Kadın Kanserleri Ankara

  Kadın kanserleri Ankara; kadınlarda iç ve dış genital bölgeye dâhil organlarda ortaya çıkan kanserlerdir. Jinekolojik kanserler olarak da bilinirler. Rahim ve yumurtalık kanserleri, rahim ağzı kanseri olarak da bilinen serviks kanseri, en sık rastlanan kadın kanserleridir. Dış genital bölgeye dâhil olan vajina ve vulvada da, kanser görülebilir. Kadın kanserlerinin tanı ve tedavisinde, multidisipliner bir yaklaşım izlenerek, jinekolojik onkolojiye başvurulması gerekir. Kadın kanserlerinin tedavi sürecinde cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinden yararlanılır.

  Yazımızın devamında kadın kanserleri ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara kadın kanserleri tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Kadın Kanserleri Nelerdir?

  Kadın kanserleri, kadın üreme sistemine dâhil organlarda meydana gelen kanserlere verilen isimdir. Jinekolojik kanserler olarak da bilinen bu hastalıklar, iç ve dış genital bölgede ortaya çıkarlar. Dış genital bölgede; vulva kanseri ve vajina kanser ile karşılaşmak mümkündür. İç genital bölgede ise; endometrium (rahim) kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri, over (yumurtalık) kanseri, tuba uterina (tüp) kanseri olarak karşımıza çıkarlar.

  Kadın Kanserleri Ankara Belirtileri Nelerdir?

  Kadın kanserlerinde belirtiler, kanserin görüldüğü alana göre değişebilir.

  Rahim Kanseri Nedir?

  Rahim kanseri olarak da bilinen endometrium kanseri, kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanserdir. En sık rastlandığı dönem, menopoz sonrasıdır. Rahim iç zarında ve duvarında gelişen tümörlerle karakterizedir.

  Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Rahim kanserinde en önemli belirti, anormal vajinal kanamalardır. Özellikle menopozdan sonra görülen vajinal kanamalar, endometrium kanseri belirtisi olarak karşımıza çıkabilirler. Bunun yanı sıra, pelvik ağrılar, düzensiz ve yoğun şiddetli adet kanamaları da, rahim kanseri belirtisi olabilir.

  Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

  Rahim ağzı kanseri, genellikle cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV ile enfekte olunması sonucunda gelişir. Human papilloma virüsü, 200’e yakın türü olan bir virüstür ve bu türlerden yaklaşık 20 tanesi, kanser riski taşır.

  Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Rahim ağzı kanseri, genellikle herhangi bir belirtiye neden olmadan ilerler. Tanısı için jinekolojik muayeneler esnasında uygulanan Pap-Smear testi ve HPV DNA testinden yararlanılır. Bazı hastalarda, cinsel birliktelik esnasında veya sonrasında kanama olması, rahim ağzı kanseri belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

  Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Over kanseri olarak da bilinen bu kanserin başlıca belirtisi, sindirim sistemi şikâyetleridir. Hastalarda, karın bölgesinde şişlik gibi şikâyetler mevcuttur. Erken tanısı oldukça güç bir kanser türü olan over kanseri, düzenli jinekolojik muayeneler ile tespit edilir.

  Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Vulva kanseri, kanser başlangıcından önce, kanser öncüsü lezyonlar ile görülebilen bir kanser türüdür. Vulvada kapanmayan yaralar, kronik kaşıntı, renk değişiklikleri en büyük belirtilerindendir. Kasıklarda bulunan lenf bezlerine sıçraması durumunda, kasıkta şişlik gibi şikâyetlere de neden olabilir.

  Vajina Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Vajina kanseri, genellikle başka alanda mevcut olan bir kanserin metastaz yapması sonucunda ortaya çıkar. Doğrudan vajinada geliştiği vakalar, oldukça nadirdir. Vajinanın idrar torbasına ve kalın bağırsağa komşu olması nedeniyle, bu alanlarda da şikâyetlere yol açabilir. Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında kanama şikâyetine neden olabilir.

  Ankara kadın kanserleri tanı ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Kadın Kanserleri Ankara Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kadın kanserlerinin tedavisinde, kanserin görüldüğü alana bağlı olarak, farklı tedavi planları uygulanabilir. Genellikle cerrahi müdahale ile beraber, gerekli görüldüğü durumlarda kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlere başvurulur.

  • Rahim kanserinin tedavisinde, genellikle cerrahi yöntemlere başvurulur. Kanserli hücrelerin görüldüğü ve yayılma ihtimallerinin bulunduğu alanlar, cerrahi müdahale ile çıkartılır. Rahim, yumurtalıklar, tüpler ve bölgedeki lenf bezleri, olası bir yayılma durumuna karşı alınır. Çok erken evrede yakalanan ve çocuk isteği olan kadınlarda bazı hormon tedavileri uygulanabilir.
  • Rahim ağzı kanserinde ise yine cerrahi yöntemlere başvurularak, rahim ağzı, rahim ve çevre dokular çıkartılır. Ancak bazı hastalarda, özellikle tümör büyükse radyoterapi uygulanır. Yine erken evrede olan hastalarda rahim koruyucu cerrahi yapılabilir.
  • Over kanserinin tedavisinde, erken evrede özellikle çocuk isteyen hastalarda sadece yumurtalık alınır. Ancak riskli durumlarda yumurtalıklarla beraber, rahim, karın zarı, apendiks ve karnın içindeki lenf bezleri, cerrahi müdahale ile çıkartılır. Hastaların, kemoterapi ile de tedaviye yönlendirilmesi gerekebilir.
  • Vulva kanserinin tedavisinde, vulvadaki tümörle beraber, kasıklardaki lenf bezleri, cerrahi yöntemlerle alınır. Gerekli görülmesi halinde hastalar, radyoterapiye yönlendirilir.
  • Vajina kanserinde ise tümörün görüldüğü alanlara bağlı olarak, cerrahi müdahalede bulunulur ve radyoterapiden yararlanılır.

  Kadın Kanserleri Ankara Tedavi Fiyatları 2021

  Kadın kanserlerinin tedavisinde, tedavi planı kanser görülen bölgeye bağlı olarak, hastanın medikal durumu özelinde planlanır. Cerrahi müdahale ile birlikte, kemoterapi veya radyoterapiden de yararlanmak gerekebilir. Bu nedenle, tedavi ücretleri hastadan hastaya değişebilir. Ankara kadın kanserleri tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.