İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Ankara 

  Tıp dilinde “infertilite” olarak da bilinen kısırlık, korunmasız cinsel yaşama rağmen gebeliğin oluşmaması durumudur. Kısırlık, kadın ve erkekteki bazı patolojik, genetik ve cinsel sorunlardan kaynaklanabilir. Bazı çiftlerde kısırlığa neden olabilecek birden fazla faktörün birleşmesiyle kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle kısırlığın değerlendirilmesi kapsamlı tetkikleri içeren bir süreçtir. Bu süreçte kadın ve erkekteki üreme sisteminin sağlıklı olup olmadığı, üreme hücrelerinin kalitesi ve genel sağlık durumu değerlendirilir. İnfertil çiftin değerlendirilmesi Ankara işleminde hem erkek hem de kadının sürece dahil olması oldukça önemlidir. Ankara infertilite teşhisi ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nermin Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

  İnfertilite yani kısırlık, en az 1 yıl korunmasız cinsel yaşama rağmen bebek sahibi olunamaması durumudur. Korunmasız cinsel yaşamın ilk dönemlerinde hemen gebelik oluşmayabilir. Ancak bu sürenin 1 yılı (35 yaşından büyük kadınlar için 6 ay) bulması durumunda kısırlık şüphesi oluşur. Kısırlık hem kadın hem de erkekten kaynaklanabilen bir problemdir. Bu nedenle teşhis süreci de oldukça kapsamlıdır, her iki eşin de değerlendirilmesi gerekir.

  Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

  Kısırlığın altında pek çok neden yatabilir. Bazı durumlarda birden fazla faktör kısırlığa neden olabilir. Kadınlarda kısırlığın en önemli nedenlerinden biri yaştır. Kadınlarda yaş ilerledikçe doğurganlık azalır. Özellikle 35 yaş sonrasında gebe kalmak giderek zorlaşır. Yumurtalık rezervinin az olması, rahim yapısındaki anomallikler, prolaktin seviyesinin yüksek olması, polikistik over sendromu (PKOS), endometriozis, geçirilmiş bazı cerrahi müdahaleler, tüplerin tıkalı olması yaygın kısırlık nedenleridir. Bununla birlikte aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak, stres, sağlıksız beslenme, sigara-alkol-ilaç kullanma da gebe kalmayı olumsuz etkileyebilir.

  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Erkeklerde ise sperm kalitesi ve yapısı ile ilgili sorunlar kısırlığın en yaygın nedenidir. Sperm sayısının az olması, menide hiç sperm olmaması (azospermi), spermlerin yeterince hareketli olmaması gibi sorunlar kısırlığa neden olabilir. Bunun yanında testis kanallarındaki tıkanıklıklar, varikosel (testis damarlarında genişleme) ve çocukken geçirilmiş bazı hastalıklar da (kabakulak gibi) kısırlığa neden olabilir.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Ankara Nasıl Yapılır?

  İnfertil çiftin değerlendirilmesinde yukarıda söz ettiğimiz tüm ihtimallerin ele alınması önemlidir. Bu nedenle tanı sürecinde oldukça kapsamlı bir tarama yapılır. Ankara kısırlık tanı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Kadınlarda infertilite değerlendirilirken yumurtalık rezervlerinin durumunun mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Özellikle 35 yaş üzerindeki kadınlarda yumurta rezervlerinden kaynaklı kısırlık görülebilir. Bunun yanında rahim filmi, kan ve idrar tahlilleri ve ultrason görüntülemelerinden de yararlanılır. Rahimde miyom, polip ve kist olup olmadığı, PKOS vb. rahatsızlıklar değerlendirilir. Aynı zamanda gebeliği engelleyebilecek diğer durumları da tespit edebilmek için kadının genel sağlık durumu (şeker, tansiyon, guatr vb. hastalıklar) olup olmadığına da bakılır.

  Erkeklerde infertilite değerlendirilirken sperm analizi önemli bir yer tutar. Baba adayından sperm toplama odalarında alınan meni örneği sayesinde hem menideki sperm yoğunluğu hem de spermlerin yapısal özellikleri analiz edilebilir. Sperm örneği vermeden önce 2 – 7 günlük bir cinsel perhiz süresi gerekir. Bu süreçte kan değerleri, üreme sisteminin sağlığı ve genel sağlık durumu da değerlendirilir.

  Ankara İnfertilite Tedavisi ve İnfertilitenin Değerlendirilmesi

  Kısırlık, günümüzün modern tedavi yöntemleri ve yaklaşımları sayesinde tedavi edilebilir. Ancak infertil çiftin detaylı olarak değerlendirilmesi, gebeliğe engel olabilecek tüm faktörlerin analiz edilmesi oldukça önemlidir. Ankara infertilite değerlendirilmesi ve tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.