Tüp Açma Ameliyatı Ankara

  Tüp açma ameliyatı Ankara; kadınlarda bir doğum kontrol yöntemi olarak başvurulan tüplerin bağlanması işleminin, geri alınmasıdır. Tüp ligasyonunu geri alma operasyonu olarak da bilinir. Aynı zamanda, farklı nedenlerle tıkalı olan fallop tüplerinin açılması için de, tüp açma ameliyatı uygulanabilir. Bu ameliyat esnasında, mikrocerrahi yöntemlere başvurarak, bağlı veya tıkalı bulunan tüpler açılır. Böylece tekrardan hamile kalınma şansı sağlanmış olur. Ancak daha önceden tüp bağlama ameliyatı olmuş hastalarda, işlemin geri alınması mümkün olsa bile, gebelik şansı %30 ile %85 arasında değişir.

  Yazımızın devamında tüp açma ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara tüp açma ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Tüp Açma Ameliyatı Nedir?

  Çeşitli nedenlerle fallop tüpleri tıkalı olan hastalarda, mikrocerrahi yöntemler kullanılarak bu tıkanıklıkların giderilmesi, tüp açma ameliyatı olarak adlandırılır. Aynı zamanda, daha önceden tüp bağlama ameliyatı geçirmiş olan hastalarda da, işlemin geri döndürülebilmesi için tüp açma ameliyatına başvurmak mümkündür.

  Fallop tüpleri, kadınlarda rahim ile yumurtalıklar arasında bulunur. Gebeliğin gerçekleşmesi için kadının yumurta hücreleri ile erkeğin sperm hücrelerinin, bu tüpler içerisinde karşılaşması gerekir. Böylece döllenen yumurta, tüplerden rahme doğru ilerler ve rahim içerisine tutunur. Fallop tüplerinin tıkalı veya bağlanmış olması, kadının yumurta hücreleri ile erkeğin sperm hücrelerinin karşılaşmasını ve yumurtanın rahme ilerlemesini engeller. Bu nedenle, gebelik gerçekleşmez. Fallop tüplerindeki bu tıkanıklığın giderilmesi için tüp açma ameliyatına başvurulur. Bu sayede, gebeliğin gerçekleşebilmesi için tüplerde gerekli olan açıklık sağlanmış olur.

  Ankara Tüp Açma Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulur?

  Fallop tüpleri, kişilerin kendi istekleri ile yaptırdıkları tüp bağlama ameliyatı nedeniyle tıkalı olabilir. Bunun yanı sıra, farklı hastalıklara bağlı olarak da, tüplerde tıkanıklık meydana gelebilir. Bu durumlarda, gebe kalmak isteyen hastaların hamilelik şansını artırabilmek için tüp açma ameliyatına başvurulması gerekebilir.

  Tüplerde tıkanıklığa yol açan faktörlere baktığımızda, en sık karşılaşılan tıkanıklık nedenleri;

  • Tüp bağlama ameliyatı,
  • Çikolata kisti,
  • Doğuştan gelen anomaliler,
  • Rahimde var olan miyomların tüplere baskı yapması,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
  • Hastada tüberküloz öyküsü,
  • Dış gebelik,
  • Tüplerin hasar aldığı ameliyatlar,
  • Karın içerisinde uygulanan ameliyatlar sonucunda ortaya çıkan yapışıklıklar olarak sıralanabilir.

  Ankara tüp açma ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Tüplerde Tıkanıklık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Tüp bağlama ameliyatı geçirmemiş hastalarda, tüplerde tıkanıklık olmasından şüphelenilen durumlarda, rahim filmi çekilerek, görüntüleme yapılır. İlaçlı rahim filmi olarak da bilinen bu işlem, rahim ağzından verilen bir kontrast sıvı ile gerçekleştirilir. Verilen bu kontrast sıvısı, içerisindeki iyot sayesinde X ray ışınlarını tutarak, rahim boşluğu ve tüplerin görüntüsünün alınmasını sağlar.

  Rahim filmi esnasında tüplere verilen sıvı, bu alandan basınçlı bir şekilde geçerek, tüplerde yapışıklığa yol açan, mukus benzeri yapıların da açılmasını sağlar. Bu nedenle, tüplerin tıkanıklığı konusunda aslında bir tanı yöntemi olan rahim filmi, bazı durumlarda tedavi edici bir etki de gösterebilir. Rahim filmi çekilen hastaların gebelik oranlarında, işlem sonrasında yükselme olduğu bilinmektedir.

  Tüp Açma Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Tüp açma ameliyatı, açık veya kapalı ameliyat biçiminde gerçekleştirilebilir. Ancak, medikal açıdan engel teşkil eden bir durum söz konusu olmadığında, genellikle kapalı ameliyata başvurulur. Laparoskopik yöntem olarak da bilinen bu yöntem, birçok açıdan açık ameliyata göre avantajlı bir uygulamadır.

  Ameliyat öncesinde hastalara anestezi uygulanır. Genel anestezi veya bölgesel anestezi altında yapılabilen ameliyatta, genellikle hastalara damar yolundan sedatif ilaçlar verilmesi tercih edilir. Bu sayede, hastalar ameliyat boyunca derin bir uyku halinde tutulurlar.

  Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen tüp açma ameliyatlarında, hastaların batın bölgesinde oldukça küçük boyutlu kesiler açılır. İlk kesi, genellikle göbek deliği civarına yapılır ve buradan içeriye, üzerinde kamera bulunan bir cihaz yerleştirilir. Bu sayede, içeriden görüntü alınması sağlanır. Sonrasında ise kasık civarına yapılan diğer kesiler ile cerrahi aletlerin kullanılması mümkün olur.

  Ameliyat esnasında, tüplerdeki hasarlı alanlar çıkartılır ve tüp uçları tekrardan birleştirilir. Bu sayede, tüplerdeki tıkanıklıklar giderilmiş olur.

  Ankara Tüp Açma Ameliyatı Fiyatları 2021

  Tüp açma ameliyatı, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Ameliyat yöntemine bağlı olarak, uygulanacak anestezi yöntemi de değişebilir. Bu durum, fiyatlarda farklılıklar olmasına neden olabilir. Ankara tüp açma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Nermin Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.