Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

  Kızlık zarı vajina girişinin iç kısmında yer alan esnek ve zarımsı yapıdır. Çocukluk çağından ergenlik çağının sonuna kadar üreme sistemini bakteri ve mikroplardan korur. Kızlık zarı cinsel birliktelik ya da vajina girişine yapılan müdahalelere bağlı olarak yırtılabilir. Kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığını kontrol etmek amacıyla yapılan müdahalelere kızlık zarı muayenesi denir. Muayene sırasında sağlam olan kızlık zarının işlem sonrası yırtılması ya da zarar görmesi mümkün değildir. Kızlık zarı muayenesi Ankara fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

  Tıbbi literatürde Hymen olarak bilinen kızlık zarı vajina girişinden ortalama 1-2 cm içeride bulunan yapıdır. Esnek ve zarımsı bir dokuya sahiptir. Vücuttaki temel işlevi gelişme çağında olan kişinin üreme organlarını bakteri ve mikroplardan korumaktır. Ergenlik döneminin sonuna kadar koruma görevini sürdüren zar, bu dönem bitiminde işlevini kaybeder. Kişinin genetik yapısına göre farklı çeşitleri bulunan kızlık zarı yuvarlak, deliksiz, bölmeli ve çok delikli olmak üzere dört temel başlıkta incelenir.

  Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

  • Yuvarlak Kızlık Zarı: Orta kısmında yuvarlak bir açıklığa sahip olan zar yapısıdır. Birçok kadında yuvarlak kızlık zarı yapısı görülür.
  • Deliksiz Kızlık Zarı: Anatomik olarak olması beklenen deliklerin zar üzerinde bulunmadığı yapıdır. Deliksiz kızlık zarı yapısına sahip kadınlarda cinsel birleşme yaşanamaz ve adet kanı delikler sayesinde atılamayacağından rahimde toplanır. Bu zar tipinde cerrahi müdahale ile zar üzerinde delik açılması gerekir.
  • Bölmeli Kızlık Zarı: Üzerinde iki ayrı delik bulunan zar yapısıdır. Bu yapıda delikler arasındaki bölmenin kalınlığına bağlı olarak cinsel ilişki sırasında çeşitli sorunlar yaşanabilir ve cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.
  • Çok Delikli Kızlık Zarı: Çok delikli kızlık zarında, kalbur gibi birden fazla küçük delik mevcuttur. Bu zar tipinde adet kanamalarının sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği görülür.

  Kızlık Zarının Yırtılmasının Belirtileri Nelerdir?

  Kızlık zarının yırtılması, sıklıkla yoğun olmayan ve kısa süren bir kanamayı da beraberinde getirir. Ek olarak, kasıklarda hafif ağrı, vajina içerisinde yanma hissi görülebilir. Bu belirtiler görülmese dahi, kızlık zarı yırtılmış olabilir. Bazı kızlık zarı yırtılmaları gerçekleştikten sonra hiçbir belirti vermez. Diğer taraftan, bu belirtilerin görüldüğü her durum kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez. Vajina bölgesine uygulanabilecek baskı sonrası bölgede oluşabilecek travmaya nedeniyle kanamalar ve zedelenmeler olabilir. Kızlık zarının mevcut durumu hakkında en doğru bilgi uzman ancak jinekolog muayenesi ile öğrenilebilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ankara Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını belirlemek için uzman jinekolog tarafından yapılan muayenedir. Birçok toplumda kızlık zarının yırtılması bekâret olarak ifade edilen olgu ile ilişkilendirilir. Buna bağlı olarak kadınlar kızlık zarının korunmasını isteyebilir ve kızlık zarına zarar gelip gelmediğini öğrenmek için jinekoloğa başvurabilir. Kızlık zarının akıbeti hakkındaki en doğru değerlendirme uzman jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda yapılabilir. Kişinin ayna karşısında kendi kendine ya da uzman olmayan kişilere başvurarak kızlık zarını kontrol etmesi ile doğru bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Tam tersine yanlış anlaşılmalara bağlı ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ankara Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi yapılırken kişi uygun pozisyona getirilir. Vajinadaki dış ve iç dudaklar aralanarak kızlık zarının durumu kontrol edilir. Kızlık zarının bütünlüğünün bozulup bozulmadığını anlamak için uzman jinekolog bölge üzerinde detaylı ve yakından inceleme yapar. İnceleme sonunda kesin bir değerlendirme yapılabilir. Uzman tarafından yapılan göz ile muayene genellikle yeterlidir. Nadiren kolposkopi adı verilen özel bir cihaz kullanılarak da inceleme yapılabilir. Herhangi bir ağrı ya da acıya sebebiyet vermeyen işlem birkaç dakika içerisinde tamamlanır. Uzman jinekolog tarafından yapılan muayene sonrası kızlık zarında herhangi bir hasar oluşması mümkün değildir.

  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2021

  Kızlık Zarı muayenesi, kızlık zarı üzerinde olumsuz herhangi bir etkiye sebep olmayacak, ağrısız ve kolay bir işlemdir. Ancak bu muayenenin uzman jinekologlar tarafından yapılması gerektiği unutulmalıdır. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığına dair en doğru değerlendirmeyi sadece kadın doğum uzmanları yapabilir. Ankara kızlık zarı muayenesi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayarak, Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.