Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Vajinimus Nedenleri Nelerdir - Doç. Dr. Nermin Köşüş


vajinismus nedenleri

İlişkiye giremiyorum yada çok ağrılı ilişki oluyor diyorsanız vajinismus hastası olabilirsiniz. Peki vajinismus hastalığı kimlerde görülür? Vajinismus nedenleri nelerdir? Dilerseniz şimdi ilişkide kasılma nedenlerini anlatarak bu konuyu irdeleyelim.

Vajinismus nedenleri içerisinde büyük çoğunluğunu psikolojik nedenler oluşturmaktadır. Vajinismus %90 psikolojik, %10 yapısal nedenlerden dolayı gelişir.

Cinsel kimlik çok genç yaşlardan itibaren gelişmeye başlar. Özellikle genç yaşlarda çevreden gelen cisel içerikli mesajlar yada yaşanışan olaylar bilinçaltına yerleşmektedir. Bilinçaltındaki bu mesajlar cinsel birliktelik öncesi açığa çıkarak kadınlarda ilişki sırasında kasılma yoluyla birlikteliğin engellenmesine neden olur.

Vajinismus (ilişkiye girememe) nedenleri


Bu nedenlerin arasında büyük çoğunluğunu psikolojik nedenler oluşturur. Bunların içerisinde tabiiki bilinçaltına yerleşmiş cinsellik ve kızlık zarı ile ilgili yanlış bilgiler önemli bir yer tutmaktadır.

Türk toplumu olarak kızlık zarı aileler için önemlidir. Kızlık zarı ile ilgili olarak daha çocuk yaştan itibaren koruyucu özelliklerimizi ön plana çıkarırız. Dolayısıyla küçük yaştan itibaren kız çocukları kızlık zarının korunması konusunda oldukça duyarlı bir şekilde yetişmektedir. Bu koruma dürtüsü her kadında olmamakla birlikte bazı kadınlarda aşırı bir reaksiyona neden olarak vajinismus nedeni olabilmektedir.

Dini ve ahlaki kuralların sıkı olduğu toplumlarda, cinsellik konusunda yeterince bilgi edinilmediğinden dolayı vajinismus daha sık görülmektedir.

Toplumca sıkça duyduğumuz ilk gece hikayeleri de kadınları olumsuz yönde etkilemektedir. İlk gece birliktelikle kızlık zarının çok kanayacağı yada ilişkinin çok zor olacağı şeklindeki abartılı olarak anlatılan ilk gece hikayeleri nedeniyle yine kadında bir korku oluşmakta ve bu vajinismus şeklinde ortaya çıkarak ilk gece ilişkiye girememe nedenleri arasında yer alır.

Çocukluk döneminde yaşanan cinsel travmalar da kadının ileriki yaşamında vajinismus gelişimine neden olabilir. Taciz, tecavüz, aile içi istenmeyen ilişkiler gibi yaşanmış olumsuzluklar kadında cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olacaktır. Günümüzde internetin yaygın olarak kullanıldığı düşünüldüğünde her türlü görsel kaynaklara insanların ne kadar rahat ulaştığı aşikardır. İnternetten izlenen doğum yada ameliyat videoları, pornografik görüntüler de vajinismus hastalığı nedeni olabilir.

Bazı hekimlerin sözleri davranışları yada muayenedeki tavırları da vajinismus nedeni olabilir. Jinekolojik muayene sırasında zaten gergin olan kadın, muayene sırasındaki hızlı ve travmatik bir muayeneden rahatsız olacak ve bu daha sonraki muayenelerinde vajinismus gelişimine neden olabilecektir. Ağrılı bir genital muayene vajinismus nedeni olabilir. Bu nedenle jinekolojik muayene sırasında hekim hastasına saygılı, anlayışlı, sabırlı ve yumuşak olmalıdır. Aynı zamanda hasta muayenesi sırasında alaycı yaklaşımlardan kaçınmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma korkusu olan kadınlarda vajinismus açısından risk altında olabilir.

Bazı vajinismus hastalarında ise hiçbir neden bulunamaz. Kadın son derce rahat ve huzurlu bir aile ortamında yetişmesine rağmen bazen vajinismus problemi gelişebilmektedir. Aslında bunlar daha derin bir şekilde irdelendiğinde bilinçaltının derinliklerinde neden olabilecek bazı faktörlerin olduğu ortaya çıkacaktır.

Mükemmelliyetçilik kişilik yapısına sahip kadınlarda da cinsel fonksiyon bozuklukları olabilmektedir. Bu kişiler genelde sosyoekonomik ve kültürel düzeyleri yüksek insanlar olup bunlarda da vajinismus hastalığı< gelişebilmektedir.

Aile içi disiplinin yüksek olduğu ailelerde yetişen kadınlarda yada çocukluk sırasında anne ve babası boşanan kadınlarda da vajinismus gelişebilmektedir.

Organik (Yapısal) Nedenler


Vajinismusun yapısal nedenleri arasında kızlık zarı, vajina ve diğer genital organlar ile ilgili jinekolojik problemler olabilmektedir. Bazen vajinismus deyince yapısal problemler göz ardı edilerek tamamen psikolojik nedenlere yönlenilmektedir. Bu hastalarda muhakkak hassas bir inekolojik muayene yapılmalıdır. Bu muayene sayesinde hem vajinismus varlığı ve derecesi belli olurken, hem de hastaya gereksiz uygulamaları azaltmış olacaktır.

Vajinismusun organik nedenleri

Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS): Vajina girişinde ağrı, ödem ve kızarıklık sorunu ile karakterize olmuş bir hastalıktır. Bu hastalarda ufak bir dokunma ile bile genital bölgede ciddi ağrılar oluşur. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olması nedeniyle vajinismus nedeni olmaktadır.
İltihabi pelvik hastalık (PIH): Rahim, tüpler ve yumurtalıkları da tutabilen enfeksiyonlardır. Bu hastalarda antibiyotik tedavisi vajinismus probleminin de çözümüne yardımcı olacaktır.
Bartholin absesi ve kisti: Vajinanın girişinde bulunan bu bezlerin kanallarının tıkanması nedeniyle oluşan ağrılı şişliklerdir. Cerrahi olarak tedavi edilirler.
Vajinal enfeksiyonlar: Mantar, bakteriyel vajinoz ve trichomonas enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar ağrılı ilişki ve yanmalara neden olan
Doğuştan vajina yapısındaki anormallikler: Doğuştan vajinanın kısa ya da kör olması, vajina içerisinde perde olması yada kızlık zarı ile ilgili anormallikler bazen birlikteliği zorlaştırır ve ağrı oluşumuna neden olabilir.

Vajinismus tedavisinde anestezik kremler, anestezi altında cinsel ilişki yada botoks uygulamaları gibi tedaviler önerilmemektedir. Vajinismus konusunda yeterli deneyim ve bilgi sahibi olan jinekologlar tarafından yapılacak tedaviler gereksiz müdahaleleri azaltacaktır. Vajinismus tedavisi kişiye özeldir. Her hastada ayrıntılı bir inceleme sonrası tedavi şekli belirlenmelidir. Vajinismus sadece kadının değil çiftlerin problemidir. Bu konuda bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. Sorunlarınızı ertelemeyin. Erteledikçe sorununuz daha da büyüyecek ve tedavisi daha zor bir hal alacaktır.

Vajinismus hastalığı olduğunda tedavi için bir an önce başvurunuz. Tedavinizi ertelemeyiniz.

Ankara vajinismus kliniğimizde vajinismus tedavisi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Jinekolojik muayene esnasında herhangi bir alet kullanılmaz. Muayene oldukça kısa, basit ve ağrısız bir muayenedir. Jinekolojik değerlendirme sonrası vajinismus hastalığının derecesi belirlenir. Tedavinin kaç seans süreceği bu muayeneye göre karar verilir. %90 hastada 2-3 seansta vajinismus problemi çözülür. Ankara vajinismus tedavisi için bizimle 0312 285 85 88 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Ankara, Vajinismus Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?

Kliniğimizde vajinismus tedavisi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara vajinismus tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Ankara, Vajinismus Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş
Kliniğimizde

Tarafımızdan vajinismus tedavisi uygulanmaktadır. Genelde vajinismus tedavisi 2-3 seansta tamamlanmaktadır. Vajinismus tedavisi ile korkularınızı yenerek yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Vajinismus Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA