Kapalı Polip Ameliyatı Ankara

  Kapalı polip ameliyatı Ankara; rahimde ortaya çıkan iyi huylu kitleler olan poliplerin, histeroskopik cerrahi ile çıkartılmasıdır. Vücudun belli bölgelerinde görülen küçük boyutlu tümörler, polip olarak adlandırılır. Polipler genel olarak iyi huylu tümörlerdir ve çoğunlukla kanserleşme eğilimi göstermezler. Birçok hastada asemptomik olan polipler, bazı vakalarda hastaların yaşam kalitesini düşüren şikâyetlere yol açabilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, kapalı polip ameliyatına başvurularak, tedavi sağlanır.

  Yazımızın devamında kapalı polip ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara kapalı polip ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Rahim Polipleri Nedir?

  Rahim polipleri, tıp dilinde “endometrial polip “olarak adlandırılır. Bu polipler, rahim iç zarına yerleşerek burada büyüyen yapılardır. Her ne kadar polipler genellikle kanser oluşumuna sebep olmasa da, rahim bölgesinin hassas olması, burada büyüyen poliplerin sebep oldukları semptomları arttırabilir. Endometrial polipler, genellikle küçük boyutlarda olsalar da, ara kanama, aşırı kanama, adet düzensizliği, sancı gibi şikayetlere neden olabilirler. Büyüdüklerinde kısırlığa neden olabilir, gebeliği tehdit edebilir, düşüklere yol açabilirler. Herhangi bir şikâyete yol açmayan, asemptomik, küçük poliplerin, sadece düzenli olarak takip edilmesi yeterli olabilir. Ancak, poliplerden kaynaklanan şikâyetleri olan hastalarda, kapalı polip ameliyatına başvurmak önerilir.

  Polip Belirtileri Nelerdir?

  Polipler, rahim ağzında ve rahimde ortaya çıkabilen, genellikle iyi huylu kitlelerdir. Birçok hastada, poliplerden kaynaklanan herhangi bir belirti bulunmaz. Bu durumda, polipler genellikle rutin jinekolojik muayeneler esnasında tespit edilir. Bazı vakalarda ise değişen şiddetlerde şikâyetlere rastlanır. Poliplerden kaynaklanan başlıca belirti ve şikâyetler;

  • Cinsel ilişki esnasında hissedilen ağrı,
  • Adet kanamasındaki düzensizlik ve yoğunluğun fazla olması,
  • Adet kanamalarının normalden uzun sürmesi,
  • Gebelikte görülen sorunlar,
  • Düzensiz ve uzun kanamalar
  • İnfertilite olarak karşımıza çıkar.

  Polip Nedenleri Nelerdir? 

  Poliplerin oluşumunda, birçok farklı faktör etkili olabilir. Vücutta görüldüğü yere bağlı olarak, polip oluşumunda etkili olan faktörler değişebilir. Örneğin, ses tellerinde oluşan poliplerin alkol, sigara ve tütün kullanımıyla ilişkili olduğu bilinmektedir. Genital bölgede oluşan polipler ise enfeksiyon, ileri yaş, hareketsizlik, hormon bozukluğu, alkol kullanımı ve aşırı kilo gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Ayrıca, aile hikâyesi ve genetik faktörler de, büyük bir etkendir. Anne, kız kardeş gibi akrabalarında polip görünen kişilerde bu rahatsızlığa rastlanma olasılığı, diğer kişilere göre daha yüksektir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ankara Nedir?

  Polip ameliyatı esnasında yapılan cerrahi müdahalenin temel amacı, rahim ve rahim ağzı bölgesini olumsuzetkileyen poliplerin alınmasıdır. Cerrahi müdahalede ise genellikle kapalı polip ameliyatı yöntemi uygulanır. Bu yöntem ile rahimde görülen poliplerin vücut sağlığını ve cinsel hayatı tehdit etmesi önlenerek, hastanın normal yaşantısına dönmesi sağlanır. Kapalı polip ameliyatı olarak da bilinen bu cerrahi işleme başvurulmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Poliplerin tekrarlayan düşüklere sebep olması,
  • Adet kanamalarında görülen düzensizliklerin (ara kanama, uzayan kanama ve aşırı artma) poliplerden kaynaklanması,
  • Poliplerin gebeliği engellemesi ve mevcut gebelikler için tehdit oluşturması,
  • Polip oluşumunun adet dönemini zorlaştırması, bu dönemde görülen sancıların şiddetini artırması,
  • Poliplerin adet düzensizliğine sebep olması,
  • Polipte kanser şüphesi olması.

  Hastalarda yaşam kalitesini düşüren şikâyetlerin var olması ve takip altında tutulan poliplerin risk barındırdığının düşünülmesi gibi durumlarda, polip ameliyatına başvurulması gerekir. Ankara kapalı polip ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Kapalı polip ameliyatı, histeroskopi ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Üzerinde kamera ve ışık bulunan bir cihaz olan histeroskop ile vajinadan giriş yapılarak, rahim ağzı ve rahme ulaşılır. Ameliyat esnasında hastalar, lokal veya genel anestezi altında tutulurlar. Bu nedenle, operasyon sürecinde herhangi bir acı veya ağrı hissedilmez.

  Kapalı polip ameliyatı için ilk olarak, vajinal spekulum yardımı ile vajinal duvarlar aralanır. Bu sayede, histeroskop ile rahim ağzına ulaşılabilir. Rahim ağzı ise tenekulum isimli bir alet kullanılarak tutturulur. Bu sayede, rahme de ulaşmak mümkün hale gelir. Histeroskop kanallarından geçirilen cerrahi aletler yardımı ile polipler, cerrahi tekniklerle çıkartılır.

  Histeroskop ince bir cihaz olduğu için bakire kızlarda da polip tedavisinde kullanılabilir. Bu durumda spekulum kullanılmaz, kızlık zarının ortasında bulunan doğal delikten içeriye doğru aletin ilerletilmesi ile işlem yapılır. Bu şekilde kızlık zarı zarar görmeden işlem yapılabilir.

  Ankara Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları 2021

  Kapalı polip ameliyatı fiyatları, uygulanacak anestezi yöntemi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ankara kapalı polip ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.