması ile karıştırılabilir ancak, aslında embriyonun rahme tutunması sonucu ortaya çıkar. Bazı anne adaylarında ise kanama yerine vajinal akıntı da görülebilir. Süt rengine benzer bir beyazlıkta vajinal akıntı, erken dönem gebelik belirtileri arasındadır.

  Gebeliğin 4. ve 5. haftalarında ise anne adayının kasıklarında, embriyonun rahme yerleşmesi ile bağlantılı olarak ağrı oluşabilir. Hormon seviyelerindeki değişimle beraber, göğüslerde hafif düzeyde ağrı, büyüme ve şişkinlik meydana gelir. Meme uçları büyüyebilir veya renkleri koyulaşabilir. Progesteron hormonunun seviyesinin yükselmesine bağlı olarak, yorgunluk ve halsizlik oluşabilir.

  Erken dönem gebelik belirtileri arasında en sık rastlananlardan bir tanesi de mide bulantısı ve kusma şikâyetidir. Beta hCG ve östrojen hormon seviyelerindeki artışa bağlı olarak, sabahları daha yoğun olarak görülen mide bulantıları ile karşılaşılabilir. Ayrıca, rahmin bebeğin gelişimine paralel olarak büyümesi ile beraber, midede sıkışma olabilir. Bu durum, midede ekşime, reflü gibi sindirim problemlerine yol açabilir.

  Baş dönmesi ve baş ağrısı da, erken dönem gebelik belirtileri arasındadır. Hem hormonal dengedeki değişim, hem de kan damarlarındaki genişleme, baş dönmesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, kokulara karşı hassasiyet, sık idrar yapma ve vücut sıcaklığında artış gibi belirtiler de görülebilir.

  Erken dönem gebelik belirtileri olarak adlandırılan bu belirtilerin ortaya çıkmasındaki temel sebep, hormonlarda meydana gelen değişimdir. Hormon salınımına bağlı olarak anne adayında, metabolik değişimler meydana gelir.

  Ankara Hamileliğin Kesin Tanısı Nasıl Konulur?

  Gebeliğin kesin olarak anlaşılabilmesi için kan ve idrar testlerine başvurulur. Ancak, hamilelik teşhisinin kesin olarak yapılabileceği en erken dönem, cinsel ilişkiden sonraki 14. gündür. 14. günden itibaren, hastalardan kan alınarak uygulanan hamilelik testleri ile kesin gebelik kesin olarak anlaşılabilir. Bu testler sayesinde, hamilelikte yükselen beta hCG hormon seviyeleri ölçülür. Beta hCG değerleri, hamilelikle örtüşen bireylerde gebelik tanısı konulabilir. Hamilelik şüphesi olan anne adayları, gebeliğin kesin teşhisi için klinik ve hastanelere başvurarak, beta hCG kan testi yaptırabilirler.

  İdrar ile gerçekleştirilen gebelik testleri de beta hCG değerinin ölçümünü yapar. Ancak bu testler, kan testleri kadar güvenilir sonuçlar vermediği için gebeliğin kesin tanısında, kan testine başvurulur.

  Ankara hamilelik belirtileri hakkında bilgi almak ve gebelik takibi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.