Sezaryen Doğum Ankara

  Sezaryen doğum Ankara; vajinal doğumun mümkün olmadığı durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Sezaryen doğumda, cerrahi tekniklerle doğum gerçekleştirilir. Normal doğumun anne ve bebek sağlığı için risk teşkil ettiği durumlarda, kadın doğum uzmanının kararına bağlı olarak, sezaryen doğuma başvurulur. Sezaryen doğum, anne anestezi altındayken gerçekleştirilir. Genellikle, epidural-spinal anestezi ile omurilikten verilen ilaçlar sayesinde, annenin belden aşağısı uyuşturulur. Bu sayede, doğum esnasında karna ve rahme atılan cerrahi kesiler, hastalar tarafından hissedilmez. Doğumun hangi yöntemle gerçekleştirileceği, doğum öncesinde gerçekleştirilen muayeneler ile belirlenir. Ancak, normal doğum esnasında yaşanan gelişmeler de, hekimlerin sezaryen doğuma başvurmasına neden olabilir.

  Yazımızın devamında sezaryen doğum ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara sezaryen doğum için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Ankara Nedir?

  Sezaryen doğum; günü gelmiş bir bebeğin doğumunun cerrahi müdahale ile gerçekleştirilmesidir. Vajinal yolla doğum anne ve bebek sağlığı için riskli olduğunda, sezaryen doğuma başvurulur. Sezaryen doğum esnasında, karın ve rahme atılan cerrahi kesiler ile bebeğe ulaşılır ve doğum gerçekleştirilir.

  Ameliyathane koşullarında gerçekleştirilen sezaryen doğum esnasında, anneye anestezi uygulanır. Genel anestezi uygulanabileceği gibi; bel gölgesinden epidural veya spinal anestezi verilmesi de mümkündür. Daha az risk barındırması nedeniyle, sezaryen doğum esnasında en sık başvurulan anestezi yöntemi, spinal-epidural anestezi olarak karşımıza çıkar.

  Ankara Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Yapılır?

  Doğum yöntemi, hamilelik sürecinde gerçekleştirilen muayeneler esnasında, uzman hekimlerce belirlenir. Normal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından riskli olduğu düşünülen durumlarda, sezaryen doğuma başvurulabilir. Ayrıca, doğum esnasında karşılaşılan risk faktörlerine bağlı olarak da, hekimlerin sezaryen doğuma yönelmesi söz konusu olabilir. Sezaryen doğuma başvurulabilecek başlıca durumlar;

  • Bebeğin anne karnındaki duruşunun normal doğum için uygun olmaması,
  • Bebeğin eşi olarak da bilinen plasentanın yerleşiminde var olan problemler,
  • Plasentanın bebekten erken ayrılması,
  • Anneden bebeğe geçme riski bulunan enfeksiyon hastalıklarının bulunması,
  • Bebeğin 4 kilodan büyük, iri bebek olması,
  • Kordonda sarkma tespit edilmesi,
  • Annede rahim yırtığı olması,
  • Annenin leğen kemiğinde darlık olması,
  • Bebeğin kafatasındaki boşluklarda sıvı birikmesi,
  • Annede kalp hastalığı olması,
  • Vajinal kanalda, kitle kaynaklı bir tıkanıklık olması,
  • Annenin daha önce rahimle ilgili, doğumu riske atacak bir ameliyat geçirmiş olması olarak sıralanabilir.

  Ankara sezaryen doğum ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Ankara Nasıl Yapılır?

  Sezaryen doğum, cerrahi müdahale ile gerçekleştirilen doğum işlemidir. Bu nedenle, ameliyathane ortamında ve anneye anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Sezaryen doğum esnasında en sık başvurulan anestezi yöntemi, spinal-epidural anestezidir. Epidural anestezi için annenin bel bölgesinden giriş yapılarak, omurilik zarına bir katater yerleştirilir. Bu katater yardımı ile anestezik bir ilaç verilerek, annenin belden aşağısı uyuşturulur. Aynı zamanda, doğum esnasında verilmesi gereken serum benzeri sıvı takviyelerinin ve diğer ilaçların verilebilmesi için, koldan da damar yolu açılır.

  Anestezi sonrasında, mesaneye idrar sondası yerleştirilir. Karından dize kadar olan alan, antiseptik bir solüsyon ile dezenfekte edilir. Bu sayede, sezaryen doğum için gerekli olan hazırlıklar tamamlanır. Sonrasında ise annenin karın bölgesi, ortalama 10-12 cm boyutlarında, yatay bir kesi ile açılır ve buradan rahme ulaşılır. Rahim üzerine de benzer bir cerrahi kesi atılması ile bebeğe ulaşılır. Bebeğin çıkarılmasının ardından, plasenta da çıkartılarak, rahmin içi temizlenir. Açılan kesiler, cerrahi dikişler ile kapatılır ve doğum sonlandırılmış olur.

  Ankara Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?

  Hastadan hastaya değişmekle beraber, sezaryen doğum ortalama olarak 40 dakika gibi bir sürede tamamlanmış olur.

  Ankara Sezaryen Doğum Sonrasına Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Sezaryen doğumdan sonraki 24-48 saat, anne ve bebek müşahede altında tutulurlar. Bu süre zarfında, kadın doğum uzmanı, çocuk doktoru, ebe ve hemşirelerden oluşan sağlık ekibi, anne ve bebeğin durumunu takip altında tutar.

  Sezaryen doğumun üzerinden 6-8 saat kadar geçtiğinde, anneden ayağa kalkarak, kısa bir yürüyüş yapması istenir. Annenin, doğum sonrasındaki ilk üç gün, sıvı ağırlıklı beslenmesi önerilir. Doğumdan sonra tam iyileşmenin sağlanabilmesi için gerekli olan süre, 4-6 hafta kadardır. Bu süre içerisinde, yorucu aktivitelerden kaçınılması gerekir.

  Ankara Sezaryen Doğum Fiyatları 2021

  Sezaryen doğum ücretleri, klinikten kliniğe değişebilir. Başvurulan anestezi yöntemi de, fiyatların değişmesine neden olabilir. Ankara sezaryen doğum fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.