Menopoz Tedavisi Ankara

  Menopoz tedavisi Ankara; kadınların sağlıklı bir şekilde menopoza girmesini, menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların kontrol altına alınmasını ve erken menopozun engellenmesini amaçlar. Menopoz, her kadının 45-50’li yaşlarında yaşadığı, doğal bir süreçtir. Aynı zamanda da kadın bedeni için yeni bir deneyimdir. Bu süreçte sıcak basması, uyku sorunları, gerginlik gibi pek çok şikâyet olabilir. Vücuttaki östrojen miktarı azaldığı için de kemiklerin korunması, kalp ve damar sağlığını riske atacak alışkanlıkların bırakılması oldukça önemlidir. Uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan düzenli kontrollerle bu süreci en rahat şekilde geçirmek mümkündür. Ankara menopoz tedavisi ve erken menopoza karşı alınacak önlemler hakkında tüm sorularınız için Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Menopoz Nedir? Menopoz Dönemleri Nelerdir?

  Menopoz; kadınlarda her 21 – 35 günde bir yaşanan adet kanamalarının kesilmesi ve kadının doğurganlığını kaybetmesi olarak tanımlayabileceğimiz bir süreçtir. 45 – 55’li yaşlarda başlayan adet düzensizlikleri genellikle menopozun işaretidir. Bu süreçte başlayan şikâyetler menopoz döneminde giderek artar. Menopoz sonrası dönemde ise giderek azalır.

  Peri-menopoz

  Menopoza dair ilk belirtilerin görüldüğü dönemdir. Bu dönemde yumurtalıkların aktivitesi giderek yavaşlar. Adetler düzensizleşir. Peri-menopoz döneminin uzunluğu ise kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler sadece birkaç ay bu süreci yaşar. Bazı kadınlarda ise birkaç yıl sürebilir.

  Menopoz

  En son adet kanamasının görülmesiyle başlayan süreçtir.

  Post-menopoz

  Menopoz sonrası dönemdir ve yaşlılığa kadar devam eder.

  Menopoz Yaşı Nedir?

  Bu sorunun yanıtı oldukça değişkendir. Sağlıklı kabul edilen menopoz yaşı ortalama 45 – 55’tir. 40 yaşından erken başlayan menopoz ise “erken menopoz” olarak adlandırılır. Menopozun erken başlaması, kemik erimesi ve kalp-damar hastalıkları riskinin erken yaşlarda artmasına neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir durum olarak kabul edilir. Erken menopoz tedavisinde kaybedilen östrojenin takviyesini sağlayan ilaçlar kullanılır.

  Menopoza Girdiğimi Nasıl Anlayabilirim?

  45 – 55’li yaşlarda görülen adet düzensizlikleri genellikle menopozun habercisidir. Aynı zamanda;

  • Ateş basması ve aşırı terleme
  • Uyku sorunları
  • İştah ve kilo artışı
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Cinsel istekte azalma
  • Depresyon, ruh hâli düzensizlikleri görülebilir. Menopozun kesin tanısı için ise mutlaka zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Ankara menopoz tanısı ve tedavisi için kliniğimizi arayabilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

  Menopoz Sonrası Şikâyetleri/Menopozun Riskleri Nelerdir?

  Menopoz döneminde kadın vücudundaki östrojen miktarı azalır. Östrojen, kadınlarda kalp-damar hastalıklarına ve kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Bu nedenle menopoz sonrasında kemiklerin hassaslaşması, kemik erimesi en sık görülen şikâyetlerin başında gelir. Bu nedenle menopoz sonrası süreçte hareketli bir yaşam tarzını ve sağlıklı alışkanlıkları benimsemek oldukça önemlidir. Menopoz sonrasında:

  • Sık idrara çıkma, kabızlık, vulvada kaşıntı, ağrılı cinsel birliktelik şikâyetleri olabilir.
  • Deri incelir ve kollojen miktarı azalır. Bu nedenle cilt kurur ve esnek yapısını kaybeder.
  • Ağız kuruluğu, ağızda kötü tat oluşması, diş ve diş eti hastalıkları sık görülür.
  • Kalp hastalıkları ve kemik erimesi riski artar.
  • Kilo artışı ve cinsel isteksizlik olabilir.

  Erken Menopoz Tedavisi Ankara Nasıl Olur?

  Erken menopoz, -yukarıda da söz ettiğimiz- menopoz sonrası şikâyetlerin erken dönemde başlamasına neden olabilir. Bu nedenle erken menopozun engellenmesi ve ideal yaşlarda menopozun başlatılması oldukça önemlidir. Erken menopoz tedavisinde genellikle hormon replasman tedavisi uygulanır.

  Ankara Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

  Hormon replasman tedavisi; hormon içerikli ilaçlarla erken menopozun önlenmesini sağlayan bir tedavidir. Erken menopoz teşhisi konan tüm kadınlara uygulanabilir. Ancak;

  • Meme kanseri öyküsü ya da şüphesi olan
  • Tansiyon, şeker, kalp krizi öyküsü olan
  • Hormon duyarlı kanser şüphesi olan
  • Aşırı kilolu ve sigara içen
  • Karaciğer hastalığı olan hastalarımız için riskli olabilir. Bu nedenle hormon replasman tedavisine başlamadan önce hasta öyküsünün detaylı olarak değerlendirilmesi önemlidir.

  Menopoz Tedavisi Ankara

  Menopoz, her kadının yaşayacağı sağlıklı bir süreçtir. Menopozun ideal yaşlarda başlaması ve bu süreçte oluşabilecek sağlık sorunlarının kontrol altına alınması ise oldukça önemlidir. Bu nedenle menopoz sürecinin mutlaka uzman ve deneyimli kadın doğum uzmanlarının kontrolünde tamamlanması gerekir. Ankara menopoz tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.