Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Ankara

  Tüp bebek tedavisinde PRP uygulaması Ankara, yumurta rezervinin artmasını ve rahmin iç dokusunun güçlenmesini sağlayarak, gebe kalma şansını yükseltir. Tüp bebek tedavisi, 40 yılı aşkın süredir, tüm dünyada güvenle uygulanmaktadır. Günümüzün modern uygulamaları sayesinde tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükseltmek mümkündür. Yumurtalık ve rahim içerisine yapılan PRP uygulamaları da tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükseltmede en başarılı yöntemlerden biridir. Yazımızın devamında PRP uygulaması ve tüp bebek tedavisine etkileri hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ankara tüp bebek tedavisinde PRP uygulamaları ve fiyatları için ise Doç. Dr. Nermin Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  PRP Tedavisi Nedir? Neden Yapılır?

  Açılımı “platelet rich plasma” olan PRP tedavisi, kandaki onarıcı hücrelerin yoğunlaştırılması ve iyileşmesi istenen bölgeye enjekte edilmesiyle yapılan, günümüzün modern tedavi yöntemlerinden biridir. PRP, sadece tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırmak için değil; eklem ve kas hasarlarını gidermek, cildi gençleştirmek amacıyla da uygulanabilir. Tüp bebek tedavisinde PRP uygulaması sayesinde özellikle yaşa bağlı olarak yumurta sayısı azalan, rahim içi dokuları zayıflayan kadınlarda gebelik şansı yükseltilmektedir.

  PRP Tedavisinin Etkisi Nedir?

  PRP tedavisinin temel amacı vücudumuzda bulunan onarıcı hücreler yardımıyla dokuların kendi kendini yenilemesini, güçlenmesini sağlamasıdır. Trombosit  olarak da bilinen bu hücreler, yara ya da hasar olan bölgelerde vücudun doğal onarım sürecine destek olurlar. PRP tedavisinde de kişinin kendi kanından, trombositler bakımından zenginleştirilmiş, iyileştirici gücü olan bir plazma elde edilir. Bu plazmanın hedef bölgeye enjekte edilmesiyle birlikte dokular yenilenmeye başlar.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Ne Amaçla Yapılır?

  Tüp bebek tedavisinde PRP uygulaması Ankara, yumurtalık ve rahim içerisine yapılır. Yumurtalık rezervinin az olması, kadınlarda önemli bir kısırlık nedenidir. PRP tedavisinde yumurtalıklara enjekte edilen trombositler aynı zamanda kök hücre oluşumunu destekler. Kök hücreler ise yumurta hücresine dönüşme potansiyeli olan hücrelerdir. Bu nedenle PRP uygulamasından sonra yumurtalık rezervlerinde artış görülebilmektedir.

  Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen bir diğer faktör de rahim içi dokularının kalınlığıdır. Tüp bebek tedavisinde başarılı bir şekilde döllenen embriyonun büyüyebilmesi için rahme tutunabilmesi gerekir. Bu nedenle rahim iç dokuları incelmiş olan kadınlarda tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları görülebilmektedir. PRP uygulaması, rahim iç dokusunun güçlenmesine yardımcı olur. Böylece embriyonun rahme tutunma olasılığını kuvvetlendirir.

  Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Ankara Nasıl Yapılır?

  PRP uygulaması, enjeksiyon ile yapılır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için yapılan PRP uygulamalarında enjeksiyon yapmanın iki farklı yöntemi vardır:

  Yumurtalıklara PRP Uygulaması

  Kişinin kendi kanından alınarak, yoğunlaştırılan plazmanın yumurtalıklara enjekte edilmesidir. Özellikle yumurtalık rezervi az olan kadınlarda sıklıkla tercih edilir. Sağlıklı bir kadında ideal yumurta sayısı 8-12’dir. Bu sayının 6 – 10 arasında olması yumurtalık rezervinin sınırda olduğu; 5’ten az olması ise yumurtalık rezervinin ciddi anlamda düşük olduğu anlamına gelir. Yumurtalıklara yapılan PRP uygulaması sayesinde yumurtalık rezervinin güçlenmesi sağlanabilir.

  Rahme Yapılan PRP Uygulaması

  “Endometrial PRP” olarak da bilinen rahim PRP’si, rahim iç dokusunun güçlenmesi ve onarılması için yapılır. Rahim zarı normalden ince olduğunda, gebelik ihtimali de düşer. Embriyo sağlıklı bir şekilde rahme tutunamayabilir. Rahim içerisine enjekte edilen trombositler, bölgede yoğun bir yenilenme sürecini başlatır.

  Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Sırasında Acı Hissedilir Mi?

  PRP işlemi oldukça ince kanüllerle yapılır. Bu nedenle genellikle dayanılmaz bir acı hissedilmez. Ancak acı ve ağrıdan çok fazla endişe eden hastalarımızda hafif anestezi seçenekleri değerlendirilebilir. PRP uygulamasından sonra hastane ya da klinik ortamında istirahate gerek yoktur. Hastalarımız kısa bir dinlenmeden sonra günlük yaşamlarına devam edebilirler.

  Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Ankara 2021 Fiyatları

  Hem PRP hem de tüp bebek uygulamaları, günümüzde tüm dünyada kabul görmüş, etkisi kanıtlanmış uygulamalardır. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, PRP ile kombine edilen tedaviler oldukça başarılı sonuç vermektedir. PRP’nin en büyük avantajlarından biri ise gebelik sürecine olumsuz hiçbir etkisi olmamasıdır. Kişinin kendi kanından alınan hücrelerle yapıldığı için yan etki ve alerji riski oldukça düşüktür. Ankara tüp bebekte PRP uygulaması ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.