Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Vajinoskopi (Vajen içinin kamera ile incelenmesi)


vajinoskopi - vajenin içinin kamera ile incelenmesi

Vajinoskopi vajendeki olası bazı hücre değişikliklerine ve şüphelere dayalı kanser ve kanser riskini araştırmayı sağlayan mikroskop ya da bir çeşit dürbüne benzeyen bir alet ile muayene şeklidir. Normal jinekolojik muayene sırasında çıplak gözle net olarak görülmeyen prekanseröz lezyonların, anlaşılır, net ve detaylı şekilde incelenmesine olanak tanır. Smear testi sonucu anormal çıkan kadınlarda rahim ağzının daha iyi değerlendirilmesi için kolposkopi yapılır. Vajinoskopi aslında aynı seansta aynı kameralı aletle vajen epitelinin incelenmesidir.

Kanser displazi olarak adlandırılan hafif formu ile başlar ve ilerler. Zamanla bu hücreler kanser hücrelerine dönüşür. Vajinoskopi göz ile yapılan bir muayene şeklidir ve kesinlikle ağrılı olmayan ve anestezi uygulanmasını gerek duyulmayan bir muayene şeklidir.

Vajinoskopi testi uygulanacak hasta önce muayene olur gibi jinekolojik masaya yatar. Spekulum olarak isimlendirilen ve her jinekoloji muayene kullanılan plastik alet vajina içine yerleştirilerek önce rahim ağzının değerlendirilmesi, daha sonra ise vajenin değerlendirilmesi yapılır. İşlem esnasında rahim ağzı ve vajen epiteli değişik boyalarla boyanır. İhtiyaç duyulan alanlarda biyopsi yapılır.

Vajinoskopi aynı zamanda bekar olan kadınlarda da vajende şüpheli bir kitle düşünüldüğünde yapılabilen bir işlemdir. Kızlık zarına zarar vermeden ince bir kamera yardımıyla vajen içi değerlendirilir. Ayrıca kız çocuklarında vajende yabancı cisim ile oldukça sık karşılaşılmaktadır. Vajinoskopi bu hastalarda da kızlık zarına zarar vermeden yabancı cismin teshis edilmesi ve çıkarılması işleminde yardımcıdır.

Vajinoskopi ve biopsi temelde son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte biopsi sırasında hafif kramplar ve işlemi takiben birkaç gün süreyle hafif kanama olabilir Yine çok nadir olarak işlem sonrası enfeksiyon gelişebilir.
İlgili Diğer Yazılar

Kliniğimizde

Anlaşmalı olduğumuz hastanelerde, tarafımızdan rahim ağzı kanseri taraması için vajinoskopi dediğimiz rahim ağzının kamera ile görüntülenmesi işlemi yapılmaktadır. İşleminiz dilerseniz hafif anestezi altında yada lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com