Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Vulvoskopi - Vulvar Kolposkopi (Vulvanın kamera ile incelenmesi)


Vulvoskopi - Vulvar Kolposkopi (Vulvanın kamera ile incelenmesi)

Vulvoskopi dış genital bölgedeki olası bazı hücre değişikliklerine ve şüphelere dayalı kanser ve kanser riskini araştırmayı sağlayan mikroskop ya da bir çeşit dürbüne benzeyen bir alet ile muayene şeklidir. Normal jinekolojik muayene sırasında çıplak gözle net olarak görülmeyen prekanseröz lezyonların, anlaşılır, net ve detaylı şekilde incelenmesine olanak tanır.

Vulvada kaşıntı ile sıklıkla karşılaşırız. Kaşıntı nedeni iyi huylu lezyonlar olabileceği gibi kötü huylu lezyonlarda olabilir. Diyabet, östrojen tedavisi, allerji, vajinit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vulvada şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle tedaviyle geçmeyen kaşıntı durumunda muhakkak vulvoskopi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanser displazi olarak adlandırılan hafif formu ile başlar ve ilerler. Zamanla bu hücreler kanser hücrelerine dönüşür. Vulvoskopi göz ile yapılan bir muayene şeklidir ve kesinlikle ağrılı olmayan ve anestezi uygulanmasını gerek duyulmayan bir muayene şeklidir.

Vulvoskopi testi uygulanacak hasta önce muayene olur gibi jinekolojik masaya yatar. Dış genital bölgeler kamera ile incelendikten sonra özel boyalarla boyanır ve tekrar incelenir. İhtiyaç duyulan alanlarda biyopsi yapılır.
İlgili Diğer Yazılar

Kliniğimizde

Anlaşmalı olduğumuz hastanelerde, tarafımızdan rahim ağzı kanseri taraması için vulvoskopi dediğimiz rahim ağzının kamera ile görüntülenmesi işlemi yapılmaktadır. İşleminiz dilerseniz hafif anestezi altında yada lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com