Laparoskopi Ankara

  Laparoskopi Ankara; batın bölgesine açılan küçük bir kesiden yerleştirilen kameralı cihaz yardımı ile iç doku ve organların görüntülenmesidir. Laparoskop isimli bu cihazdan elde edilen görüntü, ekrana yansıtılarak, uzman hekimler tarafından görülebilir. Laparoskop ile elde edilen bu görüntü, gözle görülebilen görüntüye göre daha büyük ve detaylıdır. Bu görüntüleme esnasında, yine batın bölgesine atılan küçük kesilerden yerleştirilen ileri teknoloji cerrahi aletler sayesinde, laparoskopik cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Kadın hastalıkları alanında da başvurulan bu yöntem, rahim, yumurtalıklar, tüpler gibi organların tedavisinde kullanılmaktadır.

  Yazımızın devamında laparoskopi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara laparoskopi işlemleri için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Batın bölgesi hastalıklarında ve kadın hastalıklarında, tanı ve tedavide kullanılan bir yöntem olan laparoskopi, çoğunlukla cerrahi müdahaleler esnasında uygulanır. İşlem esnasında, laparoskop isimli, ucunda kamera bulunan bir cihaz kullanılır. Batın bölgesine atılan 1-2 cm boyutlarındaki bir kesi ile içeriye yerleştirilen laparoskop, iç doku ve organların görüntüsünü ekrana yansıtır. Böylece kadın üreme sistemi organları olan rahim, yumurtalıklar ve tüplerden, oldukça detaylı bir görüntü elde edilmiş olur.

  Laparoskopi esnasında, iki farklı türde laparoskop kullanılması mümkündür. Bunlar arasında kullanımı daha yaygın olanı, içerdeki görüntüyü dışarıya aktaran bir teleskop biçimindedir. Dış uçta bulunan kameraya bağlı fiberoptik sistem ile çalışır. İkinci türde ise kamera, içte kalan uca entegredir. Bu kameradan elde edilen görüntü, doğrudan ekrana yansıtılır.

  Laparoskopi esnasında, batın bölgesine atılan, 2 veya 3 adet, ortalama 0.5-1 cm boyutlarındaki kesilerden, diğer cerrahi aletler karın içine yerleştirilir. Bu sayede, gerekli olan cerrahi müdahale uygulanabilir.

  Laparoskopik Cerrahi Nedir?

  Laparoskopi ile görüntüleme yapılarak gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler, laparoskopik cerrahi olarak adlandırılır. Kapalı ameliyat olarak da bilinen bu işlemde, kesi alanları açık ameliyata göre çok daha küçüktür. Genellikle, toplamda üç veya dört kesi ile ameliyat tamamlanır. Kesi bölgelerinin boyutu, yarım santimetre ile 2 santimetre arasında değişir.

  Laparoskopik cerrahi esnasında kullanılan ileri teknolojik cerrahi aletler, laparoskopik port alanı olarak adlandırılan kesi alanlarından içeriye yerleştirilir. Aletlerin yerleştirilebilmesi için bu portlara, trokar yerleştirilir. Trokar, cerrahi aletlerin giriş ve çıkış yapabilmesini sağlar.

  Laparoskopi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi esnasında, hastalar genel anestezi altında tutulurlar. Çoğu zaman, cerrahi müdahalede de bulunulacağı için damar yolunda verilen sedatif ilaçlar ile hastaların derin bir uyku halinde tutulmaları tercih edilir. Hastaların karın bölgesi, karbondioksit gazı verilerek, şişirilir. Bu sayede, iç doku ve organlardan görüntü elde etmek kolaylaşır.

  Ameliyat esnasında ilk olarak, laparoskopun yerleştirileceği alana kesi yapılır. Açılan bu laparoskopik porta yerleştirilen trokar yardımı ile laparoskop, içeriye sokulur. Sonrasında, cerrahi el aletlerinin sokulması için gerekli olan 2 veya 3 kesi daha yapılır. Böylece, ortalama 0.5-1 cm boyutlarındaki üç veya dört kesi ile ameliyat tamamlanır. Ameliyat bölgesine bağlı olarak, işlemlerde değişiklik olabilir. Gerekli hallerde, nadiren de olsa beşinci kesi yapılabilir.

  Ankara laparoskopi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopik Ameliyat Ne Kadar Sürer?

  Laparoskopik ameliyatlar, farklı hastalıkların tedavisinde başvurulabilen yöntemlerdir. Bu nedenle, operasyon esnasında uygulanacak işlemler de değişebilir. Ameliyat süreleri ise uygulanacak cerrahi müdahaleye göre belirlenmektedir. Bu nedenle, laparoskopik ameliyat süresi de, gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye bağlı olarak farklılık gösterir.

  Laparoskopik Ameliyatın Avantajları Nelerdir?

  • Laparoskopik ameliyatta cerrahi kesi alanı, açık ameliyata göre çok daha küçüktür,
  • Kesi alanının küçük olması, kanama miktarını azaltır,
  • Ameliyat esnasında ve sonrasında komplikasyon gelişme riski daha azdır,
  • İç doku ve organlar, çıplak gözle görüntülemeye göre daha detaylı olarak görülebilir,
  • Hastaların ameliyattan sonraki iyileşme süreci, açık ameliyata göre çok daha kısadır,
  • Ameliyattan sonra kalan yara izi, çok daha küçüktür. Bu durum, hastaların estetik kaygılarını azaltır.

  Ankara Laparoskopi Fiyatları 2021

  Laparoskopi, batın bölgesinde ve kadın hastalıklarında, birçok alanda kullanılmaktadır. Gerçekleştirilecek olan cerrahi işlem, fiyatların farklılaşmasına neden olabilir. Ayrıca laparoskopik cerrahi fiyatları, hastane ve klinik özelinde de değişebilir. Ankara laparoskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.